No-spa a karmienie piersią – czy ten lek jest dozwolony?

Skurcze oraz bóle to bardzo dokuczliwe symptomy w czasie, których warto sięgnąć po sprawdzony lek. W czasie karmienia dawkowanie większości leków jest inne a część z nich jest zupełnie niezalecana. No-spa a karmienie piersią - czy można stosować ten lek?
no-spa a karmienie piersia

No-spa a karmienie piersią – jakie są zalecenia lekarskie?

No- spa to lek, który cieszy się bardzo dużą popularnością w niwelowaniu objawów takich jak skurcze, migreny, bóle brzucha o podłożu żołądkowym, a także kolki jelitowe, bolesne miesiączki oraz migreny. Ponieważ w podstawowym składnikiem leku jest drotaweryna – substancja rozkurczająca lek nie jest zalecany końcowym etapie ciąży, a także powinien być on ograniczony w czasie karmienia piersią. Wielu ginekologów przepisuje jednak no-spę pacjentkom w pierwszym trymestrze ciąży, które skarżą się na bóle podbrzusza, napięcie w okolicy pleców lub piersi. Lek bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego też działa szybko, Jest on w pełni bezpieczny dla organizmu młodej mamy, ponieważ jest w pełni metabolizowany w wątrobie, a następnie wydalany wraz z moczem z organizmu. No-spa a karmienie piersią – czy to dobry pomysł? Niewątpliwie w tym okresie warto ograniczyć zażywanie leku, nie jest on jednak zabroniony. Bez wątpienia szczególną ostrożność w przyjmowaniu leków różnego rodzaju warto zachować również w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy to organizm kobiety przygotowuje się porodu. Jest to moment, kiedy w przypadku zwiększonego, nieodpowiedniego zażywania leków na bazie drotaweryny może dojść do przedwczesnych skurczów macicy oraz przyspieszonego porodu. Jest to stan szczególnie niebezpieczny dla kobiet w drugim oraz początkowo trzecim trymestrze ciąży, kiedy to płód nie jest jeszcze w pełni przygotowany do narodzin.

No-spa a karmienie piersią – jak ją dawkować?

No- spa a karmienie piersią – jak przyjmować? W przypadku leku takiego jak dawkowanie nieznacznie różni się od normalnego przyjmowania leku. Według zaleceń na ulotce załączonej do opakowania leku, powinien być on przyjmowany od dwóch do trzech razy w ciągu doby. Istnieją jednak przypadki, kiedy kobieta skarży się na silne dolegliwości bólowe wtedy to może okazać się to lekarz może zalecić zwiększone przyjmowanie no-spy. Zazwyczaj są to minimalnie większe dawki leku, maksymalnie do czterech razy w ciągu doby. W środowisku ginekologów no-spa jest uważna za lek bezpieczny, tym bardziej, że jest on ogólnodostępny bez recepty. Warto jednak pamiętać, że składniki czynne leku, które są bezpieczne dla osoby dorosłej nie zawsze są odpowiednie dla płodu lub niemowlęcia, dlatego też no-spa w ciąży powinna być stosowana w ostateczności, w jak najmniejszych dawkach, jeżeli jest to konieczne.

No-spa a karmienie piersią – czym można ją zastąpić?

No-spa a karmienie piersią? Pamiętajmy, że lek nie zawsze musi być jedną możliwością radzenia sobie z objawami bólowymi. W sprzedaży można znaleźć wiele leków alternatywnych do no-spy, każdy z nich niesie jednak za sobą pewne ryzyko podczas stosowania. Dobry rozwiązaniem w przypadku objawów skurczowych o niskim, bądź średnim nasileniu jest stosowanie naturalnych metod ziołowych, odpowiednich i bezpiecznych w czasie ciąży oraz karmienia. Jedną z delikatnych, a jednocześnie skutecznych sposobów na walkę z bólem jest stosowanie mieszanek ziołowych na bazie naparów i herbatek. Właściwości zbliżone do no-spy, o działaniu rozkurczającym posiada m. in. liść mięty, maliny, rumianek czy koper włoski. Oprócz działania doraźnego powyższe zioła wykazują także właściwości odżywiające dla komórek włosów i  skóry, a także stymulujące układ odpornościowy. Są one bogactwem witaminowym oraz zawierają wiele korzystnych dla organizmu soli mineralnych, dzięki czeku wspierają zdrowie przyszłej mamy oraz rozwój maluszka.  W zależności od potrzeb kobiety oraz źródła bólu można zastosować różne składniki herbatki, a także użyć ich w różnych proporcjach. Tak więc, dla przykładu w przypadku bólu o podłożu żołądkowym lub jelitowym użyjemy kopru włoskiego, natomiast przy skurczach układu rozrodczego lub mięśni użyjemy liście maliny.

Podsumowując, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania No-spy w ciąży, to jej przyjmowanie podczas karmienia piersią nie jest już taką jasna sprawą. Niektórzy lekarze przepisują ten lek a inni stanowczo go odradzają. Według ulotki dołączonej do opakowania nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią. Brak jest jednak jednocznacznych badań, które rozwiałyby wątpliwości, czy No-spa przedostaje się do krwi a następne mleka dzieci


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: