X

Leczenie choroby Parkinsona

Leczenie choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to jeden z tych problemów zdrowotnych, którego wszyscy się obawiamy. Mamy świadomość tego, że jeżeli otrzymamy już taką diagnozę to będzie ona ostateczna – do końca życia będzie towarzyszyła nam ta choroba, która stopniowo pozbawia człowieka jego samodzielności. Może ona rozwijać się w naszym organizmie latami, a my nawet nie będziemy zwracać uwagi na pierwsze symptomy – warto jednak je znać, jeżeli Parkinson występował już wcześniej w naszej rodzinie.

Musimy wiedzieć, że ta choroba przewlekła ma podłoże neurologiczne. Dotyczy ona przede wszystkim ruchu oraz mowy – a więc tego, na czym każdemu człowiekowi najbardziej zależy. Jeżeli tracimy możliwość swobodnego przemieszczania się i komunikowania z ludźmi wokół nas to niestety jesteśmy skazani na ich pomoc. Nie każdy jest w stanie sobie to wyobrazić. Pomimo, iż zwykle z taką diagnozą mają do czynienia ludzie starsi – zdarzają się niestety przypadki, gdzie choruje nawet nastolatek. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Wśród przyczyn choroby Parkinsona lekarze doszukują się zwykle mutacji genów. Na chwilę obecną nie są tutaj wskazywane żadne czynniki środowiskowe, które mogłyby zwiększać ryzyko zachorowania.

Objawy

Choroba ta nie atakuje nas nagle, więc mamy szansę przygotować się na objawy, które w końcu muszą się pojawić. Najwcześniej musimy spodziewać się drżenia rąk – będzie ono nasilało się wtedy, gdy nasze ręce będą nieruchome. Czasami drżenie obejmuje też twarz lub nogi. Kolejnym charakterystycznym objawem jest uczucie sztywności mięśni – to także jest wyjątkowo niekomfortowe i również dla wielu pacjentów krępujące. Ich ruchy stają się niezgrabne i mogą pojawić się również problemy z koordynacją. To na tym etapie powoli tracimy swoją samodzielność i możemy potrzebować dodatkowej pomocy podczas ubierania się lub spożywania posiłków. Nasze ruchy mogą też stać się bardziej powolne – to nazywamy bradykinezją.

Zobacz też:  Chrupki kukurydziane dla niemowląt

Nie można zapominać też o tym, że choroba Parkinsona negatywnie wpływa na psychikę człowieka – jest on bardziej narażony na depresję i z czasem może dochodzić do tego także uczucie otępienia.

Amantadyna

Choroba Parkinsona leczona jest przy pomocy farmakologii i wiadomo już, że dobrze sprawuje się tutaj amantadyna. Substancja ta jest umieszczana w lekach osób chorych, ponieważ łagodzi wymienione wcześniej objawy – przede wszystkim sztywność i drżenie. Amantadyna musi być podawana w odpowiednich dawkach – osoby chorujące na Parkinsona zaczynają zwykle od małych ilości, aby potem móc dostosować ilość leku do indywidualnych potrzeb danego człowieka.

Sprawdź także lek z bazy Receptomat: Vines


Sprawdź także:

Zobacz też:  Ciemiączko u niemowlaka – jaką funkcję pełni ciemiączko u noworodka? Kiedy zarasta?

Może Cię także zainteresować: