Test na obecność koronawirusa przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii- gdzie go wykonać?

Pandemia koronawirusa towarzyszy nam już od około 1,5 roku.
Test na obecność koronawirusa przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii

Pandemia koronawirusa towarzyszy nam już od około 1,5 roku. Niestety nic nie zapowiada tego, by obostrzenia działające na całym świecie miały zostać szybko zniesione. Są, jednak kraje, które powoli otwierają się na przyjezdnych oraz na zniesienie lockdownu. Jednym z nich jest wielka Brytania. Podróżujący do tego państwa zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub testu wskazującego na brak obecności wirusa. Jak dokładnie wyglądają kwestie związane z podróżowaniem do Wielkiej Brytanii?

Sars cov 2- jak wygląda aktualna sytuacja w Wielkiej Brytanii?

Według danych, w Wielkiej Brytanii ponad 80% mieszkańców przyjęło już dwie dawki szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Dzięki temu władze państwa mogły pozwolić na zniesienie restrykcyjnego lockdownu i ponowne otwarcie wielu biznesów. Licznik zakażonych wciąż pokazuje wysoki wynik, jednak nie ma to jak na razie wpływu na ewentualne zaostrzenie restrykcji. Po wielu miesiącach Wielka Brytania powoli wraca więc do normalnego funkcjonowania. Jeżeli planujesz przyjazd do tego kraju, wykonaj test, który niezbędny jest do przekroczenia granic. Kraj ten wymaga zaświadczenia o negatywnym wyniku testu, sporządzonego w języku angielskim.

Test RT PCR- kiedy warto go wykonać

Test RT PCR j bazuje na metodzie genetycznej (monekularnej). Oznacza to, że wykrywa on obecność RNA koronawirusa w ciele człowieka. Metoda ta opiera się na ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym. Jest to proces bardzo dokładny, ponieważ uzależniony jest od wieloetapowej procedury diagnostycznej. Wynik takiego badania, zazwyczaj otrzymuje się po upływie 24 godzin od pobrania. Taki test powinien być wykonywany z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W zależności od miejsca wykonania badania, jego koszty mogą wahać się od 400 do 500 złotych

Na czym polega test antygenowy ilościowy?

Test antygenowy ilościowy jest pierwszym na polskim rynku badaniem, które pozwala na ilościowe oznaczenie nukleokapsydu (antygenu N) koronawirusa SARS-CoV-2. Wykonuje się go w ostrej fazie zakażenia. Wiąże się z pobraniem wymazu z nosogardzieli. Osoby z podejrzeniem zakażenia powinny wykonać go w ciągu 10 dni od pojawienia się objawów. Test antygenowy ma wysoką skuteczność. Wynosi ona ponad 95%. Badania Diagnostyki przeprowadza się na zautomatyzowanych platformach immunochemicznych. Oznacza to, że proces laboratoryjny przeprowadzany jest pod lepszą kontrolą względem innych testów. Wynik dodatni testu nie wymaga skontrolowania go metodą real time rt. Przy negatywnym wyniku testu można rozważyć jego prawdziwość, stosując test rt pcr.

Szybki test antygenowy jakościowy- ratunek dla podróżujących za granicę

Szybki test antygenowy jakościowy świetnie sprawdza się przy przekraczaniu granic państw. Jego wynik jest dostępny dla pacjenta już w ciągu 15 minut od pobrania wymazu z nosogardzieli. W porównaniu z innymi testami jest dość tanią opcją. Poświadcza się go zaświadczeniem lekarskim, które zwykle dostępne jest online. Test powinien zostać wykonany bezpośrednio przed podróżą. Test antygenowy jakościowy jest sprawdzonym i wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Należy wykonywać go w początkowej fazie zakażenia, ponieważ białka nukleokapsydu najlepiej wykrywalne są przed wystąpieniem objawów zakażenia lub na początku infekcji.

Jak przygotować się do wykonania testów na obecność koronawirusa?

Przed wykonaniem każdego rodzaju testu na obecność koronawirusa należy dostosować się do kilku zasad. Po pierwsze, trzy godziny przed badaniem nie należy spożywać żadnego posiłku. Jeżeli, jednak nie uda się tego zrobić, powinno się przepłukać usta przegotowaną wodą. Nie należy również myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, żuć gumy, ani zażywać tabletek. Przed badaniem przygotuj dowód osobisty, który pomoże sprawnie zweryfikować Twoją tożsamość.

Test z zaświadczeniem dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Gdzie wykonać test ilościowy na obecność wirusa SARS-CoV-2 z zaświadczeniem dla podróżujących do Wielkiej Brytanii? Po pierwsze należy pamiętać, że aby wejść do samolotu, należy okazać zaświadczenie, na którym wynik testu jest ujemny, wykonane do 72 godzin przed przybyciem. Aby przekroczyć granicę, konieczne jest odebranie wyniku w języku angielskim, z zaświadczeniem lekarskim. Badanie wykonywane w sprawdzonym miejscu zapewnia uzyskanie kompletu dokumentów potrzebnych do podróży. Kupując odpowiedni pakiet, otrzymujesz więc:

  • test wymazowy na obecność wirusa
  • zaświadczenie lekarskie w języku angielskim, sporządzone według określonego wzoru, obowiązującego w Wielkiej Brytanii.

Podróżowanie za granicę w obecnych czasach nie jest niestety takie proste, jak jeszcze trzy lata temu. Obecnie każdy kraj prowadzi mniejsze lub większe restrykcje, związane ze wpuszczaniem do niego obcokrajowców. Pandemia zmieniła świat oraz praktycznie każdy aspekt życia człowieka. Jej skutki odczuwać będziemy jeszcze przez długi czas. Przed każdą podróżą należy dokładnie sprawdzić aktualne informacje na temat warunków lotów i przekraczania poszczególnych granic.


Sprawdź także:

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: