Jak działa kubek termiczny?

Kubek termiczny na herbatę lub kawę to naczynie, które ma utrzymywać stałą temperaturę napoju i umożliwiać jego bezpośrednie picie.
Jak działa kubek termiczny?

Kubek termiczny na herbatę lub kawę to naczynie, które ma utrzymywać stałą temperaturę napoju i umożliwiać jego bezpośrednie picie. Jak działa kubek termiczny? Oto garść praktycznych informacji.

Jak działa kubek termiczny?

Kubek termiczny do herbaty posiada podwójne ścianki, między którymi panuje niskie ciśnienie lub próżnia, pełniące funkcję izolacji. Naczynie tego typu ma za zadanie możliwie jak najdłużej utrzymywać znajdujący się w jego wnętrzu napój w pożądanej temperaturze — czy to wysokiej, czy niskiej. Zależy to od szeregu czynników, takich jak: materiał wykonania kubka termicznego do pracy, jego kształt, grubość ścianek i komory próżniowej, temperatura otoczenia, ciśnienie, ilość i temperatura płynu czy pojemność danego naczynia.

Jak sprawić, aby kubki termiczne przez długi czas utrzymywały wysoką temperaturę kawy czy herbaty? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek. Przed wlaniem napoju do kubka termicznego do biura, należy zalać go gorącą wodą do pełna i odczekać co najmniej 5 minut. Opróżniamy go i wlewamy wybrany napój, zostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni od górnej krawędzi. Na koniec zakręcamy kubek termiczny do zielonej herbaty. Dodatkowo, można go włożyć do specjalnej torby termicznej. Warto zadbać o to, aby kubek termiczny do szkoły, w którym znajduje się ciepły napój, nie miał bezpośredniego kontaktu z zimnym powierzchniami i nie był zbyt często odkręcany. A co zrobić, gdy zależy nam na możliwie jak najdłuższym zachowaniu temperatury zimnych napojów? Najpierw wkładamy kubek termiczny do szkoły dla dzieci do zamrażalnika na co najmniej 10 minut. Następnie wrzucamy do niego kilka kostek lodu, wypełniamy schłodzonym w lodówce napojem i zakręcamy. Taki kubek termiczny z zaparzaczem do herbaty nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z ciepłymi powierzchniami, a jego przykrywka nie może być często otwierana.

źródło zdjęcia: tadar.pl

Jak wybrać dobry kubek termiczny do herbaty i kawy?

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając termiczne kubki do kawy? Przede wszystkim kubki powinny być szczelne. Takie kubki termiczne niecieknące nie tylko na długi czas utrzymują odpowiednią temperaturę napoju. Decydując się na ich zakup, nie trzeba obawiać się o przypadkowe rozlanie się kawy czy herbaty w plecaku lub torebce. Dobre kubki termiczne gwarantują wygodny, pewny chwyt. Najlepiej, by posiadały zwężenie w środkowej części i były pokryte antypoślizgową powłoką.

Dostępne na sklepowych półkach kubki termiczne do domu czy na spacer mogą się różnić od siebie między innymi materiałem wykonania. Szukając niedrogiego, lekkiego naczynia tego typu, warto rozważyć zakup jednego z modeli plastikowych. Ze względu na niską wagę, są bardzo łatwe w przenoszeniu. Dużą popularnością cieszą się kubki termiczne stalowe. Zapewniają bardzo dobrą izolację przez kilka godzin i są odporne na uszkodzenia. Do ich niewątpliwych atutów można zaliczyć także to, że nie wydzielają szkodliwych związków pod wpływem temperatury. Kolejna propozycja to kubki szklane. Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? Dobrze utrzymują temperaturę napoju i nadają się do mycia w zmywarce. Mogą być ponadto używane w kuchence mikrofalowej. Warto wspomnieć tutaj także o kubkach termicznych z tritanu. Są lekkie, wolne od szkodliwych związków BPA i odporne na drobnoustroje.

Poza klasycznymi modelami w sklepach możesz kupić również kubek termiczny z zaparzaczem, kubek termiczny z termometrem, kubek termiczny z ustnikiem czy kubek termiczny do mycia w zmywarce.

źródło zdjęcia: tadar.pl

Idealny kubek termiczny do biura czy na spacer to taki, który jest szczelny i długo utrzymuje temperaturę napoju. Bogaty wybór wysokiej jakości naczyń tego typu znajdziesz na Tadar.pl.


Sprawdź także:

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: