Dziecko śpi z otwartą buzią – czy to powód do niepokoju? Przyczyny oddychania przez usta

Nie każdy rodzic wie, co robić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią. Mogłoby się wydawać, że nie jest to powód do niepokoju. Czy aby na pewno? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat.
Dziecko śpi z otwartą buzią

Czy należy się martwić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią? Warto wiedzieć, że omawiane zjawisko może oznaczać wiele poważnych chorób. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, jak jest w przypadku naszego malucha. Pewne jest to, że należy bacznie obserwować smyka, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszać specjaliście. Im szybciej zostanie dokonana prawidłowa diagnoza, tym lepiej. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny spania z otwartą buzią.

Dziecko śpi z otwartą buzią – objaw ADHD?

dziecko śpi z otwartą buzią - objaw adhd

Bardzo często jest tak, że spaniu z otwartą buzią nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak np. niedrożność nosa, kaszel, ból gardła. Należy jedna zwrócić uwagę na inne aspekty życia. Badania naukowe udowodniły, że spanie z otwartymi ustami może być oznaką ADHD. Dobrze jest dowiedzieć się, czym objawia się nadpobudliwość psychoruchowa. Warto pamiętać, że każde dziecko jest zupełnie inne. U niektórych pojawiają się kłopoty z agresją, czy też opanowaniem negatywnych emocji. Zwiększa to częstotliwość konfliktów w codziennym życiu. Smyk może również wykazywać tendencję do naruszania nietykalności cielesnej innych osób np. poprzez wszczynanie bójek.

Diagnoza ADHD nie zawsze jest prosta. Nie każdy wie, że dziecko nie musi być nadpobudliwe non stop. Bywa tak, że do niekontrolowanych zachowań dochodzi tylko o określonych porach np. po powrocie ze szkoły do domu, czy też po przebudzeniu. Pewne jest to, że należy zaczerpnąć porady specjalisty. Niezbędna jest tutaj złożona diagnostyka, dzięki której można określić główną przyczynę problemu, a także ustalić dalsze postępowanie. Warto zawsze skonsultować się z prowadzącym nasze dziecko lekarzem pediatrą: https://www.supramed.pl/pediatria/

Niedostateczna regeneracja organizmu

Sen jest ważny dla naszego zdrowia. To właśnie dzięki niemu możliwa jest skuteczna regeneracja organizmu. Pogorszenie jej jakości niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji – dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. U maluchów, które śpią z otwartą buzią, może dochodzić do niepełnego dotlenienia mózgu. Powoduje to chroniczne zmęczenie, brak energii do działania, a także uporczywe napięcie psychiczne. Zwiększa to skłonności do agresji, czy też innych niepokojących zachowań.

Nieprawidłowy sposób oddychania w nocy – czy to infekcja?

Noworodki i maluszki często śpią z otwartą buzią, ponieważ oddychają przez nos oraz usta. Spanie z otwartymi ustami może być objawem bezdechu sennego, czy też infekcji, kataru lub zapalenia zatok. Dziecko nie może swobodnie oddychać przez nos. Z tego powodu jego organizm nie przechodzi w fazę REM. Nawet w przypadku przesypiania optymalnej liczby godzin budzi się ono niewyspane oraz zmęczone. Bezpośrednio wpływa to na inne aspekty życia.

Inne przyczyny oddychania ustami podczas snu

Innym czynnikiem może być chrapanie, co również wpływa na oddychanie podczas snu. Problem z zębami lub wadą zgryzu również może wpłynąć na to, że dziecko będzie spać z otwartą jamą ustną. Powodem, dla którego dziecko może spać z otwartą buzią, jest m.in. wrodzony defekt wędzidełka języka. Ten mały pasek tkanki łączący język z podniebieniem może być za krótki lub za sztywny, co utrudnia dziecku prawidłowe przyleganie języka do podniebienia. W takiej sytuacji dziecko może mieć trudności z przesuwaniem języka na boki, a w konsekwencji z połykaniem i oddychaniem przez nos.

Niemowlę śpi z otwartą buzią i oddycha przez usta

dziecko śpi z otwartą buzią i oddycha przez sen

Pierwszy krokiem jest określenie, co jest przyczyna tego, że dziecko śpi z otwartą buzią. Oczywiście to lekarz odpowiada za przeprowadzenie potrzebnych badań, a także diagnozę. Częstym powodem omawianego zjawiska jest przerost migdałków. W dzisiejszych czasach zabiegi operacyjne są powszechnie wykonywane, a tym samym nie stanowią zagrożenia dla małego pacjenta.

Należy dodać, że u dzieci z ADHD poprawa jakości snu może przynieść wiele pozytywnych zmian. Odnotowano, że objawy choroby stały się mniej uciążliwe. U maluchów, które przestały spać z otwartą buzią zauważono spadek skłonności do agresji. Jest to najlepszym dowodem na to, że prawidłowe oddychanie ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie dziecka. Rodzic nie powinien ignorować nawet pozornie błahych objawów.

Niemowlak śpi z otwartymi ustami  – podsumowanie

Wiesz już, czemu dziecko śpi z otwartą buzią. Może to wynikać z wielu przyczyn, w tym z problemów nosowych, nawyków snu, alergii, wędzidełka języka czy anatomicznej budowy jamy ustnej niemowlaka. Niektóre dzieci zmagają się z problemami z oddychaniem przez nos ze względu na alergie. W każdym przypadku, kiedy dziecko śpi z otwartą buzią, ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan jego zębów (u dentysty i ortodonty) i dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć infekcji i innych poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Czy dziecko może spać z otwartą buzią?

Otwarta buzia podczas snu może powodować szereg dolegliwości. Może to prowadzić do problemów z oddychaniem, chrapania, a także do zaburzeń rozwoju twarzoczaszki i wymowy. Długotrwały nawyk spania z otwartą buzią może wpłynąć na rozwój mięśni języka, podniebienia i twarzy, co może prowadzić do problemów z wymową.

Co zrobić, gdy niemowlę śpi z otwartą buzią?

Gdy zauważysz, że twoje dziecko śpi z otwartymi ustami, skonsultuj się z pediatrą, który prawdopodobnie da ci skierowanie do laryngologa lub w przypadku starszego dziecka także do logopedy. Taka konsultacja pomoże wyjaśnić przyczyny otwartej buzi podczas snu.

Artykuł przygotowany we współpracy i konsultacji z kliniką lekarzy specjalistów Supramed


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: