X

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? To pytanie często zadają sobie rodzice dzieci, które nie opuszczają ich łóżka od swojego urodzenia. Jednak, gdy nasz maluch wkracza w nowy etap i zaczyna np. chodzić do żłobka warto powoli uczyć go spać w swoim łóżeczku. Tylko jak to zrobić? Poniżej kilka sprawdzonych porad.

Urządzenie własnego pokoju

To jest dobry krok, by dziecko polubiło miejsce, w którym za niedługo zacznie spędzać całe noce. Zarówno małe dziewczynki, jak i chłopcy mają już swoje zainteresowania lub przedmioty, które darzą ogromną sympatią. Jeżeli więc mamy w domu miłośniczkę księżniczek, zamków lub różowych misiów – to właśnie te elekty powinny znaleźć się na ścianach oraz na meblach w takim pokoju. Stworzenie miejsca, które lubi nasze dziecko jest niezwykle ważne. Wówczas, chętnie w nim zostanie nie tylko na dzień, ale i na noc.

Rodzic w łóżku dziecięcym

Wiele mam swoje próby przyzwyczajania dziecka do swojego łóżeczka zaczyna od tego, że kładą się ze swoim maleństwem w jego łóżeczku i czekają aż ich pociecha zaśnie. Jest to dobra metoda, by dziecko poczuło się bezpiecznie i poznało swoje nowe miejsce. Z czasem jednak warto przyzwyczajać malucha, by zasypiał w swoim łóżku samodzielnie. A rodzice mogą być obok.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Konsekwencja

Wielu rodzicom bardzo ciężko być konsekwentnym w stosunku do dziecka, które non stop płacze i wyciąga rączki do rodziców dając mu znać, że chce spać z nim. Zdarza się tak, że po kilku nieudanych próbach rodzice się poddają i przestają namawiać malucha, by ten w końcu zaczął spać sam. I tu warto podkreślić, że sukces rodziców wymaga pewnej konsekwencji. Gdy dziecko płacze w swoim łóżeczku, jeden z rodziców powinien przyjść i go uspokoić wystosowując do niego tylko proste komunikaty. Pogłaskanie po głowie, złapanie za rączkę lub otulinie go kołderką jest jak najbardziej wskazane. Absolutnie jej należy przychodzić do dziecka zdenerwowanym ani w złości go uciszać. Delikatny i przynoszony głos, ciepła dłoń mamy i szept „dobranoc, spij słodko” po chwili powinien spowodować, że nasze dziecko poczuje się bezpiecznie i szybko zaśnie.

Intensywny dzień

Ten sposób zna wiele rodziców i chętnie po niego sięga. Zmęczone dziecko bowiem nie tylko szybko zasypia, ale i z powodzeniem przesypia całą nic. Dlatego też, jeśli planujemy że od danego dnia nasz maluch zacznie spać sam we własnym pokoju, dobrze jest go nieźle zmęczyć. Intensywny dzień na zabawach na dworze, gra z rodzicami, rower, hulajnoga oraz inne energiczne zajęcia spowodują, że dziecko wieczorem jest już tak zmęczone, że marzy, by pójść spać i jest mu obojętne, czy położy się w łóżku rodziców, czy też w swoim własnym.

Zobacz też:  Kiedy pozwolić dziecku na pierwszy makijaż? Pomóż dorastającej córce odkryć swoją kobiecość

Atmosfera przed spaniem

Wielu psychologów zgodnie twierdzi, iż dzieci przed spaniem powinny się wyciszysz. Do minimum najczęściej rodzice ograniczają bodźce oraz w wielu przypadkach rezygnują nawet z wieczornych bajek. To wszystko po to, by malucha dodatkowo nie pobudzać, tylko by się wyciszył i uspokoił przed spaniem. Doskonałym rozwiązaniem jest czytanie książeczek z rodzicami, opowiadanie dziecku bajek czy też uruchomienie delikatnej pozytywki w pokoju malucha, która ma nastrajać do spania. To samo należy zrobić wówczas, gdy dziecko ma pierwszy raz spać we własnym pokoju. Bardzo ważne jest, by czuło się tam spokojnie i komfortowo.

Rodzicom nie zawsze udaje się pierwszej nocy osiągnąć sukces. Bywa tak, że nauka samodzielnego spania trwa tydzień lub dwa. Warto jednak nie poddawać się i próbować nowych metod, które sprawią, że dziecko poczuje się na tyle dobrze, że zacznie swoje nowe łóżko traktować jaki najlepsze miejsce do spania.


Sprawdź także:

Zobacz też:  Kolor oczu dziecka - od czego zależy?

Może Cię także zainteresować: