Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko? Jaki odstęp czasowy między rodzeństwem?

Planowanie rodziny jest jedną z kluczowych kwestii w życiu. Rodzice często zastanawiają się, kiedy zdecydować się na drugie dziecko. Marzysz o kolejnym dziecku? Przeczytaj nasz artykuł!
drugie dziecko

Kiedy drugie dziecko? Pytania, czy i kiedy jest dobry moment na powiększenie rodziny, zadaje sobie większość par. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednak zdecydowanie decyzja o drugim dziecku powinna być dobrze przemyślana i podjęta zgodnie przez obydwoje rodziców.

Dwoje rodziców i dwójka dzieci – klasyka

drugie dziecko - dwoje rodziców i dwójka dzieci

Modelowa rodzina to rodzice i dwoje dzieci. Podobno rodziny z dwójką dzieci są najbardziej szczęśliwe i zadowolone z życia. Przy pierwszym dziecku wszystko jest nowe i nieznane. Rodzice się uczą, zdobywają doświadczenie w wychowaniu. Przede wszystkim są dosyć zestresowani w tej sytuacji i umyka im dużo momentów z życia maleństwa. Przy drugim dziecku jest już łatwiej. Często mama i tata są spokojniejsi, bardziej zdystansowani. Mogą bardziej uważnie przyglądać się, jak rozwija się ich pociecha. Relacje z drugim dzieckiem, sposób wychowywania są zupełnie odmienne niż w przypadku pierwszego.

Kiedy czas na drugie dziecko po porodzie naturalnym?

Jeśli pierwszy poród przebiegł prawidłowo, to zaleca się kobietom, aby poczekały z zajściem w drugą ciążę co najmniej pół roku. Po skomplikowanych porodach lub cięciach cesarskich należy wstrzymać się przynajmniej rok.

Czy druga ciąża będzie taka sama jak pierwsza?

drugie dziecko - czy druga ciąża będzie taka sama jak pierwsza

Każda ciąża przebiega inaczej. Jeżeli pierwsza przebiegała bezproblemowo, nie ma niestety gwarancji, że kolejnym razem będzie tak samo. Jeżeli za pierwszym razem występowały nudności, to należy się ich również spodziewać. Gestoza i cukrzyca ciążowa nie muszą się pojawić w drugiej ciąży. Jednak jeśli kobieta zdecyduje się rodzić drugi raz, to kolejna ciąża musi być stale monitorowana przez specjalistę.

Czy istnieje idealna różnica wieku między rodzeństwem?

Z punktu widzenia pedagogów i psychologów nie ma idealnej różnicy wieku między rodzeństwem. Jeśli jest mała różnica wieku, okres pierwszych kilku lat może być dla rodziców dosyć pracowity.

Z drugiej strony dzieci będą miały towarzystwo do zabawy. Przy dwojgu dzieci trudniej jest o indywidualne podejście do każdego. Często dziadkowie domagają się drugiego wnuka, ale argumenty typ „lepiej dwojgu niż jednemu”, nie działają już na współczesnych rodziców.

Kiedyś dzieci wychowywały dzieci, normą było więcej niż jedno dziecko w rodzinie. Teraz ludzie często poprzestają na jednym.

Dobre strony

Rodzice są bardziej zrelaksowani przy drugim dziecku. Drugie dziecko również domaga się od rodziców całego wysiłku, ale jeżeli jest spora różnica wieku między pociechami, można skorzystać z pomocy i opieki starszego rodzeństwa. Akcesoria, ubranka dziecięce i zabawki po pierwszym dziecku, z powodzeniem mogą być użyte kolejny raz. Dzięki temu nie trzeba tracić fortuny na kolejną wyprawkę.

Rodzice drugiego dziecka są bardziej zrelaksowani i pewni siebie, dlatego na przykład pediatrzy traktują ich poważniej. Mają już pewne doświadczenie, więc jest im łatwiej.

Powszechne mity dotyczące drugiego dziecka – czy są prawdziwe?

drugie dziecko - powszechne mity

Nr 1: Przy drugim dziecku wszystko jest łatwiejsze. Tak i nie – rodzicom wydaje się tak często tylko dlatego, że są bardziej zrelaksowani i mają większe doświadczenie.

Nr 2: Posiadanie dwojga dzieci jest obecnie prawie rzadkością. To nieprawda. Dwoje dzieci nadal jest standardem. Wskaźnik urodzeń spada, ale można to wytłumaczyć tym, że istnieje wiele par, które w ogóle nie mają dzieci. Według badań 52 procent osób w wieku od 14 do 25 lat chciałoby mieć dwoje dzieci.

Nr 3: Drugie dziecko choruje rzadziej. To prawda. Młodsze dzieci w rodzinach są mniej podatne na zachorowania, ponieważ starsze rodzeństwo przenosi wystarczającą liczbę zarazków – częsty i wczesny kontakt z zarazkami ćwiczy układ odpornościowy.

Nr 4: Przy drugim dziecku trudniej jest pozbyć się ciążowego tłuszczu. Prawda. Co ciekawe, ryzyko otyłości wzrasta również u ojców z każdym dzieckiem, według badań przeprowadzonych w USA. Prawdopodobnie dlatego, że wielu rodziców nie uprawia sportu z powodu braku czasu i często je fast foody.

Czy mieć drugie dziecko? Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Trzeba pamiętać, że drugie dziecko zmienia codzienne życie w bałagan. Już przy pierwszym, wszystko stanęło na głowie. Z drugim maluszkiem wszystko staje się zupełnie inne i zupełnie nowe. Wraz z nowym członkiem rodziny wszystko się zmienia. Nie zmniejsza się też liczba pytań, zadawanych przed podjęciem decyzji.

Oto kilka najważniejszych, na które pary powinny sobie odpowiedzieć:

  1. Jak można i należy przygotować jedynaka na przyjście na świat rodzeństwa?
  2. Jak wytłumaczyć maluchowi, że na próżno oczekuje na narodziny rodzeństwa?
  3. Jakich argumentów używać, aby dziecko nie czuło się oszukane?
  4. Sprawiedliwość wśród rodzeństwa – co jest sprawiedliwe?
  5. Czy da się kochać tak samo każde dziecko?
  6. Kiedy jest odpowiedni czas na drugie dziecko?
  7. Drugie dziecko w niewielkiej odległości: Co mówią badania?

Kiedy jest najlepszy czas na drugie dziecko? Na koniec jedna rada

Jeśli nadal nie wiesz, kiedy zdecydować się na drugie dziecko i czy w ogóle, zrób swoją osobistą listę plus-minus i zapisz wszystko, co przemawia za a jakie są argumenty przeciw. Bez względu na wynik – jest jedna rzecz, której zdecydowanie nie powinno się ignorować: przeczucia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy przy drugim dziecku jest łatwiej?

Przy drugim dziecku rodzice mają większe doświadczenie, więc nie stresują się wszystkim tak bardzo, jak robili to po narodzinach pierwszego maleństwa. Może być też łatwiej pod względem finansowym, ponieważ można wykorzystać część rzeczy po starszym dziecku.

Kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko?

Na drugą ciążę najwcześniej można zdecydować się, gdy pierwsze dziecko ma około 1 roku. Należy pamiętać, że opieka nad dwoma małymi dziećmi może być wymagająca dla obojga rodziców. Dlatego, jeśli nie jesteście pewni, czy dacie sobie radę, można poczekać, aż starszak stanie się bardziej samodzielny.

Jak przygotować małe dziecko na rodzeństwo?

Możesz pokazać maluchowi zdjęcie USG i powiedzieć, że w brzuszku mamy rośnie jego braciszek lub siostrzyczka. Aby przyzwyczaić pierworodne dziecko do myśli, że będzie miało rodzeństwo, należy sporo rozmawiać na ten temat. Można razem z dzieckiem czytać maleństwu w brzuchu bajki na dobranoc lub wspólnie zastanawiać się nad imieniem.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: