Czym powinna się wyróżniać łazienka dla dziecka? Jakie wyposażenie powinno się w niej znaleźć, a z czego lepiej zrezygnować? Kilka inspiracji i sprawdzonych porad przekażemy w dalszej części tekstu.
Łazienka dla dzieci – nastrojowy klimat przyjazny dla małych użytkowników
Planowanie łazienki dla najmłodszych to spore wyzwanie, wymaga bowiem połączenia walorów praktycznych, najwyższych standardów bezpieczeństwa, a także przyjemnej estetyki. Maluchy muszą przecież czuć się dobrze w przestrzeni do kąpieli, która zapewnia komfort pod względem funkcjonalnym, a przy tym tworzy miejsce do przyjemnej zabawy w wannie lub brodziku.
Za nastrój w łazience w dużej mierze odpowiada wyposażenie i wykończenie wnętrza. Nawet jeśli pomieszczenie jest przeznaczone głównie dla najmłodszych, warto zdecydować się na uniwersalną aranżację, uzupełnioną o przykuwające wzrok detale w intensywnych kolorach (np. barwne kafelki, ozdoby mebli). Ożywią one przestrzeń i sprawią, że pokój kąpielowy będzie znacznie praktyczniejszy, mniej uzależniony od zmieniających się dziecięcych upodobań. Pamiętajmy, że urządzenie łazienki to spora inwestycja, która powinna starczyć na dłuższy czas.
Praktyczne wyposażenie do łazienki dla dzieci – czego nie może zabraknąć?
W łazienkach kluczowym elementem są wygodne urządzenia sanitarne i podstawowe wyposażenie, które musi sprostać potrzebom małych użytkowników. Trzeba pamiętać o umywalkach, wannie lub prysznicu, a także zapewnieniu właściwego ogrzewania, również w wersji elektrycznej, jak produkty oferowane przez: Econovli.pl.
W takim wnętrzu nie da się obyć bez umywalki i miski toaletowej. Jakie modele wybrać? O ile w przedszkolach i szkołach podstawowych rekomenduje się zamontowanie ich na niższej wysokości w zależności od wieku użytkowników (toaleta: do 26 do 35 cm; umywalka: od 55 do 65 cm), o tyle w domu lepiej zdecydować się na montaż produktów na standardowej wysokości (toaleta: ok. 44 cm; umywalka: 85 cm). Ograniczy to konieczność remontowania wnętrza co kilka lat. W pierwszych latach życia maluchy mogą natomiast korzystać ze stabilnych stołków-schodków, które łatwo dostać w wielu sklepach. Alternatywą bywają umywalki z możliwością regulowania wysokości, sprawdzające się świetnie w łazienkach dla maluchów, ale też w pomieszczeniach dla osób niepełnosprawnych i seniorów.
Kolejnym ważnym elementem łazienki jest przestrzeń do kąpieli. W łazienkach dla najmłodszych lepiej sprawdzają się wanny, tworzące przestrzeń do dbania o czystość i przyjemnej zabawy. Dobrym rozwiązaniem bywają też prysznice z wysokim, murowanym brodzikiem. Warto na ich dnie oraz obok na posadzce ułożyć specjalne maty antypoślizgowe, które zmniejszą ryzyko groźnego poślizgnięcia. Sporo inspiracji, jak urządzić nawet niewielkie wnętrze, można znaleźć na stronie: homeideas.pl.
Co jeszcze może się przydać w łazience? Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę, na poziomie ok. 24 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, dające komfort ciepłych płytek tuż po wyjściu z kąpieli. Dobrze sprawdzają się również grzejniki drabinkowe, na których można szybko wysuszyć ręczniki lub dziecięce ubranka.
Nowoczesna i wygodna łazienka dla maluchów
Urządzenie domowych wnętrz tak, aby były przyjazne dla małych użytkowników, bywa wielkim wyzwaniem, ale też wspaniałą przygodą. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie elementy oraz myśleć perspektywicznie, decydując się na produkty uniwersalne. To oszczędność pieniędzy oraz wygoda na długie lata.
Artykuł promocyjny.
Sprawdź także:
- Jak urządzić kącik do zabawy dla dziecka w salonie?
- Taras przyjazny dzieciom – co powinno się na nim znaleźć?
- Płytki do łazienki – przegląd trendów. Jakie płytki łazienkowe wybrać?
- Sól do kąpieli – właściwości
- Regał na książki dla dzieci. Jak model sprawdzi się w pokoju malucha?
- Kredki niełamiące dla dzieci – czy warto je kupić?
- Wanna wolnostojąca i jej zalety