X

Kołdra obciążeniowa – przeznaczenie i właściwości

Kołdra obciążeniowa

Sen to niezwykle istotna część naszego życia. Odpowiedni komfort oraz wysoka higiena snu umożliwia poprawną regenerację naszego organizmu. Człowiek nie może funkcjonować na pełnych obrotach, jeśli jego organizm jest niewyspany, przemęczony i rozdrażniony. Nierzadko zdarza się, że przesypiając książkowe 8 godzin dziennie wciąż jesteśmy nieodprężeni. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, jeśli nie kilkanaście. Problem narasta, jeśli deprywacja snu dotyka nasze dzieci, które powinny teoretycznie nie mieć problemu z zaśnięciem. Nie bez przyczyny mówi się “śpi jak niemowlę” – najmniejsi śpią dłużej i głębiej.

Dla naszych pociech sen stanowi bardzo istotny czynnik rozwojowy. Jest on sposobem nie tylko na regenerację, ale także pomaga w nauce, zapamiętywaniu słów, sprzyja rozwojowi. Jeśli nasze dziecko jest rozdrażnione, ciągle płacze i ma problem z poprawnym snem, to powinna zapalić nam się czerwona lampka. Nieprawidłowy sen to także zwiastun innych problemów – dziecko może być nadmiernie pobudzone, agresywne, nieskoordynowane. W takiej sytuacji do akcji wkracza kołdra obciążeniowa, stanowiąca nieocenioną pomoc dla dzieci z trudnościami psychoruchowymi.

Kołdra obciążeniowa odciąża dziecięce problemy

Trudne problemy najczęściej rozwiązywane są dobrze znanymi, prostymi metodami. Do łatwych rozwiązań można zaliczyć wynalazek, który został doceniony przez mamy na całym świecie. Kołderka obciążeniowa to nieoczywiste rozwiązanie, umożliwiające osiągnięcie pełnego komfortu snu dziecka. Kołdra sensoryczna, bo również z taką nazwą można się spotkać, jest dostosowywana to wzrostu, wagi, długości kończyn i wieku naszej pociechy. Musi być ona maksymalnie skorelowana z wymiarami dziecka, aby spełniała swoje pozytywne właściwości.

Zobacz też:  Kryzys laktacyjny - kiedy? Ile trwa?

Narzutka pozwala dziecku wyczuć pozycję ciała, poprawić swoją koordynację, uspokoić ruchy i poprawić funkcjonowanie zmysłów. Te właściwości kołdry sensorycznej sprawiają, że jest ona chętnie stosowana przez rodziców dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej. Maluchy, dotknięte tą grupą zaburzeń, nie potrafią w sposób prawidłowy odbierać bodźców pochodzących z narządów zmysłów. Występuje u nich nieprawidłowe przetwarzanie tych przekazów.

kołdra sensoryczna

Na co działa specjalna kołdra sensoryczna?

Dzieci dotknięte zaburzeniami integracji sensorycznej mają problem z poprawnym przetwarzaniem bodźców przez zmysły. Te problemy bardzo często idą w parze z nadpobudliwością ruchową, autyzmem czy ADHD. Kołderka obciążeniowa na kilka sposobów oddziałuje na dziecko, przez co może być traktowana jako element rehabilitacyjny, zwiększający komfort snu dziecka. Specjalne kołderki pomagają dziecku w procesie samoregulacji, maluch uczy się powstrzymywać reakcje niższego rzędu, wzmacnia to jego psychikę i kontrolę nad własnymi emocjami.

Kołdra obciążeniowa działa na układ proprioceptywny dziecka, czyli za poprawne czucie głębokie poprzez różne tkanki – ścięgna, mięśnie, stawy. Stymulacja za pomocą kołderki przekłada się na wzmocnienie kontroli nad ułożeniem ciała i jego ruchami. Aktywowanie układu proprioceptywnego wzmacnia stabilizację, równowagę, koordynację i płynność w ruchach wykonywanych przez dziecko.

Zobacz też:  Ciemiączko u niemowlaka - czym jest? Kiedy zarasta?

Jakie najważniejsze właściwości ma kołderka obciążeniowa?

Zakup kołderki powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem lub specjalistą od rehabilitacji. Bywa bowiem tak, że kołdra sensoryczna może w niektórych przypadkach być nie najlepszym pomysłem. Co więcej, istnieją takie okoliczności, w których może nawet zaszkodzić. Warto zatem wiedzieć, że jest ona przeznaczona dla dzieci, które wykazują zaburzenia integracji sensorycznej. Nie bez przyczyny kołdra nazywana jest sensoryczną – stanowi pewien bodziec, element usprawniający działanie układów, działa na zmysły.

Na pierwszy rzut oka kołderka nie różni się od zwykłej narzutki do snu. Może być kolorowa, przebrana w barwną pościel. Cała tajemnica tkwi w budowie wewnętrznej. Posiada ona specjalne obciążniki, które są dopasowywane do indywidualnych predyspozycji fizycznych dziecka. Jej waga może być zadziwiająca – kołdra obciążeniowa jest dosyć ciężka i nieporęczna, ale przewrotnie mówiąc, to jest jej największą zaletą. Dzięki temu spełnia ona swoje funkcje i pomaga w rehabilitacji dzieci z problemami sensorycznymi.

Dla kogo przeznaczona jest kołderka obciążeniowa?

Wiemy, że specjalistyczna kołdra nie jest przeznaczona dla wszystkich. Jeżeli nasza pociecha prawidłowo się rozwija, ma odpowiedni komfort snu, nie jest rozdrażniona, zbytnio pobudzona i nie wykazuje objawów zaburzeń integracji sensorycznej, to kołdra sensoryczna będzie bezużyteczna. Swoje magiczne właściwości uaktywnia w przypadku dzieci z różnymi zaburzeniami psychofizycznymi. Jest wskazana, jeśli dziecko ma autyzm, zespół Downa, Aspergera. Co więcej, wykorzystywana jest także w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym, nerwicą i depresją.

Zobacz też:  Jakie zalety ma malowanie po numerach?

Pociecha, która przejawia objawy nadpobudliwości na bodźce, jest nadmiernie pobudzona, ma zauważalne problemy z koncentracją, zachowuje się w sposób nerwowy, nieracjonalny, agresywny, również powinna użytkować kołderkę sensoryczną. Nie powinniśmy jednak sami dochodzić do tego czy jest ona potrzebna, czy nie. Specjalista, lekarz, terapeuta określi w jakich przypadkach będzie ona potrzebna i w jaki sposób mielibyśmy ją użytkować razem z dzieckiem. Nie stanowi ona bowiem jedynie przykrycia, a bywa wykorzystywana także w zabawach i sesjach rehabilitacyjnych.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: