X

Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak oduczyć dziecko sikania w nocy?

Wielu rodziców nie ma pojęcia, jak oduczyć dziecko sikania w nocy. Prawdą jest, że proces ten bywa trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Każdy maluch jest zupełnie inny, a więc nie istnieje skuteczna recepta na to, aby poradzić sobie z problemem. Podstawą jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Czasami lepiej jest chwilowo odpuścić, jednak wszystko zależy od wieku pociechy. Ważny jest nie tylko komfort dziecka, ale również rodzica. Należy dążyć do tego, aby odpieluchowanie w nocy przebiegało łagodnie oraz naturalnie. Poniżej umieszczono kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne. Zaleca się przetestowanie różnych sposobów, gdyż w ten sposób można rzetelnie ocenić, który z nich przynosi najlepsze efekty.

Nieprzemakalne podkłady

Mokre prześcieradło to zmora wielu rodziców. Prawdziwym problemem jest zabrudzony materac, którego czyszczenie oraz wysuszenie zajmuje sporą ilość czasu. Pamiętajmy, że nawet dziecku, które korzysta z toalety zarówno w dzień, jak i w nocy może przytrafić się wpadka. Właśnie dlatego warto jest zaopatrzyć się w dobre podkłady na prześcieradło. Istotne jest to, aby były one wykonane z certyfikowanych i w pełni bezpiecznych tworzyw. Nie mogą przepuszczać cieczy, gdyż w innym przypadku nie spełnią swojego głównego zadania. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest niezbędne do tego, aby zapewnić maluszkowi wygodny i zdrowy sen.

Zobacz też:  Instrumenty dla dzieci

Budzenie dziecka

Można spotkać się z opinią, że pęcherz dziecka jest przyzwyczajony do częstego opróżniania. Właśnie dlatego nagła zmiana jest niemożliwa. Niektórzy rodzice uważają, że dobrym pomysłem jest budzenie dziecka w ciągu nocy. Dzięki temu może ono udać się do toalety. Oczywiście jest to rozwiązanie zalecane tylko w przypadku smyków, które nie mają problemów z zasypianiem. Bywa tak, że dziecko wyciągnięte z łóżka w środku nocy nie będzie chciało dłużej spać.

Odstawienie pieluszek

Oduczenie malucha sikania w nocy wymaga wielu prób oraz błędów. Skuteczne może okazać się całkowite odstawienie pieluszek oraz pieluchomajtek. Dotyczy to dzieci, które w ciągu dnia chodzą wyłącznie w klasycznej bieliźnie. Smyk z pewnością zauważy różnicę, co zmusi go do większej samokontroli. Trzeba liczyć się z tym, że nie ma on wpływu na wiele czynników. Zakładając dziecku majtki do snu należy zadbać o kompleksowe zabezpieczenie materaca oraz pościeli.

Ograniczenie ilości płynów

Spożycie dużej ilości płynów przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Faktem jest, że nawet osoby dorosłe często muszą wstać z łóżka i udać się do toalety. Najlepiej, by dziecko ostatni raz piło około godzinę/półtorej przed snem. W ten sposób można zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że prześpi ono spokojnie całą noc. Z czasem pęcherz powinien zyskać na wytrzymałości, a jego częste opróżnianie nie będzie konieczne.

Zobacz też:  Kołdra obciążeniowa - przeznaczenie i właściwości

Korzystanie z toalety/nocnika

Dobrze, jeśli dziecko posiada wyrobiony nawyk korzystania z toalety lub nocnika bezpośrednio przed snem. Początkowo może być to sporym problemem, ponieważ smyk jest przyzwyczajony do obecności pieluszki. To ona daje mu poczucie bezpieczeństwa, a także zniechęca do podejmowania prób. Zadaniem rodzica jest przekonanie smyka, że nie potrzebuje on już siusiania do pampersa. Nawet, jeśli początkowo nie będzie on chciał oddawać moczu przed położeniem się do łóżka, to z czasem wszytko może się zmienić.

Wybór odpowiedniego momentu

Bywa tak, że pomimo podjętych prób dziecko ma problem z opanowaniem pęcherza w nocy. Być może odpieluchowanie nastąpiło zbyt szybko, a maluch nie jest jeszcze na to gotowy. Warto pamiętać, że każdy smyk rozwija się w swoim tempie. Czasami dobrze jest więc chwilowo odpuścić i ponownie sięgnąć po pieluszki, czy też pieluchomajtki. Rodzic najlepiej wie, co jest dobre dla jego pociechy.

https://youtu.be/Knawvoe_R5Y


Sprawdź także:

Zobacz też:  Bunt dwulatka - objawy, ile trwa? jak reagować?

Może Cię także zainteresować: