Dlaczego dzieci potrzebują zabawek?
Zabawki nie tylko umilają dzieciom czas, ale przede wszystkim dostarczają bodźców niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W życiu malucha pluszak odgrywa ważną rolę najczęściej do szóstego roku życia. W tym okresie dziecko buduje więź emocjonalną z ulubioną zabawką, której towarzystwo i obecność dają mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.
Zabawki pozytywnie wpływają na:
- rozwój sensoryczny – przytulanka (a przede wszystkim jej faktura i kształt) sprzyja ćwiczeniu zmysłów, poprawia percepcję i koordynację;
- rozwój emocjonalny – zabawka pomaga dziecku odnaleźć się w trudnych sytuacjach, takich jak pierwsza wizyta u lekarza czy nocne lęki;
- rozwój intelektualny – maluch ze swoim pluszowym towarzyszem zabaw trenuje nie tylko wyobraźnię, ale i umiejętności językowe.
Zbyt wiele zabawek – konsekwencje
Dziecko, które posiada nadmiar zabawek, jest narażone na przebodźcowanie. Jakie konsekwencje ma to dla ogólnego rozwoju? Po pierwsze – maluch może mieć poważne problemy z koncentracją, co przekłada się również na nieprawidłową organizację własnej przestrzeni i czasu, a także bałagan w pokoju. Po drugie – im więcej zabawek, tym mniejszym szacunkiem dziecko może darzyć posiadane przedmioty.
Jak wybierać zabawki dla dzieci?
Rodzic musi dopasować zabawki nie tylko do wieku, ale i osobowości malucha. Jakie aspekty świadczą o tym, że produkt jest dobry i korzystnie wpłynie na Twoją pociechę? Kupując zabawkę dla dziecka, weź pod uwagę kryteria takie jak:
- estetyka wykonania (neutralne kolory działają wyciszająco na malucha, a na dodatek cieszą oko);
- wartość edukacyjna (warto wybierać zabawki, które wspierają rozwój motoryczny i poznawczy od najmłodszych lat, stymulując jednocześnie wyobraźnię);
- materiał (trwałość wykonania zależy od rodzaju tworzywa i sposobu produkcji, dlatego warto kupować lepsze jakościowo przedmioty, m.in. robione ręcznie);
- bezpieczeństwo (zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka i jednocześnie posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty, takie jak CE).
Odrębnym (i prawdopodobnie najważniejszym) czynnikiem są indywidualne preferencje malucha. Każdy rodzic znający dobrze swoje dziecko powinien wybierać przede wszystkim zabawki bezpośrednio korespondujące z zainteresowaniami pociechy. Nie ma sensu na siłę zasypywać malucha gadżetami, które podobają się wyłącznie opiekunowi – wkońcu zabawki muszą spełniać wymagania dziecka, a nie dorosłego.
Gdzie szukać oryginalnych przytulanek dla dzieci?
Dziś trudno znaleźć unikatowe, oryginalne przytulanki dla dzieci. Większość dostępnych na rynku gadżetów jest niskiej jakości, na dodatek wykonanych z plastiku. Jeśli zależy Ci na ciekawych, nietuzinkowych produktach, które sprostają wymaganiom malucha i jednocześnie będą pobudzać jego wyobraźnię, musisz dokładnie prześledzić oferty sklepów z kreatywnymi zabawkami.
Poszukiwania warto zacząć od ręcznie wykonanych przytulanek. Dodatkowym atutem są także naturalne, ekologiczne materiały – tego typu produkty wyróżnia precyzyjna dbałość o szczegóły oraz wysoka trwałość. Czasem lepiej zainwestować w solidny, choć droższy przedmiot, który posłuży dziecku na całe lata, niż kolejny, łatwy do uszkodzenia, plastikowy produkt. Unikalna przytulanka w przyjaznych kolorach ma szansę stać się doskonałym towarzyszem zabaw Twojej pociechy.
Materiał promocyjny.
Sprawdź także:
- Zabawki edukacyjne na roczek – doskonały pomysł na prezent dla dziecka
- Przeczytaj, czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt
- Pomysły na zabawki edukacyjne na prezent. Pomysły na prezenty dla dzieci
- Wyposażenie do przedszkola – na jakie pomoce dydaktyczne i zabawki postawić?
- Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jaki prezent dla noworodka?
- Co daje dzieciom zabawa domkiem dla lalek?
- Czym są klocki konstrukcyjne?