X

Dziecko śpi z otwartą buzią – czy może oznaczać chorobę?

Dziecko śpi z otwartą buzią

Nie każdy rodzic wie, co robić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią. Mogłoby się wydawać, że nie jest to powód do niepokoju. Warto jednak wiedzieć, że omawiane zjawisko może oznaczać wiele poważnych chorób. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, jak jest w przypadku naszego malucha. Pewne jest to, że należy bacznie obserwować smyka, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszać specjaliście. Im szybciej zostanie dokonana prawidłowa diagnoza, tym lepiej.

Objaw ADHD

Bardzo często jest tak, że spaniu z otwartą buzią nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak np. niedrożność nosa, kaszel, ból gardła. Należy jedna zwrócić uwagę na inne aspekty życia. Badania naukowe udowodniły, że spanie z otwartymi ustami może być oznaką ADHD. Dobrze jest dowiedzieć się, czym objawia się nadpobudliwość psychoruchowa. Warto pamiętać, że każde dziecko jest zupełnie inne. U niektórych pojawiają się kłopoty z agresją, czy też opanowaniem negatywnych emocji. Zwiększa to częstotliwość konfliktów w codziennym życiu. Smyk może również wykazywać tendencję do naruszania nietykalności cielesnej innych osób np. poprzez wszczynanie bójek.

Zobacz też:  Zgrzytanie zębami u dzieci

Diagnoza ADHD nie zawsze jest proste. Nie każdy wie, że dziecko nie musi być nadpobudliwe non stop. Bywa tak, że do niekontrolowanych zachowań dochodzi tylko o określonych porach np. po powrocie ze szkoły do domu, czy też po przebudzeniu. Pewne jest to, że należy zaczerpnąć porady specjalisty. Niezbędna jest tutaj złożona diagnostyka, dzięki której można określić główną przyczynę problemu, a także ustalić dalsze postępowanie.

Niedostateczna regeneracja organizmu

Sen jest ważny dla naszego zdrowia. To właśnie dzięki niemu możliwa jest skuteczna regeneracja organizmu. Pogorszenie jej jakości niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji – dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. U maluchów, które śpią z otwartą buzią może dochodzić do niepełnego dotlenienia mózgu. Powoduje to chroniczne zmęczenie, brak energii do działania, a także uporczywe napięcie psychiczne. Zwiększa to skłonności do agresji, czy też innych niepokojących zachowań.

Spanie z otwartymi ustami może być objawem bezdechu sennego, czy też zapalenia zatok. Dziecko nie może swobodnie oddychać przez nos. Z tego powodu jego organizm nie przechodzi w fazę REM. Nawet w przypadku przesypiania optymalnej liczby godzin budzi się ono niewyspane oraz zmęczone. Bezpośrednio wpływa to na inne aspekty życia.

Zobacz też:  Przechowywanie mleka matki

Eliminacja przyczyny problemu

Pierwszy krokiem jest określenie, co jest przyczyna tego, że dziecko śpi z otwartą buzią. Oczywiście to lekarz odpowiada za przeprowadzenie potrzebnych badań, a także diagnozę. Częstym powodem omawianego zjawiska jest przerost migdałków. W dzisiejszych czasach zabiegi operacyjne są powszechnie wykonywane, a tym samym nie stanowią zagrożenia dla małego pacjenta.

Należy dodać, że u dzieci z ADHD poprawa jakości snu może przynieść wiele pozytywnych zmian. Odnotowano, że objawy choroby stały się mniej uciążliwe. U maluchów, które przestały spać z otwartą buzią zauważono spadek skłonności do agresji. Jest to najlepszym dowodem na to, że prawidłowe oddychanie ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie dziecka. Rodzic nie powinien ignorować nawet pozornie błahych objawów.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Ból zęba w ciąży - jak sobie z nim poradzić?

Może Cię także zainteresować: