X

Jak zbić gorączkę u dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, możesz się zastanawiać, jak ją leczyć. Istnieje wiele różnych sposobów radzenia sobie z tą chorobą, w tym odpoczynek, picie dużej ilości płynów i przyjmowanie acetaminofenu lub ibuprofenu. Mogą one występować w postaci Tylenolu, Motrin IB, lub aspiryny. Pamiętaj, aby przeczytać etykietę, aby uniknąć niebezpiecznych interakcji z innymi lekami, lub biorąc więcej niż jeden na raz.

Normalna temperatura ciała dla dziecka

Normalna temperatura ciała u dziecka będzie się nieznacznie różnić w zależności od jego wieku i ogólnego stanu zdrowia. Temperatura niemowlęcia wynosi zazwyczaj 38 stopni Celsjusza lub 100,4 stopni Fahrenheita. Niemowlęta młodsze niż trzy miesiące powinny mieć mierzoną temperaturę w odbycie, aby określić jego aktualną temperaturę ciała. Starsze dzieci mogą mieć mierzoną temperaturę ciała doustnie lub pod pachą. Gorączka u starszego dziecka jest definiowana jako 101,2 stopni Fahrenheita lub wyższa.

Do pomiaru temperatury w jamie ustnej dziecka można użyć termometru cyfrowego. Umieść termometr pod językiem dziecka i w kierunku tylnej części jamy ustnej. Unikaj gryzienia termometru i upewnij się, że dziecko nie mówi ani nie drży, podczas gdy bierze temperaturę. Jeśli dziecko nie ma na sobie żadnego ubrania, można gąbką przemyć jego usta chłodną wodą. Temperatura może nie spaść od razu po pobraniu temperatury dziecka, ale należy ją sprawdzić co najmniej 30 minut po pobraniu temperatury. Dziecko z gorączką powinno mieć na sobie jak najmniej ubrań. Jeśli zbyt mocno drżą, przerwij kąpiel.

Pracownik służby zdrowia Twojego dziecka zapyta o czas trwania i poziom gorączki. On lub ona będzie również zbadać dziecko na oznaki infekcji wirusowej, słuchać serca, i czuć dla guzków na szyi. Lekarz prowadzący zapyta również o wszelkie inne choroby dziecka. Może być wymagane przedstawienie listy leków i kart szczepień. Gdy lekarz określi dokładną przyczynę gorączki, zostanie przepisana recepta na lek.

Objawy gorączki

Gdy u Twojego dziecka pojawia się gorączka, prawdopodobnie jesteś zaniepokojony możliwością wystąpienia poważnej choroby. Gorączka jest definiowana jako temperatura, która utrzymuje się przez co najmniej 72 godziny. Możesz sprawdzić temperaturę swojego dziecka, czując ciepło na czole. Możesz również sprawdzić temperaturę za pomocą termometru, ale powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy występują inne objawy choroby. Gorączka zwykle ustępuje wraz z odpoczynkiem i dodatkowymi płynami.

Zobacz też:  Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Częste infekcje wirusowe powodują gorączkę, która zwykle wzrasta i spada w okresie od 12 do 48 godzin. Wiele dzieci skarży się na uczucie zimna na początku ich gorączki, ale w rzeczywistości są gorące i spocone. Może je również boleć brzuszek i mogą wyglądać na niespokojne. Wodniste oczy mogą być również oznaką gorączki. Dodatkowo, dzieci mogą ślinić się i wymiotować.

Gorączka dziecka może być spowodowana poważną chorobą, ale ważne jest, aby szybko ją rozpoznać. Niektóre wspólne objawy gorączki obejmują brak energii, bladą skórę z dużymi fioletowymi plamami, trudności w oddychaniu, ślinienie się i niezdolność do używania kończyn. Należy również zwrócić uwagę na te inne oznaki. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Dziecko może cierpieć na napady gorączkowe, rodzaj napadów spowodowanych szybkim wzrostem temperatury ciała. Chociaż rzadko, te napady mogą wystąpić u dziecka raz lub dwa razy, i mogą trwać w dowolnym miejscu od 5 do 20 minut. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko doświadcza tych napadów, natychmiast zadzwoń pod numer 911. Lekarz może ocenić przyczynę gorączki i odpowiednio ją leczyć. Najlepszym sposobem leczenia jest monitorowanie temperatury dziecka przez kilka godzin.

Jeśli Twoje dziecko ma łagodną gorączkę, możesz spróbować użyć acetaminofenu lub ibuprofenu do jej leczenia. Jeśli gorączka Twojego dziecka jest ponad 72 godziny, możesz spróbować kombinacji acetaminofenu i aspiryny, aby utrzymać ją pod kontrolą. Twoje dziecko nie powinno być narażone na ekstremalne temperatury, które mogą spowodować poważne komplikacje.

Opcje leczenia

Choć gorączka u dzieci jest częstym stanem, istnieje kilka opcji leczenia, które pomogą złagodzić dyskomfort. Zazwyczaj gorączki są spowodowane przez infekcje wirusowe, ale mogą być również oznaką choroby reumatycznej, zakrzepów krwi lub niektórych leków. Dzieci z gorączką nieznanego pochodzenia mogą potrzebować antybiotyków lub środków przeciwbólowych. Leki te mogą pomóc obniżyć gorączkę i złagodzić towarzyszące objawy, w tym nudności, wymioty lub biegunkę.

Zobacz też:  Co robić, gdy dziecko wymiotuje w nocy

Opcje leczenia dla pokonania gorączki w środkach higienicznych obejmują picie dużej ilości płynów i odpoczynek. Temperatura poniżej 104 stopni Fahrenheita nie jest na ogół niebezpieczna i samodzielne leczenie komfortowe może być wystarczające. Dzieci powinny być utrzymywane w chłodzie i lekko ubrane. Aby leczyć gorączkę u dziecka, należy podać mu odpowiedni do wieku ibuprofen lub acetaminofen. Nigdy nie podawaj aspiryny dziecku w wieku poniżej 20 lat.

Pracownik służby zdrowia zapyta o czas rozpoczęcia gorączki, temperaturę w tym czasie i wszelkie inne objawy. Twój dostawca będzie również wykonać egzamin fizyczny, aby wykryć wszelkie oznaki infekcji. Będą one słuchać serca i płuc i czuć dla wszelkich guzków w szyi. Mogą również zamówić badania krwi i moczu, aby określić, czy gorączka jest spowodowana przez infekcję lub wirus. Jeśli objawy trwają dłużej niż dwa dni, szukaj pomocy medycznej.

Opcje leczenia dla pokonania gorączki w warunkach higienicznych dla dzieci obejmują unikanie antybiotyków i odpoczynek. Antybiotyki powinny być stosowane tylko w przypadkach, gdy gorączka jest spowodowana infekcją bakteryjną. Jeśli jednak gorączka przekracza 104 stopnie, dziecko powinno zostać poddane leczeniu lekarskiemu, aby gorączka nie postępowała. Gorączka u dziecka może prowadzić do odwodnienia.

Dzieci z gorączką powinny trzymać się z dala od innych chorych dzieci, osób starszych lub chorych na raka. Dla dzieci, doustne acetaminofen lub ibuprofen może pomóc zmniejszyć temperaturę. Jeśli jest to infekcja wirusowa, leki przeciwwirusowe takie jak Tamiflu są często zalecane. Celem jest szybkie obniżenie gorączki, ale może to zająć dużo czasu. Jeśli dziecko nie je wystarczająco dużo, konieczna jest pożywna dieta.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Czy chcesz szukać pomocy medycznej, aby zbić gorączkę u dziecka, czy leczyć ją samodzielnie, to osobista decyzja. Ogólnie rzecz biorąc, gorączka jest spowodowana przeziębieniem lub grypą. Over-the-counter leki dla gorączki mogą być pomocne. Over-the-counter leki na gorączkę obejmują acetaminofen, ibuprofen, i acetaminofenol.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko czytać, używając wielu zmysłów? Nauka czytania

Jeśli gorączka jest oznaką poważniejszej choroby, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jednak gorączka u dziecka w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat zazwyczaj nie jest poważna i może być leczona w domu za pomocą odpoczynku, płynów i leków bez recepty. Temperatura nie powinna przekraczać 102,2°F lub powodować u dziecka drgawki. Twoje dziecko powinno być umieszczone na podłodze i trzymane z rozszerzonymi drogami oddechowymi.

Gorączka jest częstym objawem poważnej choroby. Jednak wysoka gorączka nie musi świadczyć o infekcji. Pomimo jej wysokiej wartości, zdrowie dziecka może być w porządku, o ile gorączka nie jest wysoka lub zbyt długa. Istnieje kilka zachęcających znaków, na które należy zwrócić uwagę podczas występowania gorączki. Na szczęście, te znaki będą rosły z czasem.

Choć gorączka nie jest nagłym przypadkiem, nadal ważne jest, aby uzyskać dziecko sprawdzone przez lekarza, jeśli utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. Zdrowa temperatura powinna wynosić około 98,6 stopni Fahrenheita. Oprócz tego u dziecka może pojawić się bezsenność i słaby kontakt wzrokowy. Jeśli gorączka u dziecka utrzymuje się dłużej niż cztery dni, czas udać się do lekarza.

Chociaż ważne jest, aby szybko leczyć gorączkę, ważne jest, aby pamiętać, że wiele objawów gorączki są również oznaki innych warunków medycznych. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, która jest wyższa niż 39deg C, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz sprawdzi temperaturę dziecka i określi, czy należy je zabrać do gabinetu, czy też udać się na pogotowie.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: