Zgrzytanie zębami u dzieci – objawy i leczenie bruksizmu

Gdy dziecko ma już kilkanaście miesięcy, a jego uśmiech wzbogacony jest o naprawdę wiele ząbków – mamy czasami budzi niepokojący dźwięk. Czy zgrzytanie zębów u dzieci to powszechny problem? Jak sobie z nim radzić?
Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci to powszechne zjawisko. Mamy bardzo często zauważają pierwsze symptomy, gdy ich maluch ma już kilkanaście miesięcy i sporo ząbków. Warto w porę reagować, gdyż zgrzytanie zarówno u dzieci, jak i później u dorosłych może przynieś wiele problemów z zębami i ze szczęką. Co więc warto wiedzieć na ten temat? W jaki sposób powinno się reagować? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

Zgrzytanie zębami u dzieci

bruksizm u dzieci - zgrzytanie zębami u dzieci

Pocieranie ząbków o ząbki, czyli zgrzytanie zębami dotyczy bardzo wielu dzieci i może to tak naprawdę mieć związek z wieloma aspektami. Lekarze radzą rodzicom, by jak najszybciej interweniowali i szukali przyczyn tego zjawiska. Szybka reakcja bowiem jest w stanie szybko i sprawnie poradzić sobie z tym problemem.

Przyczyny zgrzytania zębami – bruksizm

Patologiczne zgrzytanie zębami u dzieci, jak i dorosłych fachowo nazywane jest bruksizmem. Wielu specjalistów określa tę dolegliwość jako dość spory problem (i to nie tylko, jeśli chodzi o dźwięk, przez który rodzice oraz rodzeństwo nie może zasnąć). Nieświadome zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu jest bardzo szkodliwe dla szkliwa, układu mięśniowego i stawów. Dzięki konsultacji stomatolog bardzo szybko zdiagnozuje problem u swojego pacjenta, gdyż u osoby, która notorycznie w nocy zgrzyta zębami, dochodzi do starcia zębów, pęka u niej szkliwo, pojawiają się bardzo często ubytki w szykach zębowych oraz zdarzają się również stany zapalne w jamie ustnej i stawach skroniowo-żuchwowych (powodujące np. bóle głowy).

Dlaczego maluchy zgrzytają zębami w nocy?

Przyczyn jest tak naprawdę wiele. Rodzice często sami nie mogą zdiagnozować problemu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty (psychologa), który pozna nasze dziecko i oceni, skąd taki problem pojawił się u niego. Nie od dziś bowiem wiadomo, że jedną z przyczyn nadmiernego zgrzytania zębami u dzieci w nocy jest stres. Czy małe dzieci się stresują? Oczywiście, że tak. Nie pomaga im niedojrzałość emocjonalna. Przedszkolaki czy pierwszoklasiści często narażeni są na wiele sytuacji stresujących, z którymi wbrew pozorom nie zawsze sobie świetnie radzą. I choć rodzice nie zauważają w ich codziennym zachowaniu żadnych nieprawidłowości, to stres wychodzić może właśnie w ten sposób. Ponadto maluchom często towarzyszą skrajne emocje – dzieci płaczą, bawią się, poznają świat w ciągu dnia. We śnie, gdy organizm odpoczywa, odreagowuje to wszystko, co miało miejsce w ciągu dnia. Bywa tak, że dziecko poprzez zgrzytanie zębami okazuje emocje, z którymi sobie kompletnie nie radzi. Kolejna przyczyna zgrzytania u tych najmłodszych to owsica, która spowodowana jest obecnością pasożytów.

Problemy stomatologiczne

Są dzieci, które zgrzytają zębami, gdy wyżynają im się nowe zęby mleczne. Ból i dyskomfort jest tak duży i nieprzyjemny, że maluch w ten sposób stara się złagodzić występujące objawy. Bardzo często, gdy pojawiają się nowe ząbki, maluch przyzwyczaja się (nieświadomie) do pocierania ząbków o siebie i to z nim zostaje na dłużej. Może też zniknąć samoistnie. Gdy dziecko zaciska szczękę podczas wyżynania pierwszych zębów, wpływ na to ma zmiana ustawienia żuchwy. Zgrzytanie zębów może być także spowodowane nieprawidłowym zgryzem. W takim przypadku konieczna jest wizyta u ortodonty.

Leczenie bruksizmu i innych przyczyn nocnego zgrzytania zębów

bruksizm u dzieci - leczenie bruksizmu

Po wizycie u stomatologa rodzice dostaną zapewne kilka sposobów, dzięki którym będą mogli próbować wyeliminować ten problem u swoich pociech. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych bardzo sprawdza się szyna nakładana zarówno na górę, jak i dół zębów. Na wizycie u stomatologa zostaje wykonany odlew zębów, po czym tworzona jest szyna, którą maluch musi nosić na noc. Jest ona świetnym zabezpieczeniem przed zgrzytaniem, a z czasem można zauważyć, że dziecko całkowicie się odzwyczaiło od tej czynności. Ponadto warto zadbać także o emocje dziecka. Maluch przed snem powinien posiadać rytuały wyciszające go, tak by zasypiał w spokoju, ciszy i harmonii.

Sprawdź też: aftowe zapalenie jamy ustnej.

Zgrzytanie zębami podczas snu – podsumowanie

Wiesz już, czym może być spowodowane zgrzytanie zębami u dzieci. Jak wynika z powyższego, gdy zobaczymy, że nasze dziecko zaczyna zgrzytać zębami – warto interweniować. Dobrze jest na początek wyciszyć, uspokoić i odstresować naszego malucha oraz dowiedzieć się, czy nasza pociecha nie walczy z jakimiś lękami. Jeżeli to nie pomogło, wskazana jest wizyta u stomatologa, który odpowiednio zadba, by jak najszybciej wyeliminować ten problem związany ze ścieraniem uzębienia. Założenie szyny w 99% przypadków już po kilku miesiącach eliminuje tę dolegliwość.

Najczęściej zadawane pytania

Co jest przyczyną zgrzytania zębami u dzieci?

Nie wiesz, czemu dziecko zgrzyta zębami? Przyczyn może być kilka: stres, choroby neurologiczne (ADHD, autyzm), choroby endokrynologiczne, owsica, niedobory witamin, wyżynanie zębów czy zaburzenia snu.

Co na zgrzytanie zębami w nocy?

Skutecznym sposobem na wyleczenie bruksizmu jest stosowanie szyny relaksacyjnej, chroniącej powierzchnię zębów przed jej ścieraniem. Oczywiście należy wyeliminować także przyczyny zgrzytania zębami (m.in. stres).

Do jakiego lekarza z bruksizmem?

Lekarzem, do którego powinieneś się udać w pierwszej kolejności, jest stomatolog. Po ustaleniu przyczyn zgrzytania zębami możliwe, że będzie konieczna konsultacja u innych specjalistów (np. psychologa lub endokrynologa).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: