X

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Ciąża wśród nastolatek zdarza się dość często. Dziś przestaje być to temat tabu, jednak wiele nastolatek ma ogromny problem i obawy związane z poinformowaniem o tym fakcie swoich rodziców. Zastanawiają się jak to zrobić i jaki moment będzie najlepszy. Często nie jest to proste. Warto zatem wiedzieć, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Jestem w ciąży – jak powiedzieć o tym rodzicom?

Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego momentu. Musi być to czas, kiedy można usiąść i spokojnie, bez żadnego pośpiechu porozmawiać. Taka informacja nie może być przekazana ot tak. Pamiętać jednak trzeba, aby tej rozmowy zbyt długo nie odwlekać. Najgorsze co można zrobić to tak długo odwlekać tę informację aż zaczną być widoczne objawy ciąży. Może się bowiem okazać, że wtedy będzie już za późno na spokojną rozmowę. Wszystko skończy się awanturą i niepotrzebnymi, negatywnymi emocjami. Tymczasem w rozmowie o ciąży najważniejszy jest spokój. I to z obydwu stron. Rodzice podczas takiej rozmowy z pewnością zadadzą wiele szczegółowych pytań. Ważne jest, aby na wszystkie te pytania spokojnie i dokładnie rodzicom odpowiedzieć. Warto wcześniej się do takiej rozmowy przygotować. Przemyśleć o co rodzice z pewnością mogą zapytać. Dzięki temu odpowiedzi i sama rozmowa będą spokojne i rzeczowe. Najważniejsze jest bowiem, aby podczas rozmowy rodzice wiedzieli, że córka jest świadoma konsekwencji.

Zobacz też:  Śledzie w ciąży - czy można jeść?

Informacja o ciąży a reakcja rodziców

Reakcja rodziców na wieść o ciąży może być bardzo różna. Wpływ ma to na wiele czynników. Wszystko zależy między innymi od tego czy rodzice wiedzą, że córka rozpoczęła współżycie seksualne i czy to akceptują oraz czy znają i akceptują jej partnera. Bardzo istotny jest również sam charakter rodziców. Czy mają oni raczej spokojne usposobienie czy być może mają bardziej impulsywny charakter. Często trudno jest przewidzieć reakcję rodziców. Oznacza to, że przebieg takiej rozmowy ciężko jest zaplanować. Nie oznacza to jednak, że nie można się do niej przygotować. Wręcz przeciwnie. Trzeba to zrobić. Co ważne, nie dotyczy to tylko nastolatek. Do takiej rozmowy muszą przygotować się także pary, które są już po ślubie. Dla rodziców to z jednej strony zawsze radosna nowina, ale z drugiej, równie często zaczynają się oni martwić czy ich dzieci poradzą sobie w tej nowej sytuacji. Obawy najczęściej dotyczą środków finansowych czy warunków zamieszkania. Ważne jest, aby wszystkie te aspekty omówić w sposób spokojny i bez zbędnych emocji.

Zobacz też:  Ból brzucha w ciąży - co oznacza?

Przygotowanie do rozmowy z rodzicami

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Przede wszystkim spokojnie. Wspomniano już, że do takiej rozmowy należy się przygotować. Pytanie jak zrobić to właściwie. Dobrym pomysłem jest postawienie się na chwilę na miejscu rodziców. Dzięki temu przeanalizować można to o co rodzice mogą pytać. Warto wszystkie te aspekty i pytania spisać. Pozwoli to na dokładnie przygotowanie się do rozmowy. Najgorsze co można podczas takiej rozmowy odpowiedzieć to “nie wiem”. Dlatego spisanie ewentualnych pytań może pomóc w późniejszych odpowiedziach podczas rozmowy z rodzicami o ciąży.

Przede wszystkim szczerość

Podczas rozmowy o ciąży z rodzicami najważniejsza jest szczerość. Nie można niczego ukrywać. Prędzej czy później i tak wszystko wyjdzie na jaw. Lepiej jest zatem o wszystkim poinformować rodziców już na samym początku. Dzięki temu uniknie się w przyszłości przykrych niespodzianek i jeszcze bardziej niezręcznych rozmów. Pamiętać też trzeba, że nawet jeśli podczas takiej rozmowy pojawi się dużo emocji, to rodzice zawsze będą chcieli pomóc swojemu dziecku. Im więcej zatem będą wiedzieć już na samym początku tym lepiej będą w stanie pomóc. Dlatego nie powinno się ukrywać żadnych faktów związanych z ciążą. Szczerość jest tu najważniejsza.

Zobacz też:  Oscypek w ciąży - czy można jeść?

Poinformowanie rodziców o ciąży to często bardzo stresująca sytuacja. Nie da się jej jednak uniknąć. Dlatego tak ważne jest, aby do takiej rozmowy odpowiednio się przygotować oraz wybrać właściwy moment. Dzięki temu taka rozmowa przebiegnie zdecydowanie spokojniej.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: