X

Palenie w ciąży – jakie są skutki?

Palenie w ciąży

Telewizja, prasa, internet oraz wielkie bilbordy w mieście,wprost krzyczą o tym jak szkodliwa jest nikotyna dla zdrowia człowieka. Mimo ciągłego uświadamiania społeczeństwa, niestety cały czas zdarzają się na porodówkach panie, które od razu po porodzie wprost przyznają, że całą ciążę paliły papierosy, mimo, iż zdawały sobie sprawę z konsekwencji. Nałóg w wielu przypadkach cały czas wygrywa. Czy warto mimo to sięgać po papierosa będąc w ciąży? Czym może grozić takie postępowanie? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Nikotyna szkodzi

“Palenie zabija” – takie hasła można zobaczyć na paczkach papierosów. Mimo to, cały czas wielu Polaków nie umie wygrać z nałogiem i sięga po swoje ulubione papierosy dla rozrywki i odprężenia. I nie ma tu znaczenia, czy pali się jedną paczkę dziennie, czy też trzy. Każdy papieros jest szkodliwy dla naszych płuc – bez względu na to jak często i jaką ilość ich wypalamy.

Zobacz też:  Aftowe zapalenie jamy ustnej u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Palenie w ciąży – to warto wiedzieć

Palenie w ciąży nie tylko szkodzi mamie, która po tego papierosa sięgam ale i dziecku, które znajduje się w jej łonie. Wiele mam, które są nałogowymi palaczkami podkreśla, że w ciąży ograniczyło palenie. To nadal jest złe. Gdy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka – natychmiast powinna rzucić palenie. Nie ma prawa wypalić już ani jednego papierosa więcej. Palenie w ciąży może doprowadzić do fatalnych skutków. U palących mam szybko diagnozuje się różnorodne problemy z płucami, problemy z krążeniem. Bardzo zagrożony jest w takiej sytuacji płód. Bywają sytuacje, że mamy – palaczki tracą dzieci lub ich maluchy rozwijają się nieprawidłowo. Dzieci często rodzą się w “czarnych łożyskach” (tak lekarze określają łożyska u mamy palaczki).

Ogromne ryzyko

Każdy lekarz jest w stanie bardzo szybko dojść do tego, czy kobieta podczas ciąży paliła papierosy. Nawet na profilaktycznych badaniach u swojego lekarza ginekologa, panie są bardzo często przez nich proszone o rzucenie palenia, gdyż lekarz powoli zauważa pewne nieprawidłowości z funkcjonowaniem płodu. Dziecko palaczki nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto, należy pamiętać, iż w papierosach znajdują się także inne szkodliwe substancje chemiczne, które z każdym papierosem również docierają do naszego nienarodzonego dziecka. Ciąże u palaczek kończą się szybciej – zwiększa się także znacznie ryzyko obumarcia płodu lub zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Zobacz też:  Grejpfrut w ciąży - czy można jeść?

Jak wyglądają pierwsze tygodnie malucha matki, która w ciąży paliła?

Mamy, które paliły w ciąży mają wiele problemów z maluchami, które można by powiedzieć cudem znalazły się na świecie. Już w pierwszych miesiącach można zauważyć, że maleństwa nie potrafią same oddychać lub rodzą się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wiele dzieci nie ma możliwości przeżycia i już w pierwszych tygodniach umiera z powodu niedotlenienia.

Jak rzucić palenie?

Mamy w okresie ciąży powinny przede wszystkim skupić się na swoim zdrowiu oraz na zdrowiu malucha, którego mają w sobie. Dlatego też, głód nikotynowy można zastąpić wieloma przekąskami, które w tym okresie nie są szkodliwe. Mamy mogą postawić na rzucie gumy lub picie herbaty z imbirem. Warto także sięgać po owoce i warzywa. Dobrze sprawdzają się również chrupkie rzeczy typu paluszki, krakersy czy zdrowe orzeszki (w umiarkowanej ilości). Jeżeli panie nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który na pewno skieruje taką kobietę do specjalisty. Zastosowanie odpowiednich metod leczenia bezpiecznych dla malucha jest tutaj bowiem priorytetem. Warto zadbać o sienie i nasze dziecko – póki nie jest jeszcze za późno. Kto wie, może dla mam będzie to idealna motywacja by raz na zawsze rzucić ten nieprzyjemny nałóg?

Zobacz też:  Plan porodu - preludium macierzyństwa

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: