Szałwia w ciąży – czy powinno się jej unikać?

szałwia w ciąży

Każdy się zgodzi, że czas ciąży to okres szczególnie wyjątkowy, zwłaszcza dla kobiet. Przyszła mama nie tylko niecierpliwie wyczekuje pojawienia się swojego malca na świecie, ale i musi dokładnie dbać o swoje własne zdrowie. Warzywa i owoce to podstawa w żywieniu, ze względu na witaminy, a codzienne spacery dostarczają świeżego powietrza oraz ruchu. W trakcie ciąży powinno się unikać pewnych produktów. Co jednak z ziołami? Ziołowe herbatki wpływają kojąco na nerwy albo żołądek. Jednak, czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Czas przyjrzeć szałwii i jej właściwościom.

Jakie zioła w ciąży są bezpieczne?

Ziół, czyli leków roślinnych nie powinno stosować się w ciąży, gdy nie ma się pewności, co do ich skutków. Podzielono zioła na cztery podstawowe kategorie bezpieczeństwa. Kategoria A oznacza tyle, że dane zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży i można stosować je bez strachu. Kategorie B i C są niepewne i lepiej przed spożyciem udać się do lekarza na konsultację. Najbardziej niebezpieczne są leki roślinne z kategorii D, których w ciąży powinno się wystrzegać.

Zobacz też:  3 miesiąc życia dziecka - żywienie, rozwój

Działanie szałwii

Szałwia posiada szereg wspaniałych skutków, które mogą pomóc w trakcie poniższych dolegliwości. Zioło to działa łagodząco podczas zbyt obfitych miesiączek i bólów menstruacyjnych. Pobudza pracę układu pokarmowego, pozwalając lepiej trawić potrawy i je przyswajać. Szałwię poleca się osobom, które miewają problemy z apetytem. Sprawdza się ponadto podczas menopauzy, łagodząc fale gorąca i nocne poty.

Czy szałwia w ciąży jest bezpieczna?

Szałwia jednoznacznie nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Jest to zioło zaliczane do kategorii D, więc w trakcie ciąży powinno się zrezygnować tego rodzaju leku. Wszystko za sprawą toksycznych składników olejku. Mówi się również o przypadkach poronienia po wypiciu naparu z szałwii. Nie jest to w zupełności prawda, ponieważ jednorazowe wypicie szałwii w trakcie ciąży nie zaszkodzi ani matce ani dziecku. Nie powinno się jednak stosować jej codziennie. Wszelką chęć picia większej ilości szałwii powinno skonsultować się z lekarzem.
Czy po ciąży można wrócić do szałwii? Lek ten może powodować problemy z laktacją, ale w przypadku odstawienia dziecka od pokarmu matki, może być to dobra opcja. Wystarczy pić wtedy szałwię dwa razy dziennie, a skutki pojawią się po około dwóch tygodniach. Czasami kobieta po ciąży może produkować za dużo pokarmu, dlatego napar z szałwii może świetnie się sprawdzić jako naturalne rozwiązanie.

Zobacz też:  Witamina K - niezbędna dla zdrowia kości dzieci i nastolatków

W takim razie jakich jeszcze ziół powinno unikać będąc w ciąży?

Do kategorii D zaliczono również takie zioła jak: olejek koperkowy, aloes, lukrecję, olejek anyżowy, owoce jałowca, liść senesu oraz mącznicy.

Bezpieczne zioła do stosowania w trakcie ciąży

Nie wszystkie jednak zioła są zupełnie zakazane. W klasyfikacji bezpieczeństwa ziół pod kategorią A można znaleźć bardzo wiele ziół, które stosowane w ciąży nie przynoszą szkód. Do leków roślinnych należą: rumianek, len, cebula, czosnek, owoc borówki czernicy oraz nasienie babki jajowatej.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: