Jak urządzić łazienkę dla dzieci – praktyczne wskazówki

Trudno wyobrazić sobie wygodne mieszkanie lub dom bez dobrze zaaranżowanej łazienki, w której wykonujemy rozmaite czynności pielęgnacyjno-higieniczne lub relaksujemy się podczas długich kąpieli. To właśnie z niej każdego dnia korzystają wszyscy domownicy, w tym również dzieci. Warto zatem zadbać o to, by łazienka była dla nich jak najbardziej przyjazna.

Czym powinna się wyróżniać łazienka dla dziecka? Jakie wyposażenie powinno się w niej znaleźć, a z czego lepiej zrezygnować? Kilka inspiracji i sprawdzonych porad przekażemy w dalszej części tekstu.

Łazienka dla dzieci – nastrojowy klimat przyjazny dla małych użytkowników

Planowanie łazienki dla najmłodszych to spore wyzwanie, wymaga bowiem połączenia walorów praktycznych, najwyższych standardów bezpieczeństwa, a także przyjemnej estetyki. Maluchy muszą przecież czuć się dobrze w przestrzeni do kąpieli, która zapewnia komfort pod względem funkcjonalnym, a przy tym tworzy miejsce do przyjemnej zabawy w wannie lub brodziku.

Za nastrój w łazience w dużej mierze odpowiada wyposażenie i wykończenie wnętrza. Nawet jeśli pomieszczenie jest przeznaczone głównie dla najmłodszych, warto zdecydować się na uniwersalną aranżację, uzupełnioną o przykuwające wzrok detale w intensywnych kolorach (np. barwne kafelki, ozdoby mebli). Ożywią one przestrzeń i sprawią, że pokój kąpielowy będzie znacznie praktyczniejszy, mniej uzależniony od zmieniających się dziecięcych upodobań. Pamiętajmy, że urządzenie łazienki to spora inwestycja, która powinna starczyć na dłuższy czas.

Praktyczne wyposażenie do łazienki dla dzieci – czego nie może zabraknąć?

W łazienkach kluczowym elementem są wygodne urządzenia sanitarne i podstawowe wyposażenie, które musi sprostać potrzebom małych użytkowników. Trzeba pamiętać o umywalkach, wannie lub prysznicu, a także zapewnieniu właściwego ogrzewania, również w wersji elektrycznej, jak produkty oferowane przez: Econovli.pl.

W takim wnętrzu nie da się obyć bez umywalki i miski toaletowej. Jakie modele wybrać? O ile w przedszkolach i szkołach podstawowych rekomenduje się zamontowanie ich na niższej wysokości w zależności od wieku użytkowników (toaleta: do 26 do 35 cm; umywalka: od 55 do 65 cm), o tyle w domu lepiej zdecydować się na montaż produktów na standardowej wysokości (toaleta: ok. 44 cm; umywalka: 85 cm). Ograniczy to konieczność remontowania wnętrza co kilka lat. W pierwszych latach życia maluchy mogą natomiast korzystać ze stabilnych stołków-schodków, które łatwo dostać w wielu sklepach. Alternatywą bywają umywalki z możliwością regulowania wysokości, sprawdzające się świetnie w łazienkach dla maluchów, ale też w pomieszczeniach dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Kolejnym ważnym elementem łazienki jest przestrzeń do kąpieli. W łazienkach dla najmłodszych lepiej sprawdzają się wanny, tworzące przestrzeń do dbania o czystość i przyjemnej zabawy. Dobrym rozwiązaniem bywają też prysznice z wysokim, murowanym brodzikiem. Warto na ich dnie oraz obok na posadzce ułożyć specjalne maty antypoślizgowe, które zmniejszą ryzyko groźnego poślizgnięcia. Sporo inspiracji, jak urządzić nawet niewielkie wnętrze, można znaleźć na stronie: homeideas.pl.

Co jeszcze może się przydać w łazience? Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, na poziomie ok. 24 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, dające komfort ciepłych płytek tuż po wyjściu z kąpieli. Dobrze sprawdzają się również grzejniki drabinkowe, na których można szybko wysuszyć ręczniki lub dziecięce ubranka.

Nowoczesna i wygodna łazienka dla maluchów

Urządzenie domowych wnętrz tak, aby były przyjazne dla małych użytkowników, bywa wielkim wyzwaniem, ale też wspaniałą przygodą. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie elementy oraz myśleć perspektywicznie, decydując się na produkty uniwersalne. To oszczędność pieniędzy oraz wygoda na długie lata.

Artykuł promocyjny.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: