Na co zwracać uwagę, kupując buty sportowe dla dzieci?

Wybór odpowiednich butów sportowych dla dziecka ma ogromne znaczenie. Powinny mu zapewnić komfort oraz umożliwić prawidłowy rozwój stóp. Na co zwracać uwagę, wybierając obuwie sportowe? Oto przydatne porady.

Najważniejsze cechy butów sportowych dla dzieci

Buty sportowe dla dziecka powinny być dobrze dobrane oraz wygodne. Dzięki temu Twoja pociecha będzie mogła w nich bez problemu ćwiczyć na wuefie, jak i aktywnie spędzać wolny czas. Jakie podstawowe cechy powinno mieć dobre obuwie sportowe? Oto najważniejsze z nich:

Lekkość – buty nie mogą obciążać stóp, nóg, kręgosłupa czy bioder dziecka. Zbyt ciężkie utrudnią poruszanie się oraz wykonywanie ćwiczeń. Dlatego też najlepiej wybierać lekkie buty. Np. adidas Continental 80 znajdziesz na Answear.com.

Elastyczna i cienka podeszwa – powinna zginać się w obu kierunkach i zapewniać stopom swobodny ruch.

Oddychający materiał – lekkie, oddychające tkaniny to podstawa. Dzięki temu stopy nie będą się pocić nawet podczas największego wysiłku. Wybieraj buty wykonane z bawełny lub skóry.

Odpowiedni kształt – obuwie sportowe dla dzieci powinno odpowiadać anatomicznym kształtom ich stóp. Nie powinny ich uciskać czy krępować.

Wytrzymałość – buty powinny mieć wzmocnienia przede wszystkim w strefie palców oraz pięty.

Właściwy rozmiar to podstawa

Buty na wuef dla dziecka powinny mieć właściwy rozmiar. Niezależnie od tego, jaki ich model wybierz, np. adidas ZX na Answear.com, sprawdź rozmiarówkę danej marki. Będzie to szczególnie istotne, jeśli dokonujesz zakupów przez Internet, gdzie nie ma możliwości wcześniejszych przymiarek.

Dobrze dopasowane buty nie mogą uciskać palców ani być zbyt duże. Sprawi to, że stopa dziecka będzie źle się układać, co może prowadzić do problemów z postawą. Jak dobrze zmierzyć rozmiar obuwia, który będzie pasować na Twoją pociechę? Ułóż na podłodze kartkę i postaw na nie dziecko. Trzymając pionowo flamaster lub długopis, obrysuj jedną stopę, a potem drugą. Następnie zmierz punkt od najbardziej wysuniętego miejsce na pięcie do tego przy palcach.

Czy tenisówki to dobre obuwie sportowe?

Wahając się między tenisówkami a adidasami dziecięcymi, zdecydowanie lepiej jest wybrać te drugie. Choć te pierwsze są zwykle tańsze, to nie trzymają dobrze stopy, a do tego nie zabezpieczą w odpowiedni sposób kostki dziecka przed urazami. Mogą sprawdzić się jedynie do wykonywania podstawowych ćwiczeń, np. fikołków. Jednak już przy bieganiu lub grach zespołowych nie będą odpowiednie.

Dobrze dobrane buty, np. te, które oferuje kolekcja adidas Terrex AX4 na Answear, zapewnią dziecku komfort oraz bezpieczeństwo. Do tego posłużą dłużej niż jeden semestr szkolny. Adidasy to zdecydowanie najlepszy wybór na wuef.

Wybierając buty dla dziecka, kieruj się przede wszystkim ich jakością, wygodą oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Odpowiednio dobierz też ich rozmiar do stopy swojej pociechy, a z pewnością będzie się czuć komfortowo podczas uprawiania sportu czy lekcji wychowania fizycznego.

Artykuł sponsorowany


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: