Jak przygotować się do ciąży? Co zrobić przed zajściem w ciążę?

W życiu kobiety przychodzi taka chwila, gdy zaczyna myśleć ona w bardzo poważny sposób o posiadaniu dziecka. Co powinna zrobić, zanim do tego dojdzie? Sprawdź, jak przygotować się do ciąży.
Jak przygotować się do ciąży?

Jak powszechnie wiadomo, dziecko to bardzo poważna sprawa. Nie tylko z punktu widzenia obowiązków i spraw ekonomicznych, lecz przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Jak przygotować się do ciąży, aby przebiegła ona całkowicie poprawnie, w pełni zdrowo i bez żadnych komplikacji?

Zajście w ciążę bez wcześniejszego przygotowania

jak przygotować się do ciąży - zajście w ciążę bez wcześniejszego przygotowania

Jak z pewnością łatwo się domyślić, w dużej części ciążę u kobiet następują bez większego przygotowania i nawet przemyślenia. Zdarza się, że są efektem tzw. wpadek, lecz najczęściej po prostu kobieta zachodzi w ciążę świadomie, lecz bez większego przygotowywania do tego swojego ciała.

W większości przypadku nie kończy się to niczym negatywny i taka ciąża bez przygotowania przebiega dobrze i w pełni normalnie. Nie oznacza to jednak tego, że nie można się do ciąży przygotować. Ogromna część ginekologów podkreśla, że ciąża to czas ogromnego stresu i wysiłku dla całego ciała. Warto by, więc jeśli ciąża ma być w pełni świadomą decyzją, aby była poprzedzona określonego rodzaju przygotowaniami, często następującymi nawet na dwanaście miesięcy przed zajściem w ciążę. Jakie jednak konkretnie powinny to być przygotowania, które miałyby poprawić przebieg ciąży?

Podstawowy zakres przygotowań do ciąży

Ciąża to czas w życiu kobiety, który obarczony jest nie tylko ogromny wysiłkiem i zachodzącymi zmianami, lecz również, a może przede wszystkim obecnością w ciele drugiego, małego człowieka. Żeby ciało kobiety poprawnie zniosło te całkowicie odmienne od codziennych warunki, konieczne jest przeprowadzenie szeregu działań przygotowawczych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim kontrolną wizytę u ginekologa, lecz co może wiele kobiet zdziwić, również u stomatologa. Na około rok przed planowanym zajściem w ciąże powinno się radykalnie zmienić dietę na bardziej zdrową i zbilansowaną, kontrolować tym samym posiadaną masę ciała, a także zrezygnować w miarę możliwości ze wszystkich używek.

Dodatkowo powinno się przeprowadzić wszystkie potrzebne szczepienia, zwiększyć aktywność fizyczną, a także zapewnić dziecku odpowiednie warunki poprzez zmianę środowiska na takie, w którym będzie mniej stresu, negatywnego wysiłku fizycznego itd.

Podczas planowania zajścia w ciążę i nakreślania planu czynności, które trzeba w związku z tym wykonać, łatwo się je wymienia, lecz cała trudność polega na szczegółach i detalach, które w nich tkwią. Jak więc poszczególne punkty przedstawiają się w nieco jaśniejszym świetle?

Jak przygotować się do ciąży – wizyta u ginekologa

Podstawową sprawą podczas planowania ciąży, jest kwestia wizyty ginekologicznej, lecz również wyboru samego ginekologia. Wybranie odpowiedniego lekarza, który poprowadzi ciążę jeszcze przed poczęciem, jest niezmiernie ważne dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiety. Pamiętać tu trzeba, że kobieta musi lekarzowi zaufać i poznać specjalistę, który będzie ją prowadził w pełni profesjonalnie i fachowo.

Podczas samej wizyty bardzo ważne jest to, aby lekarz przeprowadził bardzo skrupulaty wywiad dotyczący stanu zdrowia i przebytych chorób obojga partnerów, lecz także określi ryzyko wystąpienia schorzeń i powikłań u dziecka. Niezmiernie ważne jest to, aby poznał on cykl pracy, jej charakter, a także regularność cyklu miesiączkowego, przyjmowane leki itd. Pozwoli to zaplanować konieczne do wykonania badania krwi i przeciwciał, USG, czy też badania moczu.

Konsultacja stomatologiczna

Mało która kobieta wiąże stan swoich zębów z ciążą, co jest oczywiście ogromnym błędem. Naukowo bowiem udowodniono, że stany zapalny wywołane obecnością próchnicy w zębach, znacznie nasilają się w trakcie trwania ciąży, co może spowodować powstawanie nawet chorób przyzębia, która stać się może bardzo poważnym problemem zdrowotnym, czego oczywiście podczas ciąży za wszelką cenę powinno się unikać. A jeśli dodać do tego częstsze spożywanie pokarmów podczas ciąży, często daleko odbiegających od najzdrowszych, oraz niewłaściwą higienę jamy ustnej wywołana np. częstymi wymiotami, efekt może być bardzo niekorzystny dla zdrowia i stanu zębów.

W skrajnych przypadkach niewyleczona próchnica może stać się w czasie ciąży nawet powodem poronienia lub przedwczesnego porodu. Z tego powodu tak ważne jest nie tylko kontrolowanie stanu zębów podczas ciąży, lecz doprowadzenie ich stanu do pełnego zdrowia na długo przed tym, jak się zajdzie w ciążę.

Planujesz dziecko? Koniec z używkami, zdrowa dieta i zmiana stylu życia

jak przygotować się do ciąży - planujesz dziecko

Nie jest to powszechną wiedzą, lecz nieprawidłowa dieta, zbyt duża lub nawet zbyt niska waga, mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Z tego powodu, jeśli planuje się mieć w najbliższej przyszłości dziecko, warto zadbać o to, aby starania rozpocząć od zmiany stanu swojego ciała. To samo zresztą dotyczy najróżniejszych używek, które również mogą zmniejszać płodność, lecz także być źródłem niemożności do zajścia w ciąże. Szczególnie dotyczy to tytoniu, lecz także alkoholu, a nawet najróżniejszych substancji psychoaktywnych. Przyjmowanie używek może prowadzić również do zmian w rozwoju dziecka, czego efektem będą poronienia, przedwczesne porody czy też zbyt mała masa ciała dziecka lub jego nieprawidłowy rozwój w łonie matki.

Jak się przygotować do zajścia w ciążę? Aktywność fizyczna

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, w której trakcie poruszony zostanie pomysł zajścia w ciąże, lekarz prowadzący daną kobietę z całą pewnością zapyta ją o jej aktywność fizyczną i w razie braku pozytywnej odpowiedzi zaleci jej znaczne zwiększenie. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że uprawianie sportu pozwoli zmniejszyć wagę ciała i nadmiar tkanki tłuszczowej, co jak wiadomo, może być powodem istnienia trudności związanych z zajściem w ciążę.

Drugim powodem, być może nawet ważniejszym, jest zwiększenie kondycji ciała, a przez to lepsze przygotowanie go do okresu ciąży. Szczególnie ważne jest w tym wypadku wzmocnienie mięśni brzucha, pleców, lecz także pośladków. Idealnym do tego sportem jest pływanie. Nie tylko zapewnia odpowiedni rozwój całego ciała, poprawia sylwetkę i kondycje, lecz również zapewnia właściwy rozwój wszystkich potrzebnych z puntu widzenia ciąży mięśni i fragmentów ciała.

Jakie wykonać szczepienia przed planowaniem ciąży?

jak przygotować się do ciąży - jakie szczepienia

Podczas przygotowywania się do ciąży, nie można zapominać o tym, że konieczne jest przeprowadzenie szczepień. Jest to bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach zalecane jest zachowanie odpowiedniego okresu pomiędzy sczepieniem a zajściem w ciąże. Typowym tego przykładem jest szczepienie przeciwko różyczce, które powinno nastąpić najpóźniej na kilka miesięcy przed ciążą.

Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to, aby zaszczepić się przed chorobami wirusowymi, które podczas trwania ciąży mogą okazać się niezwykle niebezpieczne dla płodu. Ryzyko związane jest z nieprawidłowościami w rozwoju, a na śmierci kończąc. Konieczne jest przeprowadzenie szczepień przeciwko wspomnianej wcześniej różyczce, śwince, ale też ospie i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zobacz też: jak powiedzieć rodzicom o ciąży.

Suplementacja przed ciążą – kwas foliowy

Ostatnią niezwykle ważną sprawą, o której trzeba pamiętać, przygotowując się do ciąży, jest przyjmowanie kwasu foliowego. Jest to jedna z witamin należąca do grupy B, której człowiek samodzielnie nie wytwarza, a która jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie robić starając się o dziecko?

Nie wolno stosować używek – narkotyków, tytoniu ani alkoholu. Należy zrezygnować z jedzenia typu fast food, ograniczyć stres i siedzący tryb życia.

Co jeść przed zajściem w ciążę?

Dieta przyszłej mamy powinna zawierać m.in. produkty bogate w rośliny strączkowe, chude mięso, ryby (źródło kwasów DHA z rodziny omega-3,), orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Ile przed ciążą nie pić?

Najbezpieczniejsza opcja mówi, że kobiety powinny przestać pić alkohol już rok przed staraniem się o dziecko. Jednak najważniejszą zasadą jest to, aby całkowicie zrezygnować z napojów alkoholowych podczas wszystkich trymestrów ciąży i na czas karmienia piersią.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: