X

Kupno mieszkania dla rodziny z dziećmi – na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania dla rodziny z dziećmi

Kupno własnego mieszkania zawsze jest twardym orzechem do zgryzienia. Kwestia jest tym bardziej skomplikowana, jeśli poszukujemy mieszkania odpowiedniego dla rodziny z dziećmi. W takiej bowiem sytuacji trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej aspektów niż gdyby potrzebne było lokum dla singla czy bezdzietnej pary. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Lokalizacja – czy ma znaczenie?

Rozważając kupno mieszkania dla rodziny z dziećmi, należy mieć na uwadze wiele istotnych kwestii. Wśród nich wskazać można chociażby to, gdzie zlokalizowane jest potencjalne mieszkanie: warto ocenić m.in. odległość od ruchliwych dróg czy dostęp do parków lub innych miejsc z dużą ilością zieleni.

Odpowiednia ilość pomieszczeń

Mieszkanie dla rodziny powinno być odpowiednio duże. Przyjmuje się, że każdy domownik powinien mieć pokój na własność (wyjątkiem są partnerzy lub małżonkowie, którzy mogą mieć wspólną sypialnię) – w tym także rodzice. Model znany z lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy dorośli spali na kanapie w salonie jest obecnie coraz mniej popularny z bardzo prostego powodu: deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb swoich klientów i tworzą odpowiednio duże lokale. Jako że również rodzice chcą mieć pokój, który jest tylko ich – warto poszukiwać mieszkania, które pomoże spełnić ten wymóg.

Zobacz też:  Jakie funkcje i akcesoria powinien posiadać dobry blender ręczny?

Oczywiście, duże znaczenie ma także rozmiar pomieszczeń – choć nie jest to kwestia aż tak kluczowa jak ich ilość. Zgodnie ze znanym powiedzeniem “ciasne, ale własne”, uwzględniając przy tym szereg możliwości typu smart, jakie można znaleźć w wielu sklepach – możemy z całą pewnością stwierdzić, że lepiej jest wybrać mieszkanie, w którym pokoje są nieco mniejsze, ale ich ilość jest wystarczająca, aby każdy domownik miał własny kąt, niż lokum ze zbyt małą ilością dużych pokoi, które trzeba będzie dzielić parami.

Bliskość szkół lub dostęp do komunikacji miejskiej

Rodzinne mieszkanie powinno być położone w możliwie niedużej odległości od szkoły, a także pracy. Jeśli powyższe kwestie są niemożliwe do spełnienia w 100% – warto zwrócić uwagę na to, by okolica bloku była dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta. Dobrze jest bowiem pamiętać, że dzieci rosną, a wraz z wiekiem – pojawiają się u nich kolejne potrzeby, w tym m.in. kontakt z rówieśnikami oraz możliwie jak największa samodzielność. Warto umożliwić pociechom stopniowe zyskiwanie swobody chociażby poprzez samodzielne wędrówki do nieodległej szkoły.

Zobacz też:  Jak wybrać idealny kocyk do wózka lub łóżeczka

Dostępność miejsc parkingowych

Zwyczajowo do jednego mieszkania w bloku przypisane jest jedno miejsce parkingowe – o ile uda się je zakupić w ogóle. Polskie rodziny są jednak coraz częściej właścicielami dwóch aut, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się rodziców wraz z dziećmi.

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której dla każdego mieszkania wyznaczone są dwa odpłatne, prywatne miejsca parkingowe, jednak warto w takiej sytuacji przyjrzeć się otoczeniu. Czy w pobliżu bloku znajdują się jakiekolwiek ogólnodostępne parkingi, na których można by bezpiecznie ustawić drugi pojazd? A może w momencie zakupu mieszkania któryś z sąsiadów postanowił sprzedać swoje miejsce do parkowania? Te kwestie definitywnie należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli posiadanie dwóch aut nie jest planem na przyszłość, a faktem.

Place zabaw dla dzieci

Kupno mieszkania bez miejsca do zabaw dla dzieci może okazać się sporym niewypałem. Mamy tutaj dwie możliwe sytuacje: albo maluchy będą się nudzić, albo… rodzic będzie przeklinał konieczność dojeżdżania samochodem na najbliższy plac zabaw. Dlatego też, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają kilkulatki, warto zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się miejsca, w których dzieci mogą spędzić czas we własnym gronie.

Zobacz też:  Mata edukacyjna dla dzieci – niemowląt naturalne wsparcie prawidłowego rozwoju

Sąsiedztwo – kto mieszka w pobliżu?

Kwestią nie mniej istotną, o której zapominamy, a która ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy zakupie lokum z rynku wtórnego jest sąsiedztwo. Jeśli już na pierwszy rzut oka widać, że w tym samym budynku mieszkają głównie starsze osoby, które nie mają już małych dzieci – lepiej rozważyć inną lokalizację. W takiej sytuacji nie tylko dzieci nie będą miały z kim się bawić, ale również dorośli lokatorzy budynku mogą wykazywać się mniejszą tolerancją na hałasy, jakie generują dzieci.

Jak widać, kupując mieszkanie dla rodziny z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Warto jednak pamiętać, że dobrze wybrane mieszkanie zapewni komfort życia na wiele lat!


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: