Tablica manipulacyjna – zabawa i nauka. W czym pomaga ta zabawka sensoryczna?

Wielu rodziców coraz częściej zastanawia się, w jakie zabawki zainwestować by ich pociechy zarazem dobrze się bawiły, jak i uczyły nowych rzeczy i rozwijały kreatywność. Odpowiedź brzmi: tablica manipulacyjna! Sprawdź, co to takiego.
Tablica manipulacyjna

Nie wiesz, czym jest tablica manipulacyjna? Piszczące zwierzaki, jeżdżące auta, śpiewające zabawki powoli zastępowane są przez zabawki, które są proste, naturalne, wykonane z ekologicznych materiałów i które wbrew pozorom potrafią przy sobie zatrzymać malucha na dłużej. Do takich akcesoriów, które podbijają w ostatnim czasie serca rodziców i maluchów należą tablice manipulacyjne. Co to takiego? Jak to wygląda? Co się znajduje na takiej tablicy? Jakie elementy są na niej zawarte – co dzieci przez to ćwiczą? Przeczytaj poniższy tekst!

Tablica manipulacyjna – edukacyjna zabawka sensoryczna

tablica manipulacyjna – edukacyjna zabawka sensoryczna

Tablica manipulacyjna to nowość na rynku, która mimo, iż znajduje się od niedawna w sklepach – już podbiła serca wielu rodziców i maluchów. Jak się okazuje, ta prosta tablica zawiera w sobie wszystko to, czym maluch interesuje się na co dzień. A jak wiadomo, dziecko z zapartym tchem patrzy na to, co robią rodzice. Wszelkie guziki, okienka, łańcuszki, śrubki czy otwierane i zamykane szafki są dla niego niezwykle ekscytujący.

Dlatego też doświadczeni producenci zabawek wyszli rodzicom naprzeciw i stworzyli tablicę manipulacyjną w duchu szkoły Montessori, która w jednym miejscu zawiera wszystkie te elementy, które na co dzień w gospodarstwie domowym skupiają uwagę naszych pociech. To zabawka, która nie tylko uczy korzystania z nowych rzeczy, ale także wzbudza kreatywność u małego człowieka oraz pozwala mu samodzielnie korzystać z tych rzeczy, które na co dzień zazwyczaj są niedozwolone dla niego. Tutaj jednak odbywa się to bezpiecznie i pod kontrolą.

Tablica sensoryczna – jak wygląda?

tablica manipulacyjna - tablica sensoryczna – jak wygląda?

Taka tablica manipulacyjna może być stworzona przez rodziców samodzielnie – o ile masz zdolności manualne, pomysł na ciekawą jej aranżację oraz kilka potrzebnych do niej elementów. Można także skorzystać z gotowych wzorów, które oferuje wielu producentów. I co ciekawe, wiele firm tworzy takie tablice sensoryczne na indywidualne zamówienie klientów. Mogą one być wówczas pomalowane na ulubiony kolor dziecka oraz posiadają imię swojego właściciela. Radość naszych pociech jest jeszcze większa, gdy widzą, że taka tablica sensoryczna została stworzona dla nich indywidualnie. Jak ona wygląda? Tablica taka wykonana jest albo z solidnego drewna, metalu lub plastiku, do którego przymocowane są nóżki, by dziecko mogło swobodnie z niej korzystać.

Co przymocować do drewnianej tablicy?

Do tablicy przymocowane są (na stałe) różnorodne elementy, które zwracają wzrok małych pociech. W zależności od konkretnych tablic znajdować się mogą na niej między innymi: otwierane/zamykane okienka, łańcuszki, guziki suwaki, rzepy, kalkulatory, piloty, klawiatury, rzepy, kłódki, przełączniki do światła, lusterka, część klocka, metalowe dzwoneczki, haczyki, kołatki do drzwi, kolorowe tasiemki lub sznurowadła, sznurki, koraliki, pokrętła oraz wiele, wiele innych elementów, które dziecko lubi zabierać rodzicom na co dzień.

Jak wybrać tablicę dla naszej pociechy?

Taka tablica manipulacyjna to zabawka stworzona dla malucha, który zaczyna bawić się już różnymi przedmiotami (czyli od około 6. miesiąca) do dzieci kilkuletnich. Warto wybrać taką tablicę, która posiada na sobie wszystko to, czym nasz maluch uwielbia bawić się na co dzień (lub czym chciałby się bawić). Jeżeli rodzice postanawiają ją zrobić samodzielnie, wówczas można ją modyfikować, gdy dziecko rośnie i zmieniać jej poszczególne elementy tak, by bawiło się nią i poznawało coraz to nowsze rzeczy.

Wielu rodziców, którzy korzystają z gotowych tablic, które można kupić już w naprawdę atrakcyjnych cenach w wielu sklepach zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych  – stara się dobrze dopasować je do zainteresowań swoich pociech. Taka tablica może być umieszczona na podłodze, by dziecko swobodnie się nią bawiło (gdy np. nasz maluch jeszcze nie chodzi). Może być także przytwierdzona na stałe do ściany.

Dlaczego warto wybrać taką tablicę do zabawy?

tablica manipulacyjna - dlaczego warto wybrać taką tablicę do zabawy?

Dzieci, które mają do czynienia z taką tablicą sensoryczną – o wiele więcej uwagi jej poświęcają niż innym zabawkom typu pluszaki, jeżdżące pieski itp. Tablica sensoryczna pozwala nauczyć się korzystania z wielu akcesoriów oraz sprawdzić jak one działają. Dodatkowo dziecko staje się bardziej kreatywne i pomysłowe, gdyż po jakimś czasie znajduje jeszcze wiele innych zastosowań przedmiotów, które na takiej tablicy się znajdują. Umieszczając na tablicy kalkulator lub litery (alfabet), dziecko szybciej się ich nauczy.

Zalety tablicy manipulacyjnej dla dzieci

Niektóre rzeczy jak np. przykręcenie śrubki wymaga od nich sporo siły, zaangażowania i czasu co również pokazuje naszym małym odkrywcom, że warto być cierpliwym i konsekwentnym i dążyć w ten sposób do celu. Ponadto z takiej tablicy może jednocześnie korzystać kilka osób. To świetna zabawa dla rodzeństwa, jak i sposób na zabawę rodziców z dzieckiem. Szczególnie ta ostatnia opcja spodoba się tym najmniejszym pociechom.

Pomysł na prezent na każdą okazję

Wiele osób (szczególnie tych, którzy nie mają dzieci własnych) ma problem, by kupić trafiony prezent dla dzieci w swojej rodzinie lub u przyjaciół. Taka tablica sensoryczna to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Nie dość, że wygląda bardzo gustownie i efektownie, to jeszcze wspiera rozwój dziecka, wpływa na zmysły i bawi dzieci, które mają niespełna kilka miesięcy. Ten niezwykle trafiony prezent sprawdzi się dla pociech na różne okazje – urodziny, imieniny, święta, dzień dziecka oraz wiele, wiele innych.

Sprawdź, ile kosztują tablice manipulacyjne i gdzie można je znaleźć?

Jak wspomniano wyżej, tablice manipulacyjne można obecnie znaleźć w wielu sklepach. Producenci zabawek sprzedają je w swoich sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Istnieją nawet specjalistyczne sklepy internetowe, które sprzedają tylko i wyłącznie takie produkty. Dobra tablica manualna to wydatek rzędu około 200–300 zł. Ostateczna cena zależy od wielu czynników, między innymi od tego: co na niej się znajduje, z czego jest wykonana, czy jest personalizowana, czy też nie, od jej wielkości oraz od konkretnej marki. Warto zainwestować jednak w porządną i sprawdzoną tablicę znanej marki, by mieć pewność, że jej elementy będą solidnie wykonane a całość bardzo precyzyjna i szczegółowa.

Tablica manipulacyjna  – czy warto ją kupić? Podsumowanie

Podsumowując, warto postawić na taki gadżet dla naszych dzieci. Tablica sensoryczna to strzał w dziesiątkę. gdy chce się pokazać dzieciom, jak z prostych rzeczy można mieć naprawdę wielką frajdę. Dodatkowo dzieci mogą z niej korzystać przez naprawdę kilka lat i cieszyć się prostymi funkcjami, z których korzystanie na co dzień nie zawsze jest możliwe.

Sprawdź także: pomysły na zabawki edukacyjne na prezent

Najczęściej zadawane pytania

W jakim wieku tablica manipulacyjna?

Tablice manipulacyjne są polecane dla dzieci, które ukończyły 3. rok życia. Można oczywiście spróbować zachęcać dziecko do zabawy już wcześniej. Maluch może odkrywać umieszczone na tablicy elementy i zaspakajać swoją dziecięcą ciekawość. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego przy tablicy, zawsze obserwuj je w trakcie zabawy.

Jak samemu zrobić tablicę manipulacyjną?

Do dokładnie wyszlifowanej deski lub płyty z drewna zamontuj przedmioty codziennego użytku takie jak haki, zatrzaski, suwaki, klamki, gniazdko elektryczne lub wyłącznik światła, kłódkę z kluczami, zasuwkę z łańcuszkiem, zamek błyskawiczny. Wszystkie elementy muszą być porządnie zamontowane.

Gdzie kupić części do tablicy manipulacyjnej?

Możesz skorzystać z oferty sklepów z metalowymi częściami, marketów budowlanych i sklepów meblowych.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: