Czy gorączka 40 stopni u dziecka jest niebezpieczna? Jak ją zbijać?

Gorączka 40 stopni u dziecka jest stanem gorączkowym, który może być groźny dla zdrowia dziecka. Ważne jest, aby monitorować stan dziecka i zadbać o jego układ odpornościowy. Sprawdź, co robić w przypadku wysokiej gorączki.
Gorączka 40 stopni u dziecka

Jak u maluchów objawia się wysoka gorączka? Czy gorączka 40 stopni u dziecka może być niebezpieczna? Jak w takiej sytuacji obniżyć temperaturę ciała swojej pociechy? Sprawdź, jak sobie radzić z wysoką gorączką u niemowlaków i starszych dzieci.

Gorączka 40 stopni u dziecka

gorączka 40 stopni u dziecka

Każdy rodzic zna to okropne uczucie, gdy jego pociecha choruje. Często towarzyszy temu gorączka, przez którą dziecko czuje się znacznie gorzej, staje się marudne i apatyczne, a czasem nawet płacze. Nie ma się co oszukiwać, chorujące i gorączkujące dziecko to ogromne zmartwienie dla rodzica, a także powód do stresu. Mama czy tata chcą ulżyć maluszkowi w tych trudnych chwilach, choć oczywiście faktyczne przechodzenie choroby czy wysokiej gorączki jest bardzo indywidualne i różne dzieci mogą w tym stanie zachowywać się zupełnie inaczej.

Należy jednak przypomnieć, że wystąpienie gorączki samo w sobie nie jest tak złe, jak niektórym rodzicom mogłoby się wydawać. W końcu podwyższona temperatura ciała to najbardziej charakterystyczny objaw tego, że ludzki organizm walczy z infekcją. Oczywiście gdy gorączka staje się nazbyt uciążliwa i/lub wysoka, konieczne jest jej zbicie – ale o tym za chwilę. Zwykło się przyjmować, że o gorączce u dziecka można mówić w chwili, gdy jego temperatura przekracza 38°C – przy niższej temperaturze mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. To również granica, po której zaleca się podawanie dziecku środków przeciwgorączkowych.

Objawy wysokiej gorączki u dzieci

Objawy wysokiej temperatury u dziecka mogą objawiać się przez gorączkę, która trwa dłużej niż 2 dni. Warto regularnie mierzyć temperaturę, szczególnie jeśli termometr pokazuje wynik powyżej 38°C. Mogą pojawić się również drgawki, senność lub nawet wymioty. W przypadku wystąpienia takich niepokojących objawów nie należy lekceważyć sytuacji i warto skonsultować się z lekarzem. Pomiar temperatury u dziecka to proste narzędzie, które pozwala na szybkie reagowanie i podjęcie odpowiednich działań.

Przyczyny gorączki u dzieci

gorączka 40 stopni u dziecka - przyczyny

Gorączka 40 stopni u dziecka może pojawić się w wyniku różnorodnych przyczyn. Bardzo często odpowiadają za nią różnego rodzaju infekcje (wirusy lub bakterie), takie jak grypa czy popularna u dzieci „trzydniówka”, rzadziej taka gorączka występuje przy przeziębieniu. Ponadto gorączka 40 stopni u dziecka może być spowodowana typowymi chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego, takimi jak ospa wietrzna, świnka czy różyczka, zapaleniem ucha czy rozmaitymi zakażeniami dróg moczowych i infekcjami układu pokarmowego.

Gorączka 40 stopni u dziecka – co robić?

Bez względu na to, na jakim tle u dziecka pojawiła się taka gorączka, na tym poziomie należy ją niezwłocznie zbijać. To istotne dlatego, że przy tak wysokiej gorączce staje się ona po prostu niebezpieczna. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami stwierdzono, że gorączka na poziomie 40 stopni może prowadzić do uszkodzeń struktur komórkowych, a także zaburzenia wielu procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Wysoka temperatura ciała może być też niebezpieczna dla mózgu.

Jak zbić gorączkę? 

gorączka 40 stopni u dziecka - jak zbić

Przy gorączce 40 stopni u dziecka domowe sposoby na obniżanie temperatury ciała schodzą na nieco dalszy plan. Oczywiście w dalszym ciągu są one wskazane i można je stosować, należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest podanie odpowiednich leków, które pozwolą obniżyć temperaturę ciała. W tym celu szczególnie polecany jest paracetamol – to substancja, którą odkryto już ponad 100 lat temu, wykazuje doskonałe właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a do tego jest bardzo bezpieczna nawet dla najmłodszych pacjentów. Wszelkie leki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu należy podawać zgodnie z załączoną ulotką lub według wskazań lekarza. Pamiętaj również, że gorączka u dziecka 40 stopni wymaga natychmiastowego skonsultowania ze specjalistą.

Jak mierzyć temperaturę dziecku?

Najlepszym sposobem na pomiar temperatury u dziecka jest użycie termometru. Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby pomiaru temperatury:

  1. Pomiar w jamie ustnej – termometr umieszcza się pod językiem dziecka i czeka, aż urządzenie wskaże temperaturę.
  2. Pomiar w odbycie – termometr wstawić należy do odbytu dziecka na około 2-3 cm i czekać, aż urządzenie wskaże temperaturę.
  3. Pomiar w pachwinie lub pod pachą – termometr umieszcza się w pachwinie dziecka, przylegając do skóry, a następnie czeka się, aż urządzenie wskaże temperaturę.

Najważniejsze, aby termometr był czysty i sterylny. Po każdym użyciu należy go dokładnie umyć i zdezynfekować. W przypadku niemowląt i małych dzieci najlepszym sposobem pomiaru temperatury może być termometr bezkontaktowy, który pozwala na szybki i bezpieczny pomiar temperatury.

Czy konieczne są chłodne okłady?

W przypadku wystąpienia gorączki u dziecka na poziomie 40 stopni wiele osób zastanawia się, czy konieczne są chłodne okłady. W rzeczywistości, stosowanie chłodnych okładów może być pomocne w obniżeniu temperatury, ale nie jest to jedyny sposób na radzenie sobie z gorączką.

Wysoka temperatura ciała dziecka – podsumowanie

Wiesz już, co robić, w sytuacji gdy występuje gorączka 40 stopni u dziecka. Przy tak wysokiej gorączce istotna jest szybkość podejmowanych działań. Nie należy samodzielnie dawkować leków przeciwgorączkowych, lecz skonsultować się z lekarzem. Gorączka 40 stopni u dziecka może być poważnym problemem zdrowotnym, szczególnie u niemowląt. Ważne jest, aby regularnie mierzyć temperaturę, unikać odwodnienia i stosować odpowiednie leczenie, które zmniejszy gorączkę i zwiększy system obronny organizmu. Nie należy samodzielnie dawkować leków przeciwgorączkowych, lecz skonsultować się z lekarzem.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: