Wątróbka w ciąży – czy jest bezpieczna dla przyszłej mamy i płodu?

Wśród różnych produktów spożywczych wzbudzających kontrowersję często wymienia się wątróbkę. Czy kobiety mogą ją jeść w czasie ciąży? Sprawdź, czy wątróbka w ciąży jest bezpiecznym wyborem.
wątróbka w ciąży

Wątróbka w ciąży – czy kobiety mogą ją jeść w tym czasie? Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jej właściwości, a także możliwości spożywania podczas ciąży. Dzięki temu na pewno nie popełni się błędów żywieniowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie składniki zawiera wątróbka i czy jest zagrożeniem dla płodu.

Czym jest wątróbka?

wątróbka w ciąży - czym jest wątróbka

Wątróbka jest jednym z rodzajów podrobów. W jej składzie można znaleźć liczne witaminy oraz mikroelementy, które mają pozytywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Wśród nich można przede wszystkim wymienić witaminy z grupy B, ale także witaminę D, A, PP, a także cynk, miedź i kwas foliowy.

Jedzenie wątróbki przez kobiety w ciąży – jakie ma zalety?

W wątróbce znajdują się również stosunkowo spore ilości żelaza, które są niezwykle potrzebne wielu kobietom, a w szczególności kobietom, które spodziewają się dziecka.

W ciąży zapotrzebowanie na żelazo jest podwyższone, dlatego warto je uwzględnić w swoim codziennym jadłospisie. Oprócz tego wątróbka stanowi również bardzo dobre źródło białka zwierzęcego, które jest dość dobrze przyswajane przez organizm człowieka. W obecnych czasach przyrządza się dość zróżnicowane rodzaje wątróbki. Wśród nich można wymienić zarówno wątróbkę drobiową, jak i wołową lub wieprzową.

Wątróbka w ciąży – dlaczego nie jest zalecana?

Wątróbka w swoim składzie oprócz żelaza zawiera również dość spore ilości witaminy A w postaci retinolu. Zbyt duża ilość witaminy A może być toksyczna i mieć negatywny wpływ na płód rozwijający się w łonie matki. Dodatkowo nadmiar witaminy A może również spowodować powstanie różnego rodzaju wad rozwojowych płodu, takich jak wady czaszki i układu nerwowego, a także przedwczesne i trudne porody. Dlatego warto jej unikać, jeśli tylko ma się taką możliwość.

Witaminę A warto podczas ciąży przyjmować z warzyw oraz owoców, w których nie znajdują się jej nadmierne ilości. Oprócz tego w wątróbce znajdują się również stosunkowo spore ilości cholesterolu, który może powodować problemy ze zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi, a także pogorszyć gospodarkę lipidową w organizmie w okresie ciąży. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na fakt, że w wątrobie kumulują się wszelkiego rodzaju toksyny, a nawet metale ciężkie. Dlatego wątróbka w ciąży nie powinna być spożywana przez kobietę i rozwijające się w jej łonie dziecko.

Skąd się bierze ochota na jedzenie wątróbki w ciąży?

wątróbka w ciąży - skąd się bierze ochota na wątróbkę

Wątróbka drobiowa w ciąży nie jest polecanym produktem spożywczym w żadnym trymestrze ciąży. Jednak wiele kobiet ma ochotę na wątróbkę w ciąży i zastanawia się, czy może ją spożywać. Zachcianki ciążowe (np. wątróbka w ciąży lub salami w ciąży) mogą wynikać z niedoborów niektórych witamin i minerałów. Dlatego warto je uzupełnić w inny sposób, na przykład poprzez spożywanie innych produktów spożywczych.

Ważna jest suplementacja

Polecanym rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety, które w swoim składzie będą zawierały żelazo. Warto również pamiętać o doskonałych źródłach żelaza w codziennej diecie. Wśród nich można wymienić jaja, czerwone mięso, ryby, a także rośliny strączkowe. Żelazo można również znaleźć w nasionach i orzechach oraz ciemnozielonych warzywach liściastych. Warto uwzględnić te produkty w swoim codziennym jadłospisie, ponieważ są one niezwykle korzystne dla zdrowia każdego człowieka, zarówno kobiety w ciąży, jak i jej dziecka.

Pasztet w ciąży czy wątróbka w ciąży to tematy, które wzbudzają wiele wątpliwości wśród przyszłych mam. Wiesz już, czy wątróbka w ciąży jest dobrą opcją żywieniową. Zdecydowanie wady jej spożywania w ciąży przeważają nad zaletami i kobiety ciężarne powinny zrezygnować z tego rodzaju podrobów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy podroby można jeść w ciąży?

Podroby mogą zawierać wyższe stężenie szkodliwych substancji, więc w czasie ciąży należy ich unikać.

Dlaczego odradza się jedzenie wątróbki w ciąży?

Wątróbka zawiera bardzo duże ilości witaminy A w postaci retinolu, który w nadmiarze może powodować m.in. poważne wady rozwojowe płodu.

Gdzie znajdują się odpowiednie ilości witaminy A?

Witaminę A warto podczas ciąży przyjmować z owoców i warzyw takich jak jarmuż, rzeżucha, szpinak czy dynia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: