X

Pomysły na zabawki edukacyjne na prezent

Pomysły na zabawki edukacyjne na prezent

Koniec roku to czas, w którym rozglądamy się za prezentami dla dzieci na Mikołajki lub pod choinkę. Zwykle najlepszym wyborem okazują się zabawki naukowe i edukacyjne, które nie tylko bawią, ale i uczą nasze pociechy.

  1. Zabawki edukacyjne dla najmłodszych
  2. Zabawki naukowe dla starszych dzieci

Wybierając zabawki edukacyjne i naukowe warto szczególną uwagę zwrócić na dopasowanie ich do wieku dziecka. Tego typu zabawki mogą być wyposażone w niewielkie elementy, nieodpowiednie dla najmłodszych dzieci, lub części, z którymi dziecko może sobie nie poradzić.

Zabawki edukacyjne dla najmłodszych

Niemowlęta już od pierwszych tygodni życia z ogromnym zainteresowaniem eksplorują otaczający je świat, co opiekującym się nimi rodzicom przysparza często wielu trosk i niepokoju. Dzieci są bowiem zainteresowane najczęściej elementami, które mogą być dla nich potencjalnie niebezpieczne – wkładają palce do kontaktu lub próbują włożyć do ust słuchawkę od domofonu. Aby nie trzeba było zabraniać dziecku bawić się tego typu przedmiotami, wystarczy zainwestować w tablicę manipulacyjną, nazywaną również tablicą sensoryczną. To najczęściej duża tablica, na której umieszczone są różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, świecące, wydające dźwięki lub różniące się fakturą i kolorem. Dziecko może więc bezpiecznie badać te elementy, sprawdzać jak działają, brać je do buzi czy stukać w nie. Taka aktywność pozwala mu poznawać sposób działania wielu przedmiotów, a jednocześnie pobudza jego ciekawość i pozwala ćwiczyć motorykę małą.

Zobacz też:  Gry dla dzieci – propozycje dla maluchów, przedszkolaków i starszaków

Równie ciekawą opcją są wszelkiego typu sortery – zarówno te bardzo podstawowe, składające się z zaledwie kilku elementów, jak i te bardziej rozbudowane, wyposażone w dodatkowe gadżety uatrakcyjniające dziecku zabawę. Zabawa sorterem to przede wszystkim ćwiczenie dla dłoni, które, trzymając klocki, muszą jeszcze odpowiednio nimi manipulować, aby dopasować je do otworów. Sortery bawią i rozwijają, pobudzają kreatywność, uczą cierpliwości, a także wpływają na kreatywność i pamięć. Co ważne, są trwałe i w pełni bezpieczne dla niemowląt.

Jeśli szukasz innych pomysłów na podarunek dla niemowlęcia, zobacz zabawki edukacyjne na prezent dostępne w serwisach zakupowych i wybierz jedną ze sprawdzonych propozycji.

Zabawki naukowe dla starszych dzieci

Dzieci, które rozpoczęły już swoją edukację w przedszkolu lub szkole, nie zadowolą się prostymi układankami czy klockami. Zabawki dla nich muszą być bardziej skomplikowane i wymagające, dlatego wśród najgorętszych propozycji pozostają gry planszowe i edukacyjne. Na topie są gry, pozwalające uczyć w sposób progresywny, stanowiące kompletny program nauczania dla dzieci w określonym wieku. Dla tych młodszych, w wieku przedszkolnym, gry mogą przybierać formę interaktywnych plansz, na których magicznym, świecącym długopisem należy zaznaczać, np. pasujące do siebie elementy, co pozwala dzieciom uczyć się powiązań między nimi.

Zobacz też:  Instrumenty dla dzieci

Zabawki naukowe dla dzieci starszych to często pomoce dydaktyczne, przydatne podczas szkolnej nauki. Sprawdzą się doskonale znane zabawki w nowoczesnym wydaniu, np. podświetlany, lewitujący globus lub zestaw kreatywny do zbudowania układu słonecznego. Interesującą propozycją są również gry interaktywne, wymagające myślenia, spostrzegawczości i poszerzania wiedzy lub zasobu słów. Do tej grupy należą wszelkiego typu elektroniczne encyklopedie typu Mózg Elektronowy lub plansze do nauki pisania, pokryte łatwą do zmazywania powłoką, po których pisze się jedynie specjalnymi, zmywalnymi markerami.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: