Migdały w ciąży – nie tylko na zgagę. Czy warto jeść migdały w ciąży?

Ciąża to niezwykły czas dla każdej kobiety. Oznacza zarówno zmiany w funkcjonowaniu ciała, jak i s stylu życia. W tym czasie ważna jest zdrowa i zrównoważona dieta. Sprawdź, czy migdały w ciąży mogą zaszkodzić.
migdały w ciąży

Czy można jeść migdały w ciąży? W czasie ciąży warto się przede wszystkim przyjrzeć temu, czego się w ciąży nie powinno jeść, ponieważ wiele ze spożywanych każdego dnia produktów w ciąży może mieć naprawdę bardzo niekorzystne działanie. W pierwszej kolejności takiej analizie warto poddać rzeczy, które je się chętnie każdego dnia i nie zastanawia nad tym, czy mogą one być szkodliwe dla dziecka, czy nie. Dobrym przykładem będą tu migdały. Przeczytaj!

Czy migdały są zdrowe?

migdały w ciąży - czy migdały są zdrowe?

Panie w ciąży często zastanawiają się nad tym, czy produkty, które do tej pory nie stanowiły dla nich zagrożenia, nadal są zdrowe (np. imbir w ciąży czy oliwki w ciąży). Zanim jednak przejdzie się do tego, czy jedzenie migdałów w ciąży jest dobrym pomysłem, czy też może jednak lepiej odradzać ich spożywanie, najpierw warto się zastanowić nad tym, jakie są ich najważniejsze zalety, a także jakie mają właściwości. Jak się bowiem okazuje, migdały w ciąży są znacznie zdrowsze, niż się może wydawać.

Właściwości migdałów

W przeciwieństwie do takich produktów, jak np. cynamon w ciąży, migdały, czyli nasiona owoców migdałowca zwyczajnego, są całkowicie dozwolone w tym okresie. Przede wszystkim wspomnieć trzeba o tym, że migdały to ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu codzienne ich spożywanie wpływa pozytywnie na działanie układu krążenia, na pracę serca, a także na obniżenie ryzyka zawału. Wszystko z powodu pozytywnego działania migdałów na obniżenie poziomu cholesterolu złego, a także na podwyższanie tego dobrego. Co więcej, migdały to również ogromne ilości różnego rodzaju mikroelementów i minerałów. Warto tu wspomnieć przede wszystkim potas, miedź, czy też żelazo. Migdały mają zasadowy odczyn, dzięki czemu zobojętniają kwasy żołądkowe. Panie w ciąży chętnie sięgają po olejek z migdałów, który jest świetnym rozwiązaniem wspomagającym walkę z rozstępami.

Czy można jeść migdały w ciąży?

Pomimo tego, że migdały ogólnie rzecz biorąc, są bardzo pozytywne, jeśli chodzi o działanie na ludzkie ciało, to jednak nie można zapominać o tym, że w ciąży wiele się zmienia i z pozoru zdrowe produkty mogą stanowić pewne zagrożenie. Jak to jednak wygląda w przypadku migdałów?

Jak się okazuje, migdały jedzone przez kobiety w ciąży to naprawdę bardzo dobry pomysł. Zapobiegają one skurczom mięśni, regulują poziom cukru we krwi, poprawiają pamięć, a także regulują ciśnienie. Dzięki swojemu składowi pełnemu składników odżywczych i pozytywnemu oddziaływaniu na całe ciało rewelacyjnie działają na układ pokarmowy, krwionośny, a także nerwowy, czym przyczyniają się do lepszego przebiegu ciąży i rozwoju płodu.

Jakie są korzyści zdrowotne spożywania migdałów w ciąży?

Przede wszystkim wspomnieć trzeba tu o tym, że codzienne jedzenie migdałów w ciąży eliminuje problemy z nudnościami, powstrzymuje odruch wymiotny oraz skutecznie zmniejsza zgagę, czyli uczucie pieczenia przełyku i przewodu pokarmowego. Oprócz tego jedzenie tych orzechów przekłada się na znaczne zmniejszenie pojawiających się szczególnie w nogach skurczy mięśni, a także poprawia koncentrację oraz ogólnie pamięć. Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze, że jedzenie migdałów przez przyszłe mamy w dużej mierze obniża ciśnienie krwi i zwiększa uczucie sytości.

Właściwości migdałów w ciąży – ile powinno się ich jeść?

migdały w ciąży - właściwości

Z czego wynika zbawienne działanie migdałów? Są one pełne cennych składników odżywczych. 100 g migdałów dostarczy nam około 580 kcal, 21 g białka, 49 g tłuszczu, 21 g węglowodanów oraz 12 g błonnika. Znajdują się w nich również magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas, sód i cynk. Zawarte w migdałach lecznicze składniki takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, E, A i kwas foliowy wpływają pozytywnie na organizm.  Z migdałów gorzkich pozyskuje się olej migdałowy, który może być stosowany w kosmetyce.

Migdały w ciąży jako superfood dobry na zgagę, mdłości i cholesterol

Jak zatem widać, migdały w ciąży to naprawdę bardzo polecany produkt, który może się przyczynić do lepszego jej przebiegu. Podobnie jednak jak z pieczarkami w ciąży, warto wiedzieć, w jakich ilościach należy jeść, aby zwyczajnie nie przesadzić. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że migdały mimo wszystko są kaloryczne, więc nie należy z nimi przesadzać. Zaleca się, aby każdego dnia jeść nie więcej niż dużą garść migdałów. Pozytywnie wpłynie to na ciało, lecz nie przyczyni się do znacznego wzrostu masy ciała, który byłby przez nie spowodowany.

Najczęściej zadawane pytania

Jakich orzechów nie jeść w ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do jedzenia orzechów przez kobiety w ciąży, które nie wykazują skłonności do alergii. Warto wprowadzić je do swojej diety, ale ze względu na ich kaloryczność nie należy przesadzać z ich ilością.

Jakie orzechy najzdrowsze w ciąży?

Do najpopularniejszych orzechów spożywanych przez ciężarne należą m.in. orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje i migdały. Warto sięgać po tego rodzaju przekąski, ponieważ orzechy dostarczają białko, witaminy i minerały. Orzechy włoskie są najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Czy migdały mogą zaszkodzić?

Migdały spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się do nadwagi i zaparć (ze względu na wysoką zawartość tłuszczu).


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: