Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Poznaj sprawdzone sposoby na noc bez pieluszki!

Wielu rodziców nie ma pojęcia, jak oduczyć dziecko sikania w nocy.
Jak oduczyć dziecko sikania w nocy?

Wielu rodziców nie ma pojęcia, jak oduczyć dziecko sikania w nocy. Prawdą jest, że proces ten bywa trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Każdy maluch jest zupełnie inny, a więc nie istnieje skuteczna recepta na to, aby poradzić sobie z problemem. Podstawą jest to, aby uzbroić się w cierpliwość. Czasami lepiej jest chwilowo odpuścić, jednak wszystko zależy od wieku pociechy. Ważny jest nie tylko komfort dziecka, ale również rodzica. Należy dążyć do tego, aby odpieluchowanie w nocy przebiegało łagodnie oraz naturalnie. Poniżej umieszczono kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Nieprzemakalne podkłady

jak oduczyć dziecko sikania w nocy - nieprzemakalne podkłady

Zastanawiasz się, jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Mokre prześcieradło to zmora wielu rodziców. Prawdziwym problemem jest zabrudzony materac, którego czyszczenie oraz wysuszenie zajmuje sporą ilość czasu. Pamiętajmy, że nawet dziecku, które korzysta z toalety zarówno w dzień, jak i w nocy może przytrafić się wpadka. Właśnie dlatego warto jest zaopatrzyć się w dobre podkłady na prześcieradło. Istotne jest to, aby były one wykonane z certyfikowanych i w pełni bezpiecznych tworzyw. Nie mogą przepuszczać cieczy, gdyż w innym przypadku nie spełnią swojego głównego zadania. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest niezbędne do tego, aby zapewnić maluszkowi wygodny i zdrowy sen. Sprawdź też: jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.

Budzenie dziecka

Można spotkać się z opinią, że pęcherz dziecka jest przyzwyczajony do częstego opróżniania. Właśnie dlatego nagła zmiana jest niemożliwa. Niektórzy rodzice uważają, że dobrym pomysłem jest budzenie dziecka w ciągu nocy. Dzięki temu może ono udać się do toalety. Oczywiście jest to rozwiązanie zalecane tylko w przypadku smyków, które nie mają problemów z zasypianiem. Bywa tak, że dziecko wyciągnięte z łóżka w środku nocy nie będzie chciało dłużej spać.

Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? Odstawienie pieluszek

jak oduczyć dziecko sikania w nocy - jak oduczyć dziecko sikania w nocy?

To, jak oduczyć dziecko sikania w nocy, wymaga wielu prób oraz błędów. Skuteczne może okazać się całkowite odstawienie pieluszek oraz pieluchomajtek. Dotyczy to dzieci, które w ciągu dnia chodzą wyłącznie w klasycznej bieliźnie. Smyk z pewnością zauważy różnicę, co zmusi go do większej samokontroli. Trzeba liczyć się z tym, że nie ma on wpływu na wiele czynników. Zakładając dziecku majtki do snu, należy zadbać o kompleksowe zabezpieczenie materaca oraz pościeli.

Ograniczenie ilości płynów przed snem

Spożycie dużej ilości płynów przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Faktem jest, że nawet osoby dorosłe często muszą wstać z łóżka i udać się do toalety. Najlepiej, by dziecko ostatni raz piło około godzinę/półtorej przed snem. W ten sposób można zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że prześpi ono spokojnie całą noc. Z czasem pęcherz powinien zyskać na wytrzymałości, a jego częste opróżnianie nie będzie konieczne.

Korzystanie z toalety/nocnika

Dobrze, jeśli dziecko posiada wyrobiony nawyk korzystania z toalety lub nocnika bezpośrednio przed snem. Początkowo może być to sporym problemem, ponieważ smyk jest przyzwyczajony do obecności pieluszki. To ona daje mu poczucie bezpieczeństwa, a także zniechęca do podejmowania prób. Zadaniem rodzica jest przekonanie smyka, że nie potrzebuje on już siusiania do pampersa. Nawet jeśli początkowo nie będzie on chciał oddawać moczu przed położeniem się do łóżka, to z czasem wszytko może się zmienić.

Wybór odpowiedniego momentu na naukę spania bez pieluchy

jak oduczyć dziecko sikania w nocy - wybór odpowiedniego momentu na naukę spania bez pieluchy

Wiesz już, jak oduczyć dziecko sikania w nocy. Bywa tak, że pomimo podjętych prób dziecko ma problem z opanowaniem pęcherza w nocy. Być może odpieluchowanie nastąpiło zbyt szybko, a maluch nie jest jeszcze na to gotowy. Warto pamiętać, że każdy smyk rozwija się w swoim tempie. Czasami dobrze jest więc chwilowo odpuścić i ponownie sięgnąć po pieluszki, czy też pieluchomajtki. Rodzic najlepiej wie, co jest dobre dla jego pociechy. Jeśli interesują cię podobne tematy, np. jak oduczyć dziecko smoczka, przeczytaj pozostałe artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Do jakiego wieku pielucha na noc?

Uznaje się, że dziecko jest gotowe na pozbycie się pieluchy w okresie między 18. a 24. miesiącem życia.

Do kiedy dziecko woła siku w nocy?

Umiejętność kontrolowania oddawania moczu w nocy dzieci osiągają najczęściej do 5. roku życia. Jeśli po tym czasie dziecko nadal woła w nocy lub zdarza mu się zmoczyć, rodzic powinien skonsultować tę sytuację z pediatrą. Specjalista będzie w stanie znaleźć przyczynę takich zachowań i wykluczyć lub potwierdzić takie schorzenia jak choroby nerek czy cukrzyca.

Do jakiego lekarza z moczeniem nocnym?

Pierwszym specjalistą, do którego powinniśmy się zgłosić w celu zbadania i zdiagnozowania przyczyn nocnego moczenia dziecka jest pediatra. Lekarz ten może skierować rodziców z pociechą do nefrologa dziecięcego, chirurga lub psychologa dziecięcego. W zależności od wyników i przyczyn takiej sytuacji potrzebny może okazać się także kardiolog lub endokrynolog.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: