X

Idealny plecak dla pierwszoklasisty

Idealny plecak dla pierwszoklasisty

1 września jest datą, która u każdego kojarzy się jednoznacznie – dzień rozpoczęcia szkoły. Szczególne emocje towarzyszą dzieciom, które po raz pierwszy wstępują w mury podstawówki, poznając nowych kolegów, nauczycieli, a także wdrażając się w zupełnie inny tryb nauki, niż ten znany choćby z przedszkola. Rozpoczęcie edukacji to także spore wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zadbać o odpowiednią wyprawkę dla swojego dziecka. Chodzi między innymi o piórnik, zeszyty, kredki, długopisy, ale także o plecak. Na co zwrócić uwagę, kupując nowe wyposażenie dla pierwszoklasisty?

Komfort i bezpieczeństwo

Najważniejszą cechą, jaką rodzice powinni uwzględnić podczas zakupów nowego plecaka, jest komfort dziecka. Torby o miękkiej konstrukcji, które nie gwarantują stabilizacji pleców, nie są dobrym wyborem. Najlepiej decydować się na plecaki, które mają usztywniony tył. To nie wszystko. Kluczowy jest też materiał, z jakiego plecak został zrobiony. Tkaniny oddychające zapewnią komfort termiczny, co ma ogromne znaczenie szczególnie w sezonie letnim. Co więcej, sprawdźcie także, czy materiał wierzchni plecaka jest wodoodporny. Powinien on zapewniać pełną ochronę przed wilgocią, nawet podczas intensywnych opadów.

Zobacz też:  Powrót do szkoły – o czym pamiętać przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Mówiąc o komforcie i bezpieczeństwie, nie można zapomnieć o strzemionach. To one odpowiadają za prawidłowe ułożenie plecaka. Najlepszym rozwiązaniem będą strzemiona regulowane, które można dowolnie wydłużać i skracać. Jeśli chcecie, aby szkolna torba dokładnie przylegała do pleców dziecka, dobrze jest kupić taki model, który wyposażony jest dodatkowo w pas zapinany na biodrach. W tym przypadku – niezależnie od zawartości plecaka, waga rozkłada się równomiernie. Należy wspomnieć, że niedopasowany plecak – zbyt duży lub zbyt luźny – może przyczynić się do późniejszych problemów z kręgosłupem. Dlatego też nie warto czynić pozornych oszczędności i zainwestować w idealnie dopasowany plecak, w czym nieocenioną pomocą będzie szybka gotówka.

Wyposażenie

Materiał i wygląd plecaka to nie wszystko. Idealna torba do szkoły powinna być wyposażona w kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne, pozwalające utrzymać porządek w środku. Wysokiej jakości plecaki, jakie kupicie z pomocą szybkiej gotówki, posiadają komory, w których można umieścić na przykład książki i zeszyty – bez ryzyka ich zniszczenia. Osobna komora przeznaczona jest na piórnik i inne przybory szkolne, a także na śniadanie, które dziecko zabiera najczęściej w plastikowych lunchboxach. Oprócz tego przydatna będzie wewnętrzna niewielka kieszeń, w której można umieścić na przykład pieniądze, legitymację szkolną czy też bilet miesięczny.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do nauki?

Nie zapominajmy również o zewnętrznych kieszeniach. Tu przyda się specjalna przegroda na napój, a także haczyk umożliwiający przypięcie na przykład worka z butami zmiennymi. Niektóre modele posiadają dodatkowe kieszenie siatkowe, w których można umieścić drobne przedmioty. Im więcej kieszeni tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie posegregować i ułożyć wszystkie niezbędne artykuły w plecaku.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: