Szałwia w ciąży – właściwości lecznicze. Czy szałwia lekarska to bezpieczne zioło?

Warzywa i owoce to podstawa w żywieniu kobiet w ciąży, ze względu na witaminy, a codzienne spacery dostarczają świeżego powietrza oraz ruchu. Czy zioła również są bezpieczne? Sprawdź, czy szałwia w ciąży może zaszkodzić.
szałwia w ciąży

Czy szałwia w ciąży jest bezpieczna? Każdy się zgodzi, że czas ciąży to okres szczególnie wyjątkowy, zwłaszcza dla kobiet. Przyszła mama nie tylko niecierpliwie wyczekuje pojawienia się swojego malca na świecie, ale i musi dokładnie dbać o swoje własne zdrowie. W trakcie ciąży powinno się unikać pewnych produktów. Co jednak z ziołami? Ziołowe herbatki wpływają kojąco na nerwy albo żołądek. Jednak, czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Czas przyjrzeć się szałwii i jej właściwościom.

Szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne w ciąży?

szałwia w ciąży - jakie zioła są bezpieczne

Ziół, czyli naturalnych leków roślinnych, nie powinno stosować się w ciąży, gdy nie ma się pewności co do ich skutków. Podzielono zioła na cztery podstawowe kategorie bezpieczeństwa. Kategoria A oznacza tyle, że dane zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży i można stosować je bez strachu. Kategorie B i C są niepewne i lepiej przed spożyciem udać się do lekarza na konsultację. Najbardziej niebezpieczne są leki roślinne z kategorii D, których w ciąży powinno się wystrzegać.

Zobacz też: pistacje w ciąży.

Szałwia w ciąży a właściwości szałwii

Szałwia posiada szereg wspaniałych skutków, które mogą pomóc w trakcie poniższych dolegliwości. Zioło to działa łagodząco podczas zbyt obfitych miesiączek i bólów menstruacyjnych. Działa na problemy żołądkowe – pobudza pracę układu pokarmowego, pozwalając lepiej trawić potrawy i je przyswajać. Szałwię poleca się osobom, które miewają problemy z apetytem. Sprawdza się ponadto podczas menopauzy, łagodząc fale gorąca i nocne poty. Szałwia działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i pomaga przy bólu gardła – wystarczy płukać gardło lub jamę ustną naparem z tego ziela.

Czy liście szałwii lekarskiej mogą doprowadzić do poronienia?

Szałwia jednoznacznie nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Jest to zioło zaliczane do kategorii D, więc w trakcie ciąży powinno się zrezygnować tego rodzaju leku. Wszystko za sprawą toksycznych składników olejku eterycznego (kamfora, bornel i cyneol, tujon i pinen). Mówi się również o przypadkach poronienia i przedwczesnego porodu po wypiciu naparu z szałwii. Nie jest to w zupełności prawda, ponieważ jednorazowe wypicie szałwii w trakcie ciąży nie zaszkodzi ani matce, ani płodowi. Nie powinno się jednak stosować jej codziennie. W przypadku chęci wypicia większej ilości szałwii powinno się zasięgnąć porady lekarskiej.

Herbata z szałwii po porodzie

Czy po ciąży można wrócić do szałwii? Lek ten może powodować problemy z laktacją, ale w przypadku odstawienia dziecka od pokarmu matki, może być to dobra opcja. Wystarczy pić wtedy szałwię dwa razy dziennie, a skutki pojawią się po około dwóch tygodniach. Czasami kobieta po ciąży może produkować za dużo pokarmu, dlatego napar z szałwii może świetnie się sprawdzić jako naturalne rozwiązanie na zmniejszenie wydzielania mleka.

Jakich ziół powinny unikać kobiety w ciąży?

szałwia w ciąży - jakich ziół powinny unikać kobiety w ciąży

Do kategorii D zaliczono również takie zioła jak: olejek koperkowy, aloes, lukrecję, olejek anyżowy, owoce jałowca, liść senesu oraz mącznicy.

Bezpieczne zioła w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, że szałwia w ciąży jest zabroniona. Nie wszystkie jednak zioła są zupełnie zakazane dla ciężarnych. W klasyfikacji bezpieczeństwa ziół pod kategorią A można znaleźć bardzo wiele ziół, które stosowane w ciąży nie przynoszą szkód. Do leków roślinnych należą: mięta, rumianek, len, cebula, owoc borówki czernicy oraz nasienie babki jajowatej. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania niektórych produktów (np. kakao w ciąży czy sok malinowy w ciąży) warto się skonsultować z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy szałwia powoduje poronienia?

Szałwia może wykazywać działanie poronne ze względu na toksyczne składniki olejku eterycznego, który się w niej znajduje.

Czy można płukać gardło szałwią w ciąży?

Szałwia działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. O ile spożywanie szałwii może być niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, tak płukanie gardła w przypadku bólu może przynieść ulgę i nie jest ryzykowne dla przyszłych mam.

Kto nie powinien pić szałwii?

Ze stosowanie tego zioła powinny zrezygnować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Dodatkowo szałwia może działać na obniżenie działania leków przeciwzakrzepowych.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: