X

Drugie dziecko – kiedy najlepszy czas?

drugie dziecko

Planowanie rodziny jest jednym z kluczowych pytań w życiu. Rodzice często zastanawiają się kiedy zdecydować się na drugie dziecko. Pytania, czy i kiedy jest dobry moment na powiększenie rodziny, zadaje sobie większość par.
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednak zdecydowanie decyzja powinna być dobrze przemyślana i podjęta zgodnie przez obydwoje rodziców.

Dwoje rodziców i dwójka dzieci – klasyka

Modelowa rodzina to rodzice i dwoje dzieci. Podobno rodziny z dwójką dzieci są najbardziej szczęśliwe i zadowolone z życia.

Przy pierwszym dziecku wszystko jest nowe i nieznane. Rodzice się uczą, zdobywają doświadczenie. Przede wszystkim są dosyć zestresowani w tej sytuacji i umyka im dużo momentów z życia maleństwa. Przy drugim dziecku jest już łatwiej. Często mama i tata są spokojniejsi, bardziej zdystansowani. Mogą bardziej uważnie przyglądać się, jak rozwija się ich pociecha. Relacje z drugim dzieckiem, sposób wychowywania są zupełnie odmienne niż w przypadku pierwszego.

Kiedy drugie dziecko? Idealny czas ze zdrowotnego punktu widzenia

Jeśli pierwszy poród przebiegł normalnie to zaleca się kobietom, aby poczekały z zajściem w drugą ciążę co najmniej pół roku. Po skomplikowanych porodach lub cięciach cesarskich należy wstrzymać się przynajmniej rok.

Zobacz też:  Spacerówki, które można złożyć w książkę – przedstawiamy wybrane modele

Czy każda ciąża przebiega tak samo?

Każda ciąża przebiega inaczej. Jeżeli pierwsza przebiegała bezproblemowo, nie ma niestety gwarancji, że kolejnym razem będzie tak samo.
Jeżeli za pierwszym razem występowały nudności, to należy się ich również spodziewać.
W przypadku gestozy i cukrzycy ciążowej, nie muszą się pojawić w drugiej ciąży. Jednak jeśli kobieta zdecyduje się rodzić drugi raz to kolejna ciąża musi być stale monitorowana przez specjalistę.

Czy istnieje idealna różnica wieku?

Z punktu widzenia pedagogów i psychologów nie ma idealnej różnicy wieku między rodzeństwem. Jeśli różnica jest niewielka, okres pierwszych kilku lat może być dla rodziców dosyć pracowity.
Z drugiej strony dzieci będą miały towarzystwo do zabawy.
Przy dwojgu dzieci trudniej jest o indywidualne podejście do każdego.
Często dziadkowie domagają się drugiego wnuka, ale argumenty typ „lepiej dwojgu niż jednemu” , nie działają już na współczesnych rodziców.
Kiedyś dzieci wychowywały dzieci, normą było więcej niż jedno dziecko w rodzinie. Teraz ludzie często poprzestają na jednym.

Dobre strony

Rodzice są bardziej zrelaksowani przy drugim dziecku.
Drugie dziecko również domaga się od rodziców całego wysiłku, ale jeżeli jest spora różnica wieku między pociechami, można skorzystać z pomocy starszego rodzeństwa.
Akcesoria, ubranka dziecięce i zabawki po pierwszym dziecku, z powodzeniem mogą być użyte kolejny raz. Dzięki temu nie trzeba tracić fortuny na kolejną wyprawkę.
Rodzice drugiego dziecka są bardziej zrelaksowani i pewni siebie, dlatego na przykład pediatrzy traktują ich poważniej. Mają już pewne doświadczenie, więc jest im łatwiej.

Zobacz też:  Rezygnacja z OC - czy można mieć samochód bez ubezpieczenia?

Powszechne mity dotyczące drugiego dziecka – czy są prawdziwe?

Nr 1: Przy drugim dziecku wszystko jest łatwiejsze. Tak i nie – rodzicom wydaje się tak często tylko dlatego, że są bardziej zrelaksowani i mają większe doświadczenie.

Nr 2: Posiadanie dwojga dzieci jest obecnie prawie rzadkością. To nieprawda. Dwoje dzieci nadal jest standardem. Wskaźnik urodzeń spada, ale można to wytłumaczyć tym, że istnieje wiele par, które w ogóle nie mają dzieci. Według badań 52 procent osób w wieku od 14 do 25 lat chciałoby mieć dwoje dzieci.

Nr 3: Drugie dziecko choruje rzadziej. To prawda. Młodsze dzieci w rodzinach są mniej podatne na zachorowania, ponieważ starsze rodzeństwo przenosi wystarczającą liczbę zarazków – częsty i wczesny kontakt z zarazkami ćwiczy układ odpornościowy.

Nr 4: Przy drugim dziecku trudniej jest pozbyć się ciążowego tłuszczu. Prawda. Co ciekawe, ryzyko otyłości wzrasta również u ojców z każdym dzieckiem, według badań przeprowadzonych w USA. Prawdopodobnie dlatego, że wielu rodziców nie uprawia sportu z powodu braku czasu i często je fast foody.

Czy zdecydować się na drugie dziecko? Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Trzeba pamiętać, że drugie dziecko zmienia codzienne życie w bałagan. Już przy pierwszym, wszystko stanęło na głowie.

Zobacz też:  Od kiedy dziecko może podróżować bez fotelika?

Z drugim dzieckiem wszystko staje się zupełnie inne i zupełnie nowe. Wraz z drugim dzieckiem wszystko się zmienia.

Nie zmniejsza się też liczba pytań, zadawanych przed podjęciem decyzji.
Oto kilka najważniejszych, na które pary powinny sobie odpowiedzieć:

  1. Jak można i należy przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?
  2. Jak wytłumaczyć maluchowi, że na próżno oczekuje rodzeństwa?
  3. Jakich argumentów używać aby dziecko nie czuło się oszukane?
  4. Sprawiedliwość wśród rodzeństwa – co jest sprawiedliwe?
  5. Czy da się kochać tak samo każde dziecko?
  6. Kiedy jest odpowiedni czas na drugie dziecko?
  7. Drugie dziecko w niewielkiej odległości: Co mówią badania?

Na koniec jedna rada

Jeśli nadal nie wiesz kiedy zdecydować się na drugie dziecko i czy w ogóle, zrób swoją osobistą listę plus-minus i zapisz wszystko, co przemawia za a jakie są argumenty przeciw. Bez względu na wynik – jest jedna rzecz, której zdecydowanie nie powinno się ignorować: przeczucia.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: