Szałwia w ciąży – czy powinno się jej unikać?

Każdy się zgodzi, że czas ciąży to okres szczególnie wyjątkowy, zwłaszcza dla kobiet. Przyszła mama nie tylko niecierpliwie wyczekuje pojawienia się swojego malca na świecie, ale i musi dokładnie dbać o swoje własne zdrowie. Warzywa i owoce to podstawa w żywieniu, ze względu na witaminy, a codzienne spacery dostarczają świeżego powietrza oraz ruchu. W trakcie ciąży powinno się unikać pewnych produktów. Co jednak z ziołami? Ziołowe herbatki wpływają kojąco na nerwy albo żołądek. Jednak, czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Czas przyjrzeć szałwii i jej właściwościom.

Jakie zioła w ciąży są bezpieczne?

Ziół, czyli leków roślinnych nie powinno stosować się w ciąży, gdy nie ma się pewności, co do ich skutków. Podzielono zioła na cztery podstawowe kategorie bezpieczeństwa. Kategoria A oznacza tyle, że dane zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży i można stosować je bez strachu. Kategorie B i C są niepewne i lepiej przed spożyciem udać się do lekarza na konsultację. Najbardziej niebezpieczne są leki roślinne z kategorii D, których w ciąży powinno się wystrzegać.

Zobacz też:  Ciąża donoszona - kiedy? Co to oznacza?

Działanie szałwii

Szałwia posiada szereg wspaniałych skutków, które mogą pomóc w trakcie poniższych dolegliwości. Zioło to działa łagodząco podczas zbyt obfitych miesiączek i bólów menstruacyjnych. Pobudza pracę układu pokarmowego, pozwalając lepiej trawić potrawy i je przyswajać. Szałwię poleca się osobom, które miewają problemy z apetytem. Sprawdza się ponadto podczas menopauzy, łagodząc fale gorąca i nocne poty.

Czy szałwia w ciąży jest bezpieczna?

Szałwia jednoznacznie nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Jest to zioło zaliczane do kategorii D, więc w trakcie ciąży powinno się zrezygnować tego rodzaju leku. Wszystko za sprawą toksycznych składników olejku. Mówi się również o przypadkach poronienia po wypiciu naparu z szałwii. Nie jest to w zupełności prawda, ponieważ jednorazowe wypicie szałwii w trakcie ciąży nie zaszkodzi ani matce ani dziecku. Nie powinno się jednak stosować jej codziennie. Wszelką chęć picia większej ilości szałwii powinno skonsultować się z lekarzem.
Czy po ciąży można wrócić do szałwii? Lek ten może powodować problemy z laktacją, ale w przypadku odstawienia dziecka od pokarmu matki, może być to dobra opcja. Wystarczy pić wtedy szałwię dwa razy dziennie, a skutki pojawią się po około dwóch tygodniach. Czasami kobieta po ciąży może produkować za dużo pokarmu, dlatego napar z szałwii może świetnie się sprawdzić jako naturalne rozwiązanie.

Zobacz też:  Aftowe zapalenie jamy ustnej u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

W takim razie jakich jeszcze ziół powinno unikać będąc w ciąży?

Do kategorii D zaliczono również takie zioła jak: olejek koperkowy, aloes, lukrecję, olejek anyżowy, owoce jałowca, liść senesu oraz mącznicy.

Bezpieczne zioła do stosowania w trakcie ciąży

Nie wszystkie jednak zioła są zupełnie zakazane. W klasyfikacji bezpieczeństwa ziół pod kategorią A można znaleźć bardzo wiele ziół, które stosowane w ciąży nie przynoszą szkód. Do leków roślinnych należą: rumianek, len, cebula, czosnek, owoc borówki czernicy oraz nasienie babki jajowatej.

Default image
Alicja Bąk
Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.
Articles: 104