Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku?

Twoja pociecha nie jest już niemowlęciem i zastanawiasz się, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne porady, które ci w tym pomogą.
Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? To pytanie często zadają sobie rodzice dzieci, które nie opuszczają ich łóżka od swojego urodzenia. Po urodzeniu chcesz mieć noworodka zawsze blisko siebie np. na wypadek karmienia. Jednak, gdy nasz maluch wkracza w nowy etap i zaczyna np. chodzić do żłobka, warto powoli uczyć go spać w swoim łóżeczku. Tylko jak to zrobić? W artykule wszystko ci wyjaśnimy.

Urządzenie maluchowi własnego pokoju

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami - urządzenie maluchowi swojego pokoju

To jest dobry krok, by dziecko polubiło miejsce, w którym za niedługo zacznie spędzać całe noce. Zarówno małe dziewczynki, jak i chłopcy mają już swoje zainteresowania lub przedmioty, które darzą ogromną sympatią. Jeżeli więc mamy w domu miłośniczkę księżniczek, zamków lub różowych misiów – to właśnie te elekty powinny znaleźć się na ścianach oraz na meblach w takim pokoju. Stworzenie miejsca, które lubi nasze dziecko, jest niezwykle ważne. Wówczas, chętnie w nim zostanie i będzie chciało do niego wrócić nie tylko na dzień, ale i na noc. Warto także wyposażyć pokój kilkulatka w lampkę nocną. Przeczytaj, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.

Zasypianie z rodzicem w łóżeczku dziecięcym

Wiele mam swoje próby przyzwyczajania dziecka do swojego łóżeczka zaczyna od tego, że kładą się ze swoim maleństwem w jego łóżeczku i czekają, aż ich pociecha zaśnie. Jest to dobra metoda, by dziecko poczuło się bezpiecznie i poznało swoje nowe miejsce. Z czasem jednak warto przyzwyczajać malucha, by zasypiał w swoim łóżku samodzielnie. A rodzice mogą być obok. A więc, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku? Konsekwencja

Wielu rodzicom bardzo ciężko być konsekwentnym w stosunku do dziecka, które non stop płacze i wyciąga rączki do rodziców dając mu znać, że chce spać z nim. Zdarza się tak, że po kilku nieudanych próbach rodzice się poddają i przestają namawiać malucha, by ten w końcu zaczął spać sam. I tu warto podkreślić, że sukces rodziców wymaga pewnej konsekwencji. Gdy dziecko płacze w swoim łóżeczku, jeden z rodziców powinien przyjść i go uspokoić wystosowując do niego tylko proste komunikaty. Pogłaskanie po głowie, złapanie za rączkę lub otulinie go kołderką jest jak najbardziej wskazane. Absolutnie jej należy przychodzić do dziecka zdenerwowanym ani w złości go uciszać. Delikatny i przynoszony głos, ciepła dłoń mamy i szept „dobranoc, spij słodko” po chwili powinien spowodować, że nasze dziecko poczuje się bezpiecznie i szybko zaśnie.

Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami? Intensywny dzień

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami - intensywny dzień

Chcesz wiedzieć, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Zapewnij mu intensywny dzień pełen atrakcji. Ten sposób zna wiele rodziców i chętnie po niego sięga. Zmęczone dziecko bowiem nie tylko szybko zasypia, ale i z powodzeniem przesypia całą nic. Dlatego też, jeśli planujemy, że od danego dnia nasz maluch zacznie spać sam we własnym pokoju, dobrze jest go nieźle zmęczyć. Intensywny dzień na zabawach na dworze, gra z rodzicami, rower, hulajnoga oraz inne energiczne zajęcia spowodują, że dziecko wieczorem jest już tak zmęczone, że marzy, by pójść spać i jest mu obojętne, czy położy się w łóżku rodziców, czy też w swoim własnym.

Samodzielne spanie dziecka a atmosfera przed spaniem

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami - samodzielne spanie

Wielu psychologów zgodnie twierdzi, iż dzieci przed spaniem powinny się wyciszyć. Do minimum najczęściej rodzice ograniczają bodźce oraz w wielu przypadkach rezygnują nawet z wieczornych bajek. To wszystko po to, by malucha dodatkowo nie pobudzać, tylko by się wyciszył i uspokoił przed spaniem. Doskonałym rozwiązaniem jest czytanie książeczek z rodzicami, opowiadanie dziecku bajek czy też uruchomienie delikatnej pozytywki w pokoju malucha, która ma nastrajać do spania. To samo należy zrobić wówczas, gdy dziecko ma pierwszy raz spać we własnym pokoju. Bardzo ważne jest, by czuło się tam spokojnie i komfortowo.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Podsumowanie

Wiesz już, jak oduczyć dziecko spania z rodzicami. Rodzicom nie zawsze udaje się pierwszej nocy osiągnąć sukces. Bywa tak, że nauka samodzielnego spania trwa tydzień lub dwa. Warto jednak nie poddawać się i próbować nowych metod, które sprawią, że dziecko poczuje się na tyle dobrze, że zacznie swoje nowe łóżko traktować jak najlepsze miejsce do spania.

Najczęściej zadawane pytania

Jak odzwyczajać dziecko przychodzenia w nocy do łóżka rodziców?

Jeśli chcesz, aby dziecko nie przychodziło w nocy do twojego łóżka, za każdym razem powinieneś odprowadzić go do jego pokoju, nawet w środku nocy. Za każdym razem usypiaj go w jego własnym łóżku. Ważna jest konsekwencja i zachowanie spokoju.

Do jakiego wieku dziecko powinno spać z rodzicami?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od dojrzałości rozwojowej malucha. Mówi się jednak, że optymalny wiek, w którym dziecko powinno zacząć sypiać we własnym łóżku, to 18 miesięcy.

Czy każde dziecko musi mieć swój pokój?

Zgodnie z opinią psychologów dziecięcych dziecko najpóźniej od trzeciego roku życia powinno mieć swój pokój.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: