Jak skutecznie schudnąć? Odchudzanie i utrata kilogramów dzięki diecie

W dzisiejszych czasach wiele osób zmagających się z nadwagą poszukuje skutecznych sposobów na schudnięcie. Choć istnieje wiele diet i planów treningowych, nie wszystkie z nich są skuteczne dla każdej osoby. Przeczytaj, jak skutecznie schudnąć i utrzymać zdrową wagę.
Jak skutecznie schudnąć?

Jak skutecznie schudnąć? Prawdopodobnie każda z nas choć raz w życiu próbowała zrzucić nadmiarowe kilogramy. Każdego roku pojawia się nowa dieta „cud”, dzięki której rzekomo mamy szybko schudnąć w bardzo krótkim czasie. Co powinnyśmy robić, żeby zdrowo wyszczupleć i nie doświadczyć efektu jojo?  Poznaj sposoby na odchudzanie.

Co jeść? Zdrowe odżywianie to podstawa przy redukcji masy

jak skutecznie schudnąć - co jeść

Bez wątpienia jeśli chcemy zrzucić kilogramy, musimy ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii. Jedząc mniej, ciężej będzie nam zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na niezbędne witaminy, mikro i makroelementy. Dlatego niezwykle ważne jest, by przyjmowane przez nas jedzenie było odżywcze. Podstawę powinny stanowić warzywa, a przede wszystkim te zielone i liściaste. To prawdziwe bomby witaminowe, a w dodatku niskokaloryczne i posiadające duże ilości błonnika pokarmowego, który pęczniejąc, będzie dawać nam uczucie sytości. 

Owoce oczywiście też są bardzo zdrowe, ale mają więcej kalorii i nie sycą na tak długo. W każdym posiłku powinno znaleźć się źródło węglowodanów złożonych, czyli produkty pełnoziarniste takie jak kasze, ryże, makarony czy płatki.

Codzienna zdrowa dieta

Co zjeść, aby utrzymać zdrową wagę? Najlepszym źródłem białka będą warzywa strączkowe. Co prawda nie mają one kompletnego zestawu aminokwasów, ale wystarczy wymieszać ich dwa rodzaje, by zapewnić sobie dostawę wszystkich niezbędnych. Ich prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi, ponadto są mniej kaloryczne od mięsa i bogate w błonnik. Wiele z nas drastycznie ogranicza tłuszcz w diecie, a to zdecydowanie niewskazane. W zdrowym jadłospisie ok. 25-35% kalorii powinno być dostarczane z tłuszczów. Lepiej nie korzystać z olei, ponieważ są to produkty przetworzone. Perfekcyjnym wyborem będą orzechy lub nasiona. Szczególnie siemię lniane i nasiona chia, są one zdecydowanie lepszym źródłem kwasów omega 3 od ryb zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Pamiętaj, że kwasy omega 6 są równie ważne i powinnaś je przyjmować.

Nawadnianie

Jak skutecznie schudnąć? Poza jedzeniem nie zapomnij o regularnym spożywaniu płynów i nawadnianiu się. Woda to podstawa. Nie musisz przepłacać za butelkowaną. Większość z nas ma dostępną wodę w kranie, która jest zdrowsza od tej w sklepie.

Jak skutecznie schudnąć? Aktywność fizyczna to zdrowie

jak skutecznie schudnąć - aktywność

Pamiętaj, że wszystkie zmiany powinno się wprowadzać stopniowo, również aktywność fizyczną. Jeśli jeszcze wczoraj Twoją jedyną aktywnością było przejście od drzwi domu do samochodu, nie zaczynaj od godzinnego intensywnego treningu. Jak skutecznie schudnąć? Każdy ruch ma drogocenny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz do wyboru schody lub windę wybierz schody, a jadąc do pracy, wysiądź przystanek wcześniej i zrób sobie krótki spacer lub zdecyduj się na jazdę na rowerze. Wszystkie ruchy są dobre, jeśli wykonuje się je z umiarem. Służą one ciału nie tylko dla zdrowia, ale i dla świeżości umysłu. Bycie zdrowym to nie tylko posiadanie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu i postury, bycie sprawnym fizycznie to także bycie odświeżonym umysłowo.

Jaki wysiłek fizyczny wybrać? Nordic walking

Wiele osób wybrało aktywności, które można uprawiać w każdym wieku i to niemal wszędzie. Jedną z tych bardzo popularnych rozrywek jest nordic walking, czyli forma treningu fitness wykorzystująca specjalne urządzenie – kijki do nordic walking. Kije do nordic walking dają możliwość szerszego zakresu wykorzystania ciała, a tym samym osiągania lepszych wyników w aktywności fizycznej. Dodatkowo zmniejszają ewentualne urazy na stawu skokowego, kolanowego i biodrowego. Jeśli będziesz używać kijków mądrze, uzyskasz lepszy trening również dla mięśni pleców.

Istnieje jednak kilka rodzajów kijów do nordic walking i bardzo ważne jest, aby wybrać ten właściwy, aby osiągnąć pożądane rezultaty i uniknąć kontuzji.

Daj sobie pomóc – o tabletkach na odchudzanie

jak skutecznie schudnąć - o tabletkach

Jak skutecznie schudnąć? To prawda, same suplementy na odchudzanie nic nie zdziałają. Jednak w pierwszych dniach diety, kiedy organizm przyzwyczaja się do mniejszego spożycia kalorii, warto się wspomóc preparatami hamującymi apetyt i tabletkami na odchudzanie np. z takiego rankingu https://ctn.com.pl/skuteczne-tabletki-odchudzanie/. Odchudzanie nie musi wiązać się z cierpieniem, zamiast zagryzać zęby, możesz wspomóc się tabletką, która pozwoli zapomnieć Ci o głodzie. Badania naukowe wielokrotnie potwierdzały skuteczność preparatów zawierających błonnik, chrom, ekstrakt z Garcinia Cambogia czy zielonej kawy.

Skuteczne odchudzanie – podsumowanie

Wiesz już, jak skutecznie schudnąć. Aby skutecznie schudnąć i utrzymać zdrową masę ciała, kluczowe znaczenie mają nasze nawyki żywieniowe i styl życia. Właściwy żywieniowy plan, opracowany przez dietetyka, uwzględniający przemianę materii i kaloryczność posiłków, pomoże nam dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych bez przeciążania go nadmiarem kalorii. Wysoki wysiłek fizyczny, takie jak regularne ćwiczenia, przyspieszy nasz metabolizm i spalanie kalorii, co przyspieszy utratę wagi i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Ważne jest również unikanie głodówek i zastąpienie niezdrowych produktów dietetycznymi alternatywami. W ten sposób możemy uniknąć otyłości i osiągnąć redukcję masy ciała.

Źródło: https://klinika-urody.com.pl


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: