X

Zgaga w ciąży – jak ją złagodzić?

Zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży jest bardzo często występującą dolegliwością, z którą mierzy się wiele kobiet. Wśród niekorzystnych objawów zgagi można przede wszystkim wymienić palenie oraz pieczenie w przełyku, co jest bardzo nieprzyjemne. Najczęściej tego rodzaju dolegliwości pojawiają się w trzecim trymestrze, jednak u niektórych kobiet pojawiają się już w drugim, a nawet w pierwszym. Bez wątpienia warto poznać sposoby, która umożliwią zredukowanie niekorzystnych objawów. Wśród nich można między innymi wymienić zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Dlaczego w ciąży dokucza zgaga?

Dolegliwości takie jak zgaga bardzo często pojawiają się w ciąży. Jest to szczególny stan, w którym zmienia się fizjologia kobiety, a procesy w jej organizmie mogą przebiegać w inny sposób niż do tej pory. Dlatego bardzo często pojawia się wtedy wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a także problemów zdrowotnych. Związane jest to w szczególności z rosnącym dzieckiem, a także innymi elementami ciała kobiety, których masa zostaje zwiększona. Występowanie zgagi podczas ciąży spowodowane jest przez wiele aspektów. Nie można wymienić tu jednego szczególnego. Przede wszystkim bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się zgagi są zmiany hormonalne pojawiające się w ciąży. Jednak oprócz tego zgagę nasila niewłaściwy styl życia oraz nieprawidłowa dieta oraz nawyki żywieniowe. U kobiet, które właściwie się odżywiają oraz prowadzą zdrowy styl życia tego rodzaju dolegliwości nie pojawiają się często. Mimo że zgaga występuje w trakcie ciąży to skutecznie można minimalizować jej negatywne objawy. Warto dowiedzieć się, jak w naturalny sposób można to czynić. Wśród głównych objawów zgagi można wymienić następujące dolegliwości:

  • palenie i pieczenie w przełyku oraz w gardle,
  • odczuwanie dolegliwości bólowych za mostkiem,
  • ciągłe odbijanie,
  • kwaśny posmak w ustach,
  • występujące wymioty.
Zobacz też:  5 sposobów na opaleniznę jesienią!

Wyżej wymienione objawy mogą być spowodowane przede wszystkim niewłaściwą dietą, która stosowana jest przez kobietę w ciąży. Dlatego z powodzeniem można je wyeliminować na przykład poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Przede wszystkim warto unikać tłustych i ostrych potraw, które mogą nasilać niekorzystne objawy.

Sposoby na zgagę w ciąży

Możliwych sposobów na zgagę w ciąży jest bardzo wiele. Jednak często kobieta obawia się stosować różnego rodzaju środki na własną rękę, co jest zrozumiałe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Te osoby na pewno wskażą kobiecie środki, które może stosować podczas występowania bardzo negatywnych objawów. Specjalista dobierze taki lek, który na pewno nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka, dlatego warto się zastosować do jego rad. Na zgagę w ciąży bardzo polecane są wszelkiego rodzaju mleczka, a także tabletki, które mogą niwelować negatywne objawy. Można je nawet ssać kilka razy dziennie i nie powinny mieć żadnych negatywnych konsekwencji.

Domowe sposoby na zgagę

Na zgagę w ciąży z powodzeniem można również zastosować wszelkiego rodzaju domowe metody. Wśród nich można wymienić napary z takich ziół jak rumianek czy mięta. Bardzo polecanym rozwiązaniem jest także używanie imbiru w różnych formach. Mogą to być napary z korzenia imbiru, ale także dodawanie imbiru do potraw czy też spożywanie ciasteczek imbirowych. Jednak z tym składnikiem nie należy przesadzać i zachować szczególną ostrożność. Nie powinny go również spożywać kobiety, które zmagają się z problemem nadciśnienia w ciąży.

Zobacz też:  Słuchawki wygłuszające dla dzieci. Słuchawki ochronne dla dzieci i niemowląt

Bardzo dobrym sposobem na zgagę w ciąży jest również stosowanie sody oczyszczonej, która daje bardzo korzystne rezultaty. Łyżeczkę sody najlepiej jest rozpuścić w szklance przegotowanej wody i całość wypić. Jednak tego rozwiązania nie należy nadużywać i stosować je jedynie w najtrudniejszych przypadkach.

Na zgagę można również zastosować taką mieszankę jak łyżka octu jabłkowego oraz łyżka miodu. Powinno się ją spożywać w przypadku pojawienia się pierwszych objawów zgagi. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zjedzenie garści migdałów, które zobojętniają kwas solny w żołądku.

Profilaktyka zgagi w ciąży

Aby zapobiec pojawieniu się takich problemów w ciąży jak zgaga powinno się stosować odpowiednio zdrową oraz zbilansowaną dietę. Dzięki temu będzie możliwe ogólne uniknięcie zgagi podczas stanu błogosławionego. Przede wszystkim w swojej codziennej diecie warto unikać wszystkich produktów zbyt tłustych, a także zbyt pikantnych. Mogą one w niekorzystny sposób podrażniać cały przewód pokarmowy, a w szczególności żołądek. Oprócz tego przygotowywane posiłki powinny być lekkostrawne i spożywane często w małych porcjach. Aby ustrzec się zgagi powinno się również unikać jedzenia słodyczy, a także nie jeść przed snem. Oczywiście w trakcie ciąży nie można również palić papierosów. Jest to bardzo ważne dla dziecka. Warto również zadbać o odpowiedni styl życia i nie nosić zbyt obcisłych ubrań, które mogą nasilać występowanie negatywnych objawów. Polecane jest również spanie w odpowiednio komfortowej pozycji, co sprawia, że występowanie zgagi zostanie w skuteczny sposób zredukowane.

Zobacz też:  Pokrzywa w ciąży – czy można pić? Czy wszystkie zioła są bezpieczne w ciąży?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: