Czy można jeść sushi w ciąży z surową rybą? Poznaj bezpieczne rodzaje sushi

Lubisz japońską kuchnię, ale nie masz pewności, czy sushi w ciąży jest dla ciebie bezpieczne? Sprawdź, czy musisz zrezygnować z tej potrawy w czasie ciąży.
Sushi w ciąży

Z całą pewnością wiele kobiet zastanawia się, czy można jeść sushi w ciąży. Wiele osób uważa, że nie, jednak spożywanie tego rodzaju produktów oficjalnie nie jest w ciąży zabronione. Jednakże warto przestrzegać kilku podstawowych zasad związanych ze spożywaniem sushi. Przeczytaj i dowiedz się, czy w ciąży można jeść sushi.

Zakaz jedzenia sushi w ciąży to mit

sushi w ciąży - zakaz jedzenia

Zakaz jedzenia sushi w ciąży jest bardzo popularnym mitem. Prawdopodobnie pochodzi on od tego, że jedzenie sushi kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem surowych produktów, które mają być dla kobiet w ciąży zakazane. Jednak nie każde sushi składa się z surowej ryby. Mogą się w nim znajdować ryby gotowane, pieczone lub smażone, które z całą pewnością nie zaszkodzą ciężarnej. Są one zawinięte w glony oraz ryż, podobnie jak sushi, które jest wykonywane z surowych ryb czy owoców można, uważanych za przeciwwskazane w tym wyjątkowym stanie.

Wśród różnych rodzajów sushi można wyróżnić także sushi wegetariańskie, które składa się w dużej mierze z warzyw. Na pewno nie są one szkodliwe dla kobiet w ciąży. Z bezpiecznych rodzajów sushi można wskazać też na nori z awokado lub nori z ogórkiem. Bezpieczne jest także sushi w ciąży z grillowaną krewetką lub pieczonym łososiem.

Odpowiednio przygotowane ryby bezpieczne w ciąży

Kobiety w ciąży mogą spożywać sushi, które złożone jest z odpowiednio przygotowanych ryb. Mogą być one gotowane, pieczone, a nawet smażone. Dlatego kobiety w ciąży mogą spożywać takie produkty jak grillowane krewetki w ciąży czy pieczony łosoś. Natomiast nie jest zalecane przez lekarzy spożywanie surowych ryb czy owoców morza przez kobiety w ciąży. Produkty tego rodzaju, które są w odpowiedni sposób przechowywane, nie powinny zaszkodzić kobiecie w ciąży, jednakże dla zachowania pełnego bezpieczeństwa nie poleca się ich spożywać w tym stanie. Kwestia higieny jest jedną z najbardziej priorytetowych kwestii podczas przygotowywania każdego pożywienia dla kobiet w ciąży.

Sushi dla ciężarnych

Bardzo istotny jest wybór miejsca, w którym będzie się spożywało sushi w ciąży. Sushi jest potrawą formowaną ręką, która jest przygotowywana z wielu surowych składników. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania tego rodzaju posiłków. Ponadto istotne jest, aby wszystkie składniki, z których przygotowywana jest ta potrawa, charakteryzowały się najwyższymi parametrami jakościowymi i przede wszystkim były świeże.

Wybór restauracji ma znaczenie

Dlatego warto wybrać się na sushi w ciąży wyłącznie do renomowanej restauracji, która zatrudnia wybitnych kucharzy. W takich miejscach często potrawy przygotowywane są na oczach klientów i można być świadkiem całego procesu ich tworzenia. Istotna jest również estetyka podawania tego rodzaju potraw. Nie warto natomiast kupować sushi w sklepie, ani też zamawiać go z dostawą, ponieważ wtedy nie wiadomo, w jakich okolicznościach ono powstawało.

Czy w ciąży można jeść sushi?

sushi w ciąży - czy w ciąży można jeść sushi?

Wiele renomowanych restauracji, które zajmują się serwowaniem sushi, posiada w swojej ofercie specjalnie wybrane menu dla ciężarnych, w którym znajdują się wyłącznie dozwolone produkty. Dlatego kobieta, która się znajduje w tym wyjątkowym stanie, nie musi odmawiać sobie od czasu do czasu takiej potrawy, jaką jest sushi. Wbrew pozorom jest ona bardzo dobrze zbilansowana, ponieważ posiada lekkostrawny ryż, świeże warzywa, a także rybę z zawartością kwasów omega. Jest to bardzo wartościowe, a także proste danie, które może być spożywane przez każdą kobietę, niezależnie od jej stanu. Na przykład pieczony łosoś w ciąży będzie dobrym i zdrowym wyborem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy sushi w tempurze jest surowe?

Jeśli jesteś w ciąży, możesz zjeść sushi w tempurze, ponieważ ten rodzaj sushi nie zawiera surowego mięsa.

Czy można jeść surowego łososia w ciąży?

Odradza się jedzenie surowych ryb w czasie ciąży. To samo dotyczy jedzenia sushi z surowej ryby. Surowe mięso może zawierać szkodliwe (szczególnie w ciąży) pasożyty i bakterie.

Czym grozi jedzenie sushi?

Jedzenie surowych ryb może być szkodliwe dla kobiet w ciąży. Ryby niepoddane obróbce cieplnej (smażeniu, pieczeniu czy wędzeniu) mogą zawierać pasożyty i bakterie, np. Listeria monocytogenes, które powodują listeriozę. Zakażenie tą bakterią może powodować uszkodzenie płodu i poronienie.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: