Referencje dla niani. Co zrobić, gdy była niania o nie poprosi?

Wiele osób potrzebuje potwierdzenia, że sprawdziły się jako nianie, by dostać kolejną pracę, dlatego też prośba o referencje dla niani nie jest czymś bardzo rzadkim. List rekomendacyjny może pomóc byłej opiekunce Twojego dziecka znaleźć nową pracę.
referencje dla niani

Po co są potrzebne referencje dla niani?

Rodzice szukający niani dla dziecka często są bardzo wymagający – zwłaszcza, jeżeli chodzi o 8-godzinną albo dłuższą opiekę. Na rynku pracy jest wiele kobiet starających się o taką posadę. Studentki, emerytki – wybór jest ogromny, ale którą wybrać? Referencje dla niani, jakie wystawisz osobie, która opiekowała się Twoim dzieckiem pomogą innym rodzicom w podjęciu dobrej decyzji. Pamiętasz jak sama szukałaś opiekunki? Z pewnością listy rekomendacyjne, jakie miały ze sobą potencjalne kandydatki miały dla Ciebie duże znaczenie. Jeżeli rezygnujesz już z usług niani, nie dziw się, że prosi Cię ona o wystawienie referencji, ponieważ te mogą jej pomóc znaleźć nową pracę. Twoje zdanie na jej temat ma naprawdę duże znaczenie! Dokument, który dla niej napiszesz będzie mogła ona pokazać innej rodzinie na rozmowie kwalifikacyjnej i dzięki temu stać się nianią dla kolejnego dziecka.

Pisemne referencje dla niani – jak je przygotować?

Referencje dla niani to przykład dość oficjalnego pisma, którego zadaniem jest opisanie cech i kompetencji osoby, jaka u Ciebie pracowała. Możesz zacząć od „Szanowni Państwo” i opisać pokrótce historię współpracy z daną nianią. Jak wyglądała praca opiekunki? Jak dużym dzieckiem się opiekowała? Co należało do jej obowiązków? Czy dotrzymywała słowa? W jaki sposób wywiązywała się z tego, co zostało jej powierzone? Dlaczego współpraca została zakończona? Jeżeli powód jest związany z wiekiem dziecka albo waszą przeprowadzką, warto to uwzględnić w liście rekomendacyjnym, ponieważ przyszły pracodawca niani będzie miał jasną sytuację. Referencje dla niani powinnaś własnoręcznie podpisać. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej pomóc swojej byłej opiekunce, pozostaw numer telefonu do siebie i pozwól na to, by przyszli pracodawcy mogli się z Tobą skontaktować w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości lub pojawienia się dodatkowych pytań z ich strony.

Jak napisać referencje dla niani? Mini poradnik

Powyżej znajdują się informacje o tym, co powinny zawierać referencje dla niani. Ten dokument jednak powinien mieć określoną strukturę, aby wyglądał profesjonalnie. Nie musisz jednak znać się na kadrach czy być specjalistą od Worda, aby go przygotować. Warto jednak, aby pismo, które przygotujesz zawierało:

  • miejscowość i datę w prawym, górnym rogu;
  • nagłówek na środku: „Referencje dla X” (imię i nazwisko osoby, dla której przygotowujesz referencje)
  • treść referencji
  • podpis osoby wystawiającej referencje oraz ewentualnie numer telefonu

Referencje dla niani w formie ustnej? Tak, to możliwe

Nie masz głowy albo czasu na pisanie? W takim razie z pewnością ucieszy Cię fakt, że referencje dla niani mogą mieć również formę ustną. „W jaki sposób?” – zapytasz. Już tłumaczymy! Twoja była niania może umieścić w swoim CV informację, że pod Twoim numerem telefonu przyszły pracodawca będzie mógł się dowiedzieć czegoś na temat pracy, jaką wykonywałaś poprzednio. W ten sposób nie będziesz musiała pisać listu rekomendującego opiekunkę, a jedynie odebrać telefon i porozmawiać z osobą, która postanowi sprawdzić czy wasza współpraca przebiegała dobrze.

Negatywne referencje dla niani? Co gdy nie jesteś zadowolona?

Czasami wystawienie pozytywnego listu rekomendacyjnego dla niani może być trudnym zadaniem. Co zrobić w przypadku, gdy wasza współpraca nie układała się najlepiej? Negatywne referencje dla niani mogą sprawić, że nie dostanie ona pracy, ale przecież kłamanie na temat jej kompetencji także nie będzie niczym dobrym… W sytuacji gdy nie możesz zgodnie z sumieniem wystawić opiekunce Twojego dziecka pozytywnych referencji, koniecznie powiedz jej o tym. Porozmawiaj z nią o jej atutach oraz słabych stronach, które masz zamiar uwzględnić w liście rekomendacyjnym. Referencje nie są pochwałami na cześć danej osoby, a rzetelnym przedstawieniem współpracy, które ma pomóc rodzicom w zatrudnieniu odpowiedniej niani, a samej niani – rodziny, dla jakiej będzie mogła pracować.

Podsumowując, najlepiej jest znaleźć jakiś „gotowiec” w sieci, do którego wstawimy jedynie potrzebne dane i gotowe. Gorzej jest wtedy, kiedy nie mamy takiej możliwości a referencje musimy napisać samodzielnie. Ważne jest aby nie były za długie i zawierały podstawowe informacje na temat niani i okresu w jakim u nas pracowała. Dobrze jest napisać swoje odczucia dotyczące podejścia niani do dzieci.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: