Czy szałwia w ciąży jest bezpieczna? Każdy się zgodzi, że czas ciąży to okres szczególnie wyjątkowy, zwłaszcza dla kobiet. Przyszła mama nie tylko niecierpliwie wyczekuje pojawienia się swojego malca na świecie, ale i musi dokładnie dbać o swoje własne zdrowie. W trakcie ciąży powinno się unikać pewnych produktów. Co jednak z ziołami? Ziołowe herbatki wpływają kojąco na nerwy albo żołądek. Jednak, czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Czas przyjrzeć się szałwii i jej właściwościom.
Szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne w ciąży?
Ziół, czyli naturalnych leków roślinnych, nie powinno stosować się w ciąży, gdy nie ma się pewności co do ich skutków. Podzielono zioła na cztery podstawowe kategorie bezpieczeństwa. Kategoria A oznacza tyle, że dane zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży i można stosować je bez strachu. Kategorie B i C są niepewne i lepiej przed spożyciem udać się do lekarza na konsultację. Najbardziej niebezpieczne są leki roślinne z kategorii D, których w ciąży powinno się wystrzegać.
Zobacz też: pistacje w ciąży.
Szałwia w ciąży a właściwości szałwii
Szałwia posiada szereg wspaniałych skutków, które mogą pomóc w trakcie poniższych dolegliwości. Zioło to działa łagodząco podczas zbyt obfitych miesiączek i bólów menstruacyjnych. Działa na problemy żołądkowe – pobudza pracę układu pokarmowego, pozwalając lepiej trawić potrawy i je przyswajać. Szałwię poleca się osobom, które miewają problemy z apetytem. Sprawdza się ponadto podczas menopauzy, łagodząc fale gorąca i nocne poty. Szałwia działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i pomaga przy bólu gardła – wystarczy płukać gardło lub jamę ustną naparem z tego ziela.
Czy liście szałwii lekarskiej mogą doprowadzić do poronienia?
Szałwia jednoznacznie nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. Jest to zioło zaliczane do kategorii D, więc w trakcie ciąży powinno się zrezygnować tego rodzaju leku. Wszystko za sprawą toksycznych składników olejku eterycznego (kamfora, bornel i cyneol, tujon i pinen). Mówi się również o przypadkach poronienia i przedwczesnego porodu po wypiciu naparu z szałwii. Nie jest to w zupełności prawda, ponieważ jednorazowe wypicie szałwii w trakcie ciąży nie zaszkodzi ani matce, ani płodowi. Nie powinno się jednak stosować jej codziennie. W przypadku chęci wypicia większej ilości szałwii powinno się zasięgnąć porady lekarskiej.
Herbata z szałwii po porodzie
Czy po ciąży można wrócić do szałwii? Lek ten może powodować problemy z laktacją, ale w przypadku odstawienia dziecka od pokarmu matki, może być to dobra opcja. Wystarczy pić wtedy szałwię dwa razy dziennie, a skutki pojawią się po około dwóch tygodniach. Czasami kobieta po ciąży może produkować za dużo pokarmu, dlatego napar z szałwii może świetnie się sprawdzić jako naturalne rozwiązanie na zmniejszenie wydzielania mleka.
Jakich ziół powinny unikać kobiety w ciąży?
Do kategorii D zaliczono również takie zioła jak: olejek koperkowy, aloes, lukrecję, olejek anyżowy, owoce jałowca, liść senesu oraz mącznicy.
Bezpieczne zioła w ciąży – podsumowanie
Wiesz już, że szałwia w ciąży jest zabroniona. Nie wszystkie jednak zioła są zupełnie zakazane dla ciężarnych. W klasyfikacji bezpieczeństwa ziół pod kategorią A można znaleźć bardzo wiele ziół, które stosowane w ciąży nie przynoszą szkód. Do leków roślinnych należą: mięta, rumianek, len, cebula, owoc borówki czernicy oraz nasienie babki jajowatej. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania niektórych produktów (np. kakao w ciąży czy sok malinowy w ciąży) warto się skonsultować z lekarzem.
Najczęściej zadawane pytania
Czy szałwia powoduje poronienia?
Szałwia może wykazywać działanie poronne ze względu na toksyczne składniki olejku eterycznego, który się w niej znajduje.
Czy można płukać gardło szałwią w ciąży?
Szałwia działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. O ile spożywanie szałwii może być niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, tak płukanie gardła w przypadku bólu może przynieść ulgę i nie jest ryzykowne dla przyszłych mam.
Kto nie powinien pić szałwii?
Ze stosowanie tego zioła powinny zrezygnować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Dodatkowo szałwia może działać na obniżenie działania leków przeciwzakrzepowych.
Sprawdź także:
- Strepsils w ciąży. Czy to bezpieczne rozwiązanie na ból gardła przyszłej mamy?
- Apap Extra w ciąży. Czy lek można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży?
- Dźwiganie w ciąży – czy można nosić starsze dziecko lub zakupy?
- Tantum Verde w ciąży – czy przyszłe mamy mogą stosować Tandum Verde?
- Kurkuma w ciąży – czy możesz stosować tę przyprawę? Poznaj jej skład i zastosowanie
- Cynamon w ciąży – czy można jeść? Szkodliwe właściwości przyprawy
- Przeziębienia w ciąży, czyli jak leczyć katar i gorączkę w ciąży: domowe sposoby na grypę