Dziecko chodzi na palcach – przyczyny. Jak ma wyglądać chód i stawianie kroków?

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na pierwszy krok swojej pociechy. Samodzielny chód dziecka może być od początku prawidłowy, a czasem może wymagać konsultacji ze specjalistą. Co robić, gdy dziecko chodzi na palcach? Sprawdź!
Dziecko chodzi na palcach

Większość rodziców bardzo wnikliwie obserwuje swoje dzieci podczas ich rozwoju. To zupełnie zrozumiałe. Są zaciekawieni tempem rozwoju i nabywania nowych umiejętności, starają się też zauważyć, czy wszystko przebiega prawidłowo. Każda wizyta u lekarza czy pielęgniarki kończy się też najczęściej szeregiem pytań, które dotyczą rozwoju malucha i na przykład okresu pojawienia się pewnych nowych sprawności i umiejętności. Sprawdź, co oznacza, że dziecko chodzi na palcach i jak sobie radzić z tą przypadłością.

Dziecko chodzi na palcach

dziecko chodzi na palcach

Zainteresowani rozwojem dziecka rodzice mogą zauważyć, że ich maluch chodzi na palcach. W bardzo wielu sytuacjach nie ma w tym zupełnie nic dziwnego i jest to zwyczajnie norma podczas nauki chodzenia. Warto jednak wiedzieć również o tym, że w niektórych przypadkach chodzenie na palcach może być objawem nieprawidłowości. Dotyczy to w szczególności tych dzieci, które ukończyły już półtora roku, nauczyły się chodzić, ale wciąż nie stawiają całej stopy na podłożu, tylko pochodzą właśnie na palcach. Wśród problemów zdrowotnych, które mogą objawiać się właśnie w taki sposób, można wymienić dziecięce porażenie mózgowe, zaburzenia ze spektrum autyzmu, przykurcz ścięgna Achillesa czy hipotonię mięśniową.

Chodzenie na palcach u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Dziecięce porażenie mózgowe może mieć bardziej lub mniej łagodny przebieg. Czasami nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego pojawiają się właśnie dopiero na etapie kolejnych kroków milowych w rozwoju umiejętności poruszania się. Nagle okazuje się, że dziecko nie stawia całej stopy na podłożu i cały czas chodzi na palcach. Porażenie mózgowe może być wynikiem na przykład długiego i bardzo trudnego porodu i pojawiającego się w jego w czasie niedotlenienia mózgu dziecka. Może być też pokłosiem pewnych chorób, które przeszła kobieta w ciąży. Szczególnie niebezpieczna jest toksoplazmoza.

Inne przyczyny mogą być związane z nieprawidłowym zachowaniem kobiety w ciąży, na przykład spożywaniem alkoholu czy paleniem papierosów. Dlatego właśnie wywiad dotyczący przebiegu ciąży i porodu jest tak ważny. Kobieta nie powinna zatajać żadnych informacji i dać lekarzowi pełen wgląd w sytuację, dzięki czemu może on ustalić powody, dla których dziecko chodzi na palcach i wdrożyć odpowiednią terapię lub leczenie. Maluchy z dziecięcym porażeniem mózgowym powinny być poddawane między innymi wczesnemu wspomaganiu rozwoju i zajęciom z fizjoterapeutą, co może bardzo korzystnie wpłynąć na ich rozwój ruchowy.

Sprawdź też, kiedy należy się martwić, gdy dziecko nie chodzi.

Chodzenie na palcach w zaburzeniach ze spektrum autyzmu

dziecko chodzi na palcach - chodzenie na palcach w zaburzeniach ze spektrum autyzmu

W niektórych sytuacjach problem polegający na ciągłym chodzeniu przez dziecko na palcach może być jednym z objawów całościowych zaburzeń rozwojowych, które są też nazywane zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Oczywiście w tym przypadku można obserwować wiele innych objawów, które dotyczą między innymi sfery kontaktów interpersonalnych i komunikacji z otoczeniem, rozwoju mowy. Natomiast samo chodzenie na palcach może być wtedy objawem nadwrażliwości dotykowej. Dzieci ze spektrum autyzmu niejednokrotnie cierpią na taką nadwrażliwość, która może dotyczyć też nadwrażliwości dźwiękowej, węchowej.

Warto o tym wiedzieć, szczególnie jeżeli obserwuje się pewne niepokojące zachowania u swojego dziecka. Spostrzeżenia związane z jego sposobem poruszania warto skonsultować podczas wizyty u lekarza czy psychologa, kiedy to dziecko jest diagnozowane w kierunku całościowego zaburzenia rozwoju.

Dziecko zaczyna chodzić na paluszkach – choroby mięśniowe, ścięgien i kości

dziecko chodzi na palcach -  choroby mięśniowe, ścięgien i kości

Jeżeli chodzi o rozwój małego dziecka, to ten związany z poruszaniem się jest jednym z najważniejszych aspektów podczas oceniania, jakie jest owo tempo rozwoju. Warto jednak pamiętać też o tym, że wszelkie problemy z poruszaniem się i na przykład chodzeniem na palcach mogą wynikać zwyczajnie z somatycznych chorób ścięgien, mięśni oraz kości. Jedną z przyczyn ciągłego chodzenia na palcach może być na przykład obniżone napięcie mięśniowe. Wymaga to rehabilitacji i pracy z fizjoterapeutą i chodzikiem, najlepiej już od pierwszych tygodni życia.

Problem może związany być również z przykurczem ścięgna Achillesa. W takiej sytuacji dziecko będzie musiało nosić specjalne ortopedyczne obuwie, na które na szczęście rodzic może otrzymać specjalne fundusze, czyli refundację.

Prawidłowe stawianie kroków przez maluszka – podsumowanie

Rodzice często zastanawiają się, kiedy należy się martwić, gdy dziecko nie chodzi. Innym powodem do zmartwień może być fakt, że dziecko chodzi na palcach. Warto pamiętać o tym, że należy obserwować sam sposób poruszania się swojego dziecka i zwracać uwagę właśnie na to, czy nie chodzi ono cały czas na paluszkach. Taki stan rzeczy może mieć złożone przyczyny. Jeżeli utrzymuje się, należy zgłosić się do lekarza pediatry i ustalić dalszy ciąg postępowania, na przykład wizytę u ortopedy albo psychologa.

Najczęściej zadawane pytania

Czy chodzenie na palcach oznacza autyzm?

Istnieje wiele przyczyn chodzenia na palcach. Do najczęstszych schorzeń wywołujących takich chód należą: ADHD, dipareza, napięcie mięśni, dystrofia mięśniowa, przykurcze lub skrócenie ścięgna Achillesa czy nadwrażliwość dotykowa w podeszwach stóp. Chód na palcach nie musi oznaczać autyzmu, ale może być jednym z jego objawów. W celu dokonania diagnozy należy skonsultować się ze specjalistą.

Dlaczego 2-letnie dziecko chodzi na palcach?

Gdy dziecko uczy się chodzić, chodzenie na palcach często ma związek z potrzebą utrzymania stabilności ciała. Może oznaczać także inne, poważniejsze schorzenia, które warto jak najszybciej omówić z pediatrą.

Jakie buty dla dziecka, które chodzi na palcach?

W przypadku, gdy dziecko ma tendencję do chodzenia na palcach, warto zakupić mu odpowiednie obuwie, które będzie je zachęcało do stawiania ciężaru na całej stopie. Takie buty powinny mieć płaską podeszwę i usztywniany zapiętek.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2020
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: