Kupno mieszkania dla rodziny – co warto wiedzieć, gdy chcesz zakupić mieszkanie?

Kupno mieszkania dla rodziny to ważna decyzja życiowa, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości. Sprawdź oferty na rynku, zaplanuj budżet i pomyśl o lokalizacji. To tylko niektóre czynniki, które wpływają na udane zakupy mieszkania.
Kupno mieszkania dla rodziny z dziećmi

Kupno mieszkania dla rodziny zawsze jest twardym orzechem do zgryzienia. Kwestia jest tym bardziej skomplikowana, jeśli poszukujemy mieszkania odpowiedniego dla rodziny z dziećmi. W takiej bowiem sytuacji trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej aspektów niż gdyby potrzebne było lokum dla singla czy bezdzietnej pary. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Lokalizacja – czy ma znaczenie?

kupno mieszkania dla rodziny - lokalizacja

Rozważając kupno mieszkania dla rodziny z dziećmi, należy mieć na uwadze wiele istotnych kwestii. Wśród nich wskazać można chociażby to, gdzie zlokalizowane jest potencjalne mieszkanie: warto ocenić m.in. odległość od ruchliwych dróg czy dostęp do parków lub innych miejsc z dużą ilością zieleni. Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, warto wcześniej zasięgnąć porady eksperta, na przykład na stronie odbiór.pl.

Odpowiednia ilość pomieszczeń mieszkaniowych

Mieszkanie dla rodziny powinno być odpowiednio duże. Przyjmuje się, że każdy członek najbliższej rodziny powinien mieć pokój na własność (wyjątkiem są partnerzy lub małżonkowie, którzy mogą mieć wspólną sypialnię) – w tym także rodzice. Model znany z lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy dorośli spali na kanapie w salonie, jest obecnie coraz mniej popularny z bardzo prostego powodu: deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb swoich klientów i tworzą odpowiednio duże lokale. Jako że również rodzice chcą mieć pokój, który jest tylko ich – warto poszukiwać mieszkania, które pomoże spełnić ten wymóg.

Kupno mieszkania dla rodziny – metraż w pierwszym mieszkaniu

kupno mieszkania dla rodziny - metraż

Oczywiście, duże znaczenie ma także rozmiar pomieszczeń – choć nie jest to kwestia aż tak kluczowa jak ich ilość. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „ciasne, ale własne”, uwzględniając przy tym szereg możliwości typu smart, jakie można znaleźć w wielu sklepach – możemy z całą pewnością stwierdzić, że lepiej jest wybrać mieszkanie, w którym pokoje są nieco mniejsze, ale ich ilość jest wystarczająca, aby każdy domownik miał własny kąt, niż lokum ze zbyt małą ilością dużych pokoi, które trzeba będzie dzielić parami. Jeśli potrzebujesz w tym zakresie porady specjalistów i chcesz kupić mieszkanie w Krakowie, warto zajrzeć na: https://xn--odbir-3ta.pl/odbiory-mieszkan-krakow.

Bliskość szkół lub dostęp do komunikacji miejskiej

Rodzinne mieszkanie powinno być położone w możliwie niedużej odległości od szkoły, a także pracy. Jeśli powyższe kwestie są niemożliwe do spełnienia w 100% – warto zwrócić uwagę na to, by okolica bloku była dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Dobrze jest bowiem pamiętać, że dzieci rosną, a wraz z wiekiem – pojawiają się u nich kolejne potrzeby, w tym m.in. kontakt z rówieśnikami oraz możliwie jak największa samodzielność. Warto umożliwić pociechom stopniowe zyskiwanie swobody chociażby poprzez samodzielne wędrówki do nieodległej szkoły.

Zakup nieruchomości a dostępność miejsc parkingowych

Zwyczajowo do jednego mieszkania w bloku przypisane jest jedno miejsce parkingowe – o ile uda się je zakupić w ogóle. Polskie rodziny są jednak coraz częściej właścicielami dwóch aut, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się rodziców wraz z dziećmi.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której dla każdego mieszkania wyznaczone są dwa odpłatne, prywatne miejsca parkingowe, jednak warto w takiej sytuacji przyjrzeć się otoczeniu. Czy w pobliżu bloku znajdują się jakiekolwiek ogólnodostępne parkingi, na których można by bezpiecznie ustawić drugi pojazd? A może w momencie zakupu mieszkania któryś z sąsiadów postanowił sprzedać swoje miejsce do parkowania? Te kwestie definitywnie należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli posiadanie dwóch aut nie jest planem na przyszłość, a faktem.

Place zabaw dla dzieci

kupno mieszkania dla rodziny - plac zabaw

Kupno mieszkania bez miejsca do zabaw dla dzieci może okazać się sporym niewypałem. Mamy tutaj dwie możliwe sytuacje: albo maluchy będą się nudzić, albo… rodzic będzie przeklinał konieczność dojeżdżania samochodem na najbliższy plac zabaw. Dlatego też, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają kilkulatki, warto zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się miejsca, w których dzieci mogą spędzić czas we własnym gronie.

Sąsiedztwo – warto wiedzieć, kto mieszka w pobliżu

Kupno mieszkania dla rodziny – kwestią nie mniej istotną, o której zapominamy, a która ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy zakupie lokum z rynku wtórnego jest sąsiedztwo. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że w tym samym budynku mieszkają głównie starsze osoby, które nie mają już małych dzieci – lepiej rozważyć inną lokalizację. W takiej sytuacji nie tylko dzieci nie będą miały z kim się bawić, ale również dorośli lokatorzy budynku mogą wykazywać się mniejszą tolerancją na hałasy, jakie generują dzieci.

Jak zakupić mieszkanie dla rodziny na kredyt hipoteczny?

Zakup nieruchomości na kredyt mieszkaniowy to popularna opcja dla osób, które chcą nabyć własne mieszkanie. Przy takiej transakcji należy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podpisaniu umowy kredytowej. Kredytobiorca musi spełnić określone wymagania bankowe, takie jak zdolność kredytowa czy pozytywną historię kredytową. Warto zwrócić uwagę na kredytowy wkład własny, który stanowi określony procent wartości nieruchomości. Kupno mieszkania dla rodziny na kredyt hipoteczny na kredyt to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć i przebadać rynek nieruchomości, aby wybrać najlepszą ofertę.

Kupno mieszkania dla rodziny – wiesz już, na co zwracać uwagę. Jak widać, kupując pierwsze mieszkanie dla rodziny z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Warto jednak pamiętać, że dobrze wybrane mieszkanie zapewni komfort życia na wiele lat!


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: