X

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze to jedna z najbardziej lubianych aktywności fizycznych, zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Tylko czy w ciąży można jeździć na rowerze, czy lepiej w tym okresie postawić na inną aktywności fizyczną? Ruch w stanie błogosławionym jest niezwykle cenny i wartościowy, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań natury medycznej, nie warto na czas ciąży z niego rezygnować.

Jazda rowerem a ciąża

Dziś dbanie o siebie jest niezwykle modne, dlatego wiele kobiet jeździ rowerem dość często, dbając tym samym nie tylko o swoje zdrowie, ale również kondycję i ciało. W przypadku kobiet regularnie decydujących się na jazdę rowerem, jeśli ciąża nie jest zagrożona nie ma konieczności rezygnacji z tej formy aktywności fizycznej, tym bardziej jeśli sprawia ona przyszłej mamie ogromną radość. Choć nie ma konieczności rezygnacji z ulubionej formy ruchu, to jednak zawsze należy pamiętać o tym,że ciąża jest stanem wyjątkowym. Dlatego też przy jeździe na rowerze (dotyczy to również innych form aktywności) kobieta musi być ostrożna jeszcze bardziej niż dotychczas – w końcu chodzi tu nie tylko o jej bezpieczeństwo, ale również jeszcze nie narodzonego maleństwa.

Zobacz też:  Pokrzywa w ciąży - czy można pić?

W czasie ciąży zdecydowane najlepiej sprawdzą się duże i wygodne rowery miejskie – w tym czasie modele górskie czy kolarskie do momentu rozwiązania muszą odejść w zapomnienie. Warto także wspomnieć o tym, że rowery miejskie to rozwiązanie doskonałe dla ciężarnych przede wszystkim ze względu na fakt, że poruszanie się na nich wymusza niejako wyprostowaną postawę ciała. To z kolei pozwala łatwiej oddychać (z czym ciężarne mają czasem problem), a także nacisk na brzuch jest decydowanie mniejszy niż w innych modelach. Nie tylko model roweru ma znaczenie.

Ważne jest także miejsce, które ciężarna wybierze do jazdy. W ciąży najlepiej sprawdzą się równie ścieżki, najlepiej asfaltowe o niezbyt dużym natężeniu ruchu. W jeździe rowerem w ciąży zawsze należy kłaść nacisk na komfort przyszłej mamy, ale również bezpieczeństwo jej i dziecka. Jazda zawsze powinna być bardzo spokojna, a w razie potrzeby należy robić odpowiednią ilość przerw na odpoczynek. Poza wodą na wszelki wypadek ciężarna powinna mieć też przy sobie dokumenty oraz telefon, a wypadek nagłej sytuacji.

Kiedy należy zrezygnować z jazdy rowerem w ciąży?

Choć aktywność fizyczna na każdym etapie ciąży jest bardzo ważna, to jednak im bliżej rozwiązania, tym ciężej może być z jej wykonywaniem. Jazda na rowerze z dość dużym brzuchem z całą pewnością nie tylko nie będzie należała do najłatwiejszych, ale również przy braku pełnej ostrożności może być także i niebezpieczna. Jednak w II i III trymestrze, kiedy to środek ciężkości ciała jest coraz bardziej przesuniętym nie do końca trzeba rezygnować z jazdy rowerem. Warto jednak ze względów bezpieczeństwa w tym okresie przenieść się na znacznie bezpieczniejszy rower stacjonarny, który również dostarczy ciężarnej kobiecie odpowiedniej dawki aktywności, a przy tym zapewni wyższy pozom bezpieczeństw jej i dziecku. Z jazdy rowerem w ciąży warto zrezygnować jeśli przyszła mama przed zajściem w ciąże z rowerem kontakt miała jedynie sporadyczny – w takim przypadku regularna jazda w stanie błogosławionym niestety przynieść może więcej szkód niż pożytku.

Zobacz też:  Jacuzzi w ciąży, czyli co wolno?

Ponadto z jazdy rowerem bezwzględnie powinna zrezygnować ciężarna, która:

  • jest w ciąży mnogiej,
  • ma problemy z nadciśnieniem,
  • ma anemię,
  • ma przodujące łożysko,
  • cierpi z powodu krwawień z dróg rodnych,
  • ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem.

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: