Terminy badań prenatalnych przesiewowych i diagnostycznych 

Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie chorób genetycznych i wad rozwojowych. Choć nie są obowiązkowe, warto je wykonać. Kiedy się je przeprowadza? Poznaj wskazania i terminy badań!

Materiał promocyjny.

Badania prenatalne to specjalistyczne testy wykonywane podczas ciąży. Są one kluczowym elementem opieki okołoporodowej, który pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u rozwijającego się dziecka. Badania prenatalne dzielą się na dwa główne rodzaje: przesiewowe i diagnostyczne. Do badań przesiewowych zalicza się testy PAPP-A i hCG, badanie USG, badanie kariotypu oraz test potrójny. Natomiast badania diagnostyczne to między innymi amniopunkcja, biopsja kosmówki oraz kordocenteza. Każde z nich przeprowadzane jest w określonym terminie.

Badania prenatalne – kiedy należy wykonać?

Na badania prenatalne decyduje się coraz więcej ciężarnych. Dzięki diagnostyce mogą przekonać się, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a w razie wykrycia nieprawidłowości lepiej przygotować się do opieki nad chorym maluszkiem. Pojawia się jednak pytanie o to, kiedy zrobić badania prenatalne i w kwestii tego, czy każda kobieta powinna się im poddać. 

Większość badań przesiewowych jest zazwyczaj przeprowadzana w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Natomiast badania diagnostyczne są zwykle wykonane w drugim trymestrze ciąży, po analizie i interpretacji wyników badań przesiewowych. Ważne jest, aby każda przyszła matka była w stanie dokonać świadomego wyboru na podstawie informacji dostarczanych przez specjalistów. 

Pierwsze badania przeprowadzane w ciąży to przede wszystkim USG. Jest ono wykonywane przynajmniej trzykrotnie, w każdym trymestrze ciąży. Ogólny rozwój płodu oceniany jest podczas badania między 11 a 14 tygodniem ciąży, a dokładnej analizy budowy narządów lekarz dokonuje podczas USG wykonywanego między 18 a 22 tygodniem ciąży. Test Nifty Pro, pozwalające wykryć najważniejsze choroby genetyczne, wykonuje się już od 10 tygodnia ciąży. 

O dokładnych terminach badań powinien poinformować lekarz prowadzący ciążę.

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne nie są obowiązkowe, a decyzja o ich wykonaniu zawsze należy do kobiety. W pewnych konkretnych przypadkach lekarz może jednak zalecać ich przeprowadzenie. Szczególną grupą kobiet są te znajdujące się w grupie ryzyka np. z powodu wieku, czy chorób. Kto zatem powinien poddać się badaniom?

Choć badania prenatalne są dla wszystkich ciężarnych, niektóre grupy są szczególnie narażone na ryzyko i powinny poważnie rozważyć ich wykonanie. To przede wszystkim kobiety, które mają ponad 35 lat, mają w rodzinie historię chorób genetycznych lub urodziły już dziecko z wadą genetyczną, czy inną chorobą, którą badania prenatalne mogą wykryć. Każdy powód do obaw jest wskazaniem do skorzystania z diagnostyki prenatalnej.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Zastanawiasz się, czy warto wykonać badania prenatalne? Pamiętaj, że dzięki diagnostyce zyskasz pewność, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. To zapewni ci spokój i pozwoli cieszyć się ciążą. Z drugiej strony, jeśli badania wykażą jakieś problemy, będziesz miała możliwość pogłębienia diagnostyki, a nawet rozpoczęcia leczenia jeszcze przed urodzeniem dziecka. 

Wiedza o ewentualnej chorobie pozwoli ci lepiej przygotować się do wychowania dziecka ze specjalnymi potrzebami. Będziesz miała czas, by znaleźć specjalistów, zorganizować pomoc. Znając ewentualne problemy zdrowotne dziecka, rodzice mogą postarać się o wsparcie psychologiczne, które może im pomóc w radzeniu sobie ze stresem i obawami.

Jeśli wahasz się, nie masz pewności, czy badania prenatalne są właśnie dla ciebie, porozmawiaj z lekarzem, który poinformuje o dostępnych opcjach, korzyściach i potencjalnych ryzykach związanych z badaniami prenatalnymi w tej konkretnej sytuacji. Ostateczna decyzja zawsze należy do przyszłej matki.


Sprawdź także:
Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: