Czy w ciąży można jeździć na rowerze? Czy jazda na rowerze w ciąży jest bezpieczna?

Jazda na rowerze to jedna z najbardziej lubianych aktywności fizycznych, zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeździć na rowerze. Przeczytaj, aby poznać odpowiedź!
Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Czy w ciąży można jeździć na rowerze, czy lepiej w tym okresie postawić na inną aktywności fizyczną? Ruch w stanie błogosławionym jest niezwykle cenny i wartościowy, dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań natury medycznej, nie warto na czas ciąży z niego rezygnować.

Jazda na rowerze w ciąży

rower w ciąży - jazda na rowerze w ciąży

Dziś dbanie o siebie jest niezwykle modne, dlatego wiele kobiet jeździ rowerem dość często, dbając tym samym nie tylko o swoje zdrowie, ale również kondycję i ciało. W przypadku kobiet regularnie decydujących się na jazdę rowerem, jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma konieczności rezygnacji z tej formy aktywności fizycznej, tym bardziej, jeśli sprawia ona przyszłej mamie ogromną radość i zapewnia dotlenienie organizmu. Choć nie ma konieczności rezygnacji z ulubionej formy ruchu, to jednak zawsze należy pamiętać o tym, że ciąża jest stanem wyjątkowym. Dlatego też przy jeździe na rowerze (dotyczy to również innych form aktywności) kobieta musi być ostrożna jeszcze bardziej niż dotychczas – w końcu chodzi tu nie tylko o jej bezpieczeństwo, ale również jeszcze nienarodzonego, rozwijającego się maleństwa.

Ciąża a jazda na rowerze – jakie rowery wybierać dla ciężarnych?

Zanim zaczną cię interesować tematy takie jak m.in. jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze czy wycieczki rowerowe z dzieckiem, musisz dowiedzieć się, czy w ciąży można jeździć na rowerze. W czasie ciąży zdecydowane najlepiej sprawdzą się duże i wygodne rowery miejskie z szerokimi siodełkami – w tym czasie modele górskie czy kolarskie do momentu rozwiązania muszą odejść w zapomnienie. Warto także wspomnieć o tym, że rowery miejskie to rozwiązanie doskonałe dla ciężarnych przede wszystkim ze względu na fakt, że poruszanie się na nich wymusza niejako wyprostowaną postawę ciała. To z kolei pozwala łatwiej oddychać (z czym ciężarne mają czasem problem), a także nacisk na brzuch jest decydowanie mniejszy niż w innych modelach. Nie tylko model roweru ma znaczenie.

Jazda rowerem w ciąży – gdzie i jak?

Ważne jest także miejsce, które ciężarna wybierze do jazdy. W ciąży najlepiej sprawdzą się równie ścieżki, najlepiej asfaltowe o niezbyt dużym natężeniu ruchu. W jeździe rowerem w ciąży zawsze należy kłaść nacisk na komfort przyszłej mamy, ale również bezpieczeństwo jej i dziecka. Jazda zawsze powinna być bardzo spokojna, a w razie potrzeby należy robić odpowiednią ilość przerw na odpoczynek. Poza wodą na wszelki wypadek ciężarna powinna mieć też przy sobie dokumenty oraz telefon, a wypadek nagłej sytuacji.

Jeżdżenia na rowerze w ciąży – przeciwwskazania

Choć aktywność fizyczna na każdym etapie ciąży jest bardzo ważna, to jednak im bliżej porodu, tym ciężej może być z jej wykonywaniem. Jazda na rowerze z dość dużym brzuchem ciążowym z całą pewnością nie tylko nie będzie należała do najłatwiejszych, ale również przy braku pełnej ostrożności może być także i niebezpieczna. Jednak w II i III trymestrze ciąży, kiedy to środek ciężkości ciała jest coraz bardziej przesunięty, nie do końca trzeba rezygnować z jazdy rowerem. Warto jednak ze względów bezpieczeństwa w tym okresie przenieść się na rowerek stacjonarny, który również dostarczy ciężarnej kobiecie odpowiedniej dawki aktywności, a przy tym zapewni wyższy pozom bezpieczeństwa jej i dziecku.

Kiedy lepiej zrezygnować z przejażdżek jednośladem?

rower w ciąży - kiedy lepiej zrezygnować

Czy przyszła mama może jeździć rowerem w ciąży w każdym przypadku? Niestety nie. Z jazdy rowerem w ciąży warto zrezygnować, jeśli przyszła mama przed zajściem w ciąże z rowerem kontakt miała jedynie sporadyczny – w takim przypadku regularna jazda w stanie błogosławionym niestety przynieść może więcej szkód niż pożytku.

Ponadto z jazdy rowerem bezwzględnie powinna zrezygnować ciężarna, która:

  • jest w ciąży mnogiej;
  • ma problemy z nadciśnieniem;
  • ma anemię;
  • ma przodujące łożysko;
  • ma problemy z żylakami;
  • cierpi z powodu krwawień z dróg rodnych;
  • ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem.

Ciąża a rower – podsumowanie

Wiesz już, czy w ciąży można jeździć na rowerze. Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować ze sportu i mogą wybierać różne formy aktywności fizycznej. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, czy aktywność rowerowa jest dla ciebie odpowiednia, skonsultuj tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Najczęściej zadawane pytania

Do którego miesiąca ciąży można jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze nie jest przeciwwskazana w czasie ciąży, jednak zaleca się zachowanie dużej ostrożności podczas tej aktywności. Wskazania ginekologów mówią najczęściej, aby po pierwszym trymestrze przesiąść się na rower stacjonarny, którym jazda jest znacznie bezpieczniejsza niż na ścieżkach rowerowych.

Ile km na rowerze w ciąży?

Kobiety w ciąży mogą uprawiać wszelkie aktywności fizyczne, jednak muszą pamiętać, aby intensywność ćwiczeń była dostosowana do ich stanu. Zaleca się, aby przyszła mama przejeżdżała na rowerze maksymalnie 3 km dziennie i zmniejszyła tempo jazdy.

Ile czasu po porodzie można jeździć na rowerze?

Należy zaczekać na koniec połogu (około 6 tygodni po porodzie), aby zacząć aktywności fizyczne. Najlepiej rozpocząć od niewymagających ćwiczeń i dać sobie dużo czasu na powrót do kondycji sprzed ciąży.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: