Miód w ciąży – czy można jeść?

Miód w ciąży

Miód w ciąży jest jak najbardziej wskazany! Zawiera mnóstwo wartościowych składników odżywczych. Wiele kobiet nie wie jednak, czy można spożywać go w trakcie ciąży. Wątpliwość ta najczęściej ma związek z faktem, że miodu nie powinno się podawać małym dzieciom – może silnie uczulać, a także powodować botulizm wywoływany przez bytujące w nim zarodniki bakterii Clostridium botulinum.

Czy kobiety ciężarne mogą jeść miód?

Eksperci wskazują, że miód w ciąży może być zdrowym dodatkiem do diety. Nie trzeba zatem go unikać i można spożywać go tak samo, jak przed ciążą. Co więcej, może być on używany w celu łagodzenia wielu dolegliwości pojawiających się w tym okresie.

Miód polecany jest przede wszystkim jako zamiennik zwykłego białego cukru, a także jako smaczny dodatek do deserów, wypieków i innych dań. Najwięcej wartości odżywczych posiada wtedy, gdy spożywany jest bez podgrzewania.

Zobacz też:  Kiwi w ciąży - nie tylko na zaparcia

Kobiety w ciąży nie muszą obawiać się zatrucia zarodnikami bakterii Clostridium botulinum. Układ pokarmowy dorosłego człowieka skutecznie je niweluje, ponieważ panuje w nim silnie kwasowy odczyn. Jako że układ pokarmowy u niemowląt nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, miodu nie można podawać dzieciom do ukończenia przez nie 12. miesiąca życia.

Zalety spożywania miodu

Miód posiada różnorodne właściwości lecznicze, dlatego też jego systematyczne spożywanie w niewielkich dawkach jest korzystne dla organizmu.

Zawiera witaminę A, witaminy z grupy B – B1, B2, B5 (kwas pantotenowy), B6, B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B12, witaminę C, a także mikroelementy, w tym magnez, potas, fosfor, żelazo, wapń.

Właściwości miodu

  • poprawia działanie układu pokarmowego,
  • wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych,
  • normuje ciśnienie tętnicze krwi,
  • łagodzi objawy przeziębienia, bólu gardła,
  • uspokaja, pomaga przy bezsenności.

Należy jednak pamiętać o tym, aby spożywać niewielkie ilości miodu. Poza wartościowymi witaminami i minerałami ma on także dużo cukru prostego, dlatego najzdrowszy jest w mniejszych dawkach.

właściwości miodu

Miód może złagodzić dolegliwości ciążowe

Miód może być także pomocny w niwelowaniu dolegliwości ciążowych. Dzięki swoim właściwościom może być naturalnym i bezpiecznym środkiem poprawiającym samopoczucie.

Zobacz też:  Zielone wody płodowe - czy należy ich się bać?

Miód na poranne mdłości

Ze względu na łagodzące działanie na przewód pokarmowy miód może być bardzo dobrym wyborem dla ciężarnych doświadczających porannych mdłości i wymiotów. Mikstura przygotowana z soku z cytryny i łyżeczki miodu redukuje te dolegliwości. Także miód można dodawać do herbaty imbirowej – imbir skutecznie zmniejsza nudności.

Miód na zgagę

Również miód jest bardzo dobrym sposobem na zredukowanie zgagi – pieczenia odczuwanego w przełyku. Zgaga często pojawia się u kobiet w ciąży, co jest powiązane z zachodzącymi wtedy zmianami w organizmie. Spożywanie miodu może złagodzić nadkwasotę. Receptą na zgagę jest wtedy wypicie szklanki wody z łyżką miodu.

Miód na hemoroidy

Bardzo dobre efekty daje także miód na hemoroidy w ciąży. To tradycyjna metoda polegająca na miejscowym użyciu miodu. Szybko łagodzi dolegliwości polegające na swędzeniu, pieczeniu i zmniejsza ryzyko ich nawracania. To bezpieczna metoda dla kobiet ciężarnych.

Miód na zaparcia

Gdy w ciąży pojawiają się zaparcia, warto przede wszystkim zmienić dietę. Wsparciem jest także picie przegotowanej wody z miodem i cytryną na czczo, aby poprawić pracę układu pokarmowego.

Zobacz też:  Jaki krem nawilżający powinna wybrać młoda mama?

Wobec tego miód w ciąży nie jest zakazany, a w wielu przypadkach może być wręcz bardzo pomocny jako naturalne, bezpieczne i przy tym bardzo smaczne remedium na różne dolegliwości.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: