Rodzaje wózków dziecięcych – jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka?

Zastanawiasz się nad kupnem wózka, ale nie wiesz, jaki wybrać? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj rodzaje wózków dziecięcych. Sprawdź, jakie cechy ma dobry wózek.
Rodzaje i przeznaczenie wózków dziecięcych

Na rynku są dostępne wózki dziecięce różnego rodzaju, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Mnogość modeli nie ułatwia wyboru młodym rodzicom. Warto więc poznać rodzaje i przeznaczenie wózków dziecięcych, dostępnych w sklepach, by dzięki temu łatwiej było ocenić, który okaże się najlepszą inwestycją. Dowiedz się też, po czym poznać dobry wózek i jakie są rodzaje wózków dziecięcych.

Wózek głęboki, czyli gondola

rodzaje wózków dziecięcych - wózek głęboki, czyli gondola

Nazywa się je też wózkami głębokimi. Są przeznaczone dla dzieci do 6–8 miesiąca życia. Gondola umożliwia bezpieczne wożenie niemowlęcia w pozycji leżącej, a budka nad nią zapewnia maluszkowi ochronę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wiatr, śnieg, a latem – słońce. Tego rodzaju wózki dziecięce mają zazwyczaj duże koła i solidny stelaż.

Rodzaje wózków dziecięcych  – spacerówki

Kolejnym rodzajem wózków dziecięcych są wózki spacerowe, czyli tzw. spacerówki. Mogą być cięższe i bardziej zabudowane albo lżejsze, zwane parasolkami. Wózki spacerowe przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już siedzieć. Mogą mieć regulowane podnóżki i oparcie.

Wózki w wersji 2w1

To połączenie gondoli ze spacerówką. Takie wózki stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu rodzice nie muszą kupować kilku modeli. Mogą z powodzeniem służyć dziecku nawet przez kilka lat.

Wózki wielofunkcyjne 3w1

rodzaje wózków dziecięcych - wózki wielofunkcyjne 3w1

Tego rodzaje wózków dziecięcych oprócz gondoli i spacerówki mają jeszcze wygodny fotelik do przewożenia dziecka. Zakup wózka 3w1 pomaga oszczędzić pieniądze, bo nie trzeba kupować wszystkiego oddzielnie, ale i miejsce w domu. Warto jednak wybrać zestaw naprawdę wysokiej jakości. Przykładem może być wózek tako loret 3w1. Każdy z jego elementów został wykonany z wytrzymałych, a przy tym lekkich materiałów. Poza tym jest elegancki i funkcjonalny. Ma też koła odporne na przebicia, dzięki którym nawet po najechaniu na ostry przedmiot, kółko nie zapada się i można kontynuować spacer.

Zakup wózka dla dziecka – 4w1

Wózek 4w1 łączy w sobie wózek głęboko-spacerowy, spacerówkę oraz fotelik z bazą do samochodu. Jest to więc w pełni skompletowana wyprawka do transportu niemowlaka po narodzinach i na dalszych etapach rozwoju.

Wózki bliźniacze

Te rodzaje wózków dziecięcych, zgodnie z nazwą przeznaczone są dla bliźniąt. Mają dwa siedziska spacerowe albo dwie gondole ułożone obok siebie lub jedno za drugim. Występują także w wersjach 2w1 i 3w1.

Po czym poznać dobry i stabilny wózek dziecięcy?

Dobry wózek dziecięcy można kupić w sklepie, który sprzedaje sprzęty sprawdzonych marek, na przykład w sklepie internetowym Sklep Michałek. Znajdziesz tam wózki wyposażone w:

  • mechanizm amortyzacji;
  • lekki i solidny stelaż;
  • wytrzymałe koła – także najbezpieczniejsze, wypełnione pianką;
  • regulację wysokości rączki;
  • wygodny mechanizm składania;
  • komfortowe dla dziecka, szerokie i miękkie siedzisko;
  • dodatkowe akcesoria w zestawie.

Tak wyposażone wózki dziecięce z pewnością można uznać za najlepsze – bezpieczne dla dziecka i wygodne w prowadzeniu dla rodzica.

Rodzaj wózka a komfort malucha i rodzica

rodzaje wózków dziecięcych - rodzaj wózka a komfort malucha i rodzica

Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje wózków dziecięcych. Wózek dla dziecka musi być kompaktowy i dopasowany do etapu rozwoju malucha.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki wózek dla dziecka 2w1 czy 3w1?

Każdy z tych wózków ma swoje zalety. Zestaw 3w1 zawiera gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy, a wózek 2w1 to tylko gondola i spacerówka. Jeśli chcesz za jednym razem skomplementować całą wyprawkę, wybierz 3w1. Jeśli zdecydowałeś się na opcję 2w1 pamiętaj, że możesz dokupić adapter, dzięki któremu wykorzystasz ramę wózka i zmieścisz na nim np. fotelik.

Jaki wózek na trudny teren?

Aktywni rodzice mogą wybrać wózek biegowy, który najczęściej ma 3 koła i są stabilne nawet w trudnym terenie. Bardzo ważny w takich warunkach jest aluminiowy stelaż wózka i sprawne hamulce.

Kiedy zrezygnować z gondoli?

Wózki głębokie przeznaczone są dla dzieci, które nie przekroczyły masy ciała 9 kilogramów. Najczęściej tyle ważą niemowlaki w 5. lub 6. miesiącu życia. Po tym czasie należy zmienić wózek na spacerówkę.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: