X

Kupujemy piaskownicę dla dziecka – otwarta czy zamykana? Co wybrać i na co zwracać uwagę?

Dzieci uwielbiają bawić się w piasku, dlatego piaskownice są najbardziej obleganą atrakcją na placach zabaw. Mając do dyspozycji własny ogród, również możesz zaaranżować w nim kącik rekreacyjny dla swojej pociechy i wyposażyć go w przydomową piaskownicę. Zastanawiasz się nad zakupem takiego akcesorium? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Ci znalezienie najlepszego rozwiązania!
Kupujemy piaskownicę dla dziecka – otwarta czy zamykana?

Piaskownica – plastikowa czy drewniana?

Zabawy w piasku to nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Tworzenie budowli, kopanie labiryntów czy wypełnianie foremek pobudza również wyobraźnię i stanowi świetny trening umiejętności motorycznych. Piaskownica ma więc także wymiar edukacyjny, jednak żeby należycie spełniła swoją funkcję, musisz wybrać odpowiednią konstrukcję. Pierwszym dylematem, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć przy zakupie, jest podjęcie decyzji o sposobie wykonania piaskownicy. Na rynku znajdziesz modele:

  • plastikowe – występują w bogatej gamie kolorów i kształtów. Są lekkie, łatwe w transporcie i nie wymagają montażu. Wadą piaskownic z tworzyw sztucznych jest podatność na uszkodzenia i pęknięcia, co przekłada się na ich krótką żywotność,
  • drewniane – to ekologiczne rozwiązanie, które będzie towarzyszyć maluchom przez cały okres dzieciństwa. Takie piaskownice są wytrzymałe, bezpieczne i efektownie się prezentują, dlatego mogą służyć jako dekoracja ogrodu.

Warto mieć na uwadze to, że drewniane konstrukcje wymagają odpowiedniej impregnacji, dzięki czemu przez wiele lat zachowają się w nienagannym stanie.

Zobacz też:  Co kupić dziecku z okazji 3 urodzinek?

Piaskownica – zamykana czy otwarta?

Istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj konstrukcji. Powszechnie spotykanym rozwiązaniem na publicznych placach zabaw są proste modele otwarte bez dodatkowych elementów wyposażenia. Jeżeli zależy Ci na funkcjonalności i bezpieczeństwie, lepszym rozwiązaniem będzie piaskownica zamykana. Takie modele są wyposażone w specjalną pokrywę lub plandekę, którą można przykryć konstrukcję po zakończonej zabawie. Chroni to piasek przed zabrudzeniem i deszczem, a także odchodami zwierząt.

Ciekawe rozwiązanie stanowią piaskownice zamykane z siedzeniami, które po złożeniu pełnią funkcję osłony. Wartymi uwagi są również modele wyposażone w składany daszek, który zadba o bezpieczeństwo Twojego malucha podczas upalnych dni i zapewni mu ochronę przed słońcem.

Piaskownica – na co jeszcze zwracać uwagę?

Przy zakupie piaskownicy kieruj się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Zwróć uwagę, aby konstrukcja była stabilna i wykonana z wytrzymałych materiałów. Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest drewniana piaskownica zamykana, gdyż świetnie skomponuje się z roślinnością w ogrodzie, a przy tym będzie służyła Twojemu dziecku przez długi czas.

Zobacz też:  Modne i wygodne spodnie z szerokimi nogawkami. Jak je nosić?

Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: