Leczenie choroby Parkinsona – diagnostyka, objawy w różnych stadiach choroby

Choroba Parkinsona to schorzenie neurologiczne, które dotyka coraz większą liczbę osób. Na razie nie ma leczenia przyczynowego, ale istnieją metody farmakologiczne i niefarmakologiczne, które pomagają w łagodzeniu objawów i opóźnianiu postępu choroby. Sprawdź, jak wygląda leczenie choroby Parkinsona.
Leczenie choroby Parkinsona

Jak wygląda leczenie choroby Parkinsona? Choroba Parkinsona to jeden z tych problemów zdrowotnych, którego wszyscy się obawiamy. Mamy świadomość tego, że jeżeli otrzymamy już taką diagnozę, to będzie ona ostateczna – do końca życia będzie towarzyszyła nam ta choroba, która stopniowo pozbawia człowieka jego samodzielności i pogarszała jakość życia. Może ona rozwijać się w naszym organizmie latami, a my nawet nie będziemy zwracać uwagi na pierwsze symptomy – warto jednak je znać, jeżeli Parkinson występował już wcześniej w naszej rodzinie. Zobacz, jak przebiega leczenie choroby Parkinsona.

Przyczyny choroby Parkinsona – diagnostyka

leczenie choroby Parkinsona - diagnostyka

Musimy wiedzieć, że ta choroba przewlekła ma podłoże neurologiczne. Dotyczy ona przede wszystkim ruchu oraz mowy – a więc tego, na czym każdemu człowiekowi najbardziej zależy. Jeżeli tracimy możliwość swobodnego przemieszczania się i komunikowania z ludźmi wokół nas to niestety jesteśmy skazani na ich pomoc. Nie każdy jest w stanie sobie to wyobrazić. Pomimo, iż zwykle z taką diagnozą mają do czynienia ludzie starsi – zdarzają się niestety przypadki, gdzie choruje nawet nastolatek. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Wśród przyczyn choroby Parkinsona lekarze doszukują się zwykle mutacji genów. Na chwilę obecną nie są tutaj wskazywane żadne czynniki środowiskowe, które mogłyby zwiększać ryzyko zachorowania na to schorzenie.

Objawy choroby Parkinsona w różnych stadiach

Choroba ta nie atakuje nas nagle, więc mamy szansę przygotować się na objawy, które w końcu muszą się pojawić. Na początku choroby musimy spodziewać się drżenia rąk – będzie ono nasilało się wtedy, gdy nasze ręce będą nieruchome. Czasami w przebiegu choroby Parkinsona drżenie obejmuje też twarz lub nogi. Wraz z rozwojem choroby Parkinsona charakterystycznym objawem jest uczucie sztywności mięśni – to także jest wyjątkowo niekomfortowe i również dla wielu pacjentów, krępujące. Ich ruchy stają się niezgrabne i mogą pojawić się również problemy z koordynacją i zaburzeniami ruchowymi. Uprawianie aktywności fizycznych staje się niemożliwe. To na tym etapie powoli tracimy swoją samodzielność ruchową i możemy potrzebować dodatkowej pomocy podczas ubierania się lub spożywania posiłków. Nasze ruchy mogą też stać się bardziej powolne – to nazywamy bradykinezją.

Nie można zapominać też o tym, że choroba Parkinsona negatywnie wpływa na psychikę człowieka – jest on bardziej narażony na depresję i z czasem może dochodzić do tego także uczucie otępienia.

Metody leczenia pacjentów

leczenie choroby Parkinsona - metody leczenia

Istnieją różne sposoby leczenia tego schorzenia. Leczenie choroby Parkinsona jest uzależnione od fazy choroby oraz indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie objawów jest stosowanie leczenia farmakologicznego, czyli podawanie lewodopy, która jest prekursorem dopaminy, neuroprzekaźnika, którego brakuje w układzie nerwowym chorych na chorobę Parkinsona. Leki te wpływają na układ nerwowy, pomagając w uzupełnieniu brakującej dopaminy i redukując objawy choroby. Farmakologiczne leczenie choroby Parkinsona jest dostępne dla szerokiej populacji, ale wymaga regularnej kontroli i dostosowania dawkowania w zależności od zaawansowania choroby oraz reakcji pacjenta na działanie leków. Wraz z postępem choroby konieczne może być stosowanie innych metod leczenia, takich jak terapia fizyczna lub leczenie operacyjne i czekanie na odpowiedź na leczenie.

Leczenie choroby Parkinsona – amantadyna

leczenie choroby Parkinsona - amantadyna

Choroba Parkinsona leczona jest przy pomocy farmakologii i wiadomo już, że dobrze sprawuje się tutaj amantadyna. Substancja ta jest umieszczana w lekach osób chorych, ponieważ łagodzi wymienione wcześniej objawy – przede wszystkim sztywność i drżenie. Amantadyna musi być podawana w odpowiednich dawkach – osoby chorujące na Parkinsona zaczynają zwykle od małych ilości, aby potem móc dostosować ilość leku i stężenie do indywidualnych potrzeb danego człowieka. Sprawdź także lek z bazy Receptomat: Vines

Jak zdiagnozować chorobę Parkinsona? Podsumowanie

Wiesz już, jak wygląda leczenie choroby Parkinsona. To postępujące zaburzenie opisywane w neurologii, które prowadzi do utraty kontroli nad ruchami ciała. Rozpoznanie choroby najczęściej występuje u osób po 60. roku życia, ale może dotknąć także młodsze osoby. Objawy ruchowe choroby Parkinsona obejmują ograniczenie sprawności ruchowej, drżenie, sztywność mięśni, bradykinezję (spowolnienie ruchów) oraz trudności z chodem i utrzymaniem równowagi. Choroba Parkinsona jest spowodowana degeneracją neuronów produkujących dopaminę w mózgu. Choć na razie nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, istnieją terapie kliniczne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i opóźnieniu postępu choroby.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: