Niania elektroniczna – ranking 2023

Niania elektroniczna to zaawansowany system mikrofonów i kamer pozwalający na monitorowanie malucha. To nieocenione wsparcie rodziców, którzy chcą bez przeszkód wykonywać domowe obowiązki, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo dziecka.
Niania elektroniczna

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Niania elektroniczna wyposażona w specjalny system składający się z kamer i mikrofonów to najlepszy sposób, aby monitorować malucha z pewnej odległości. Urządzenie w czasie rzeczywistym przesyła dźwięk i obraz na wybrane urządzenie mobilne. Dzięki temu twój maluszek spokojnie wypoczywa, a ty możesz skupić się na domowych obowiązkach, ale nadal kontrolować jego poczynania. Co więcej, nowoczesne modele mogą wysyłać powiadomienia, gdy maluch się poruszy, zacznie płakać lub będzie miał problemy z oddychaniem.

Niania elektroniczna – jak wybieraliśmy?

Elektroniczna niania to urządzenie, bez którego wielu rodziców nie wyobraża sobie życia z maluchem. W pierwszych latach życia dziecko potrzebuje bliskości i szczególnej opieki, a zmiana trybu życia może dawać ci się we znaki. Młodym rodzicom brakuje czasu nie tylko na wykonywanie domowych obowiązków, ale również dla samych siebie.

Zakup elektronicznej niani pozwala zachować komfort psychiczny, a zarazem odpocząć, posprzątać mieszkanie czy ugotować obiad. Gadżet stale monitoruje zachowanie dziecka dając rodzicom nieograniczony dostęp do nagrań audio-wideo. Wiedząc, o ile łatwiejsze jest codzienne funkcjonowanie w obecności takiego sprzętu, stworzyliśmy ranking niań elektronicznych uwzględniający podstawowe parametry wpływające na funkcjonalność urządzenia, czyli:

 • Czy elektroniczna niania ma kamerę?
 • Jaki zasięg ma urządzenie?
 • Jaka jest częstotliwość sygnału i ile kanałów obsługuje sprzęt?
 • Czy urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe opcje (np. monitorowanie oddechu, pomiar temperatury pomieszczenia, emitowanie światła)?

Produkty uwzględnione w rankingu

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26
Zalety
 • Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości Full HD
 • Komunikacja dwustronna umożliwiająca rozmowę z dzieckiem
 • Czuła regulacja dźwięku i światła, aby nie przeszkadzać dziecku
 • Duża bateria o długim czasie pracy do 12 godzin
Wady
 • Znacznie wyższa cena niż w przypadku innych monitorów dla niemowląt.
 • Mniejsza trwałość baterii niż u niektórych konkurencyjnych modeli.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26 to wysokiej jakości monitor wideo do monitorowania dziecka, wyposażony w kamerę Full HD z trybem nocnym i technologią zapobiegającą zakłóceniom. Możliwość połączenia z aplikacją na smartfona oraz funkcja dwustronnej rozmowy umożliwiają stały kontakt z dzieckiem.

Neno Lui Niania Elektroniczna
Zalety
 • Zdalne sterowanie zasięgiem do 300m
 • Komunikacja dwukierunkowa
 • Podgląd na żywo na ekranie LCD
 • Funkcja nocna widoczność
Wady
 • Jakość dźwięku nie zawsze jest dobra.
 • Może być trudna do skonfigurowania dla niektórych użytkowników.

Neno Lui to elektroniczna niania z 2,4-calowym monitorem, który umożliwia monitorowanie dziecka w dzień i w nocy. Posiada funkcje jak tryb ECO, dwukierunkową komunikację i wibracje, co sprawia, że jest to doskonały produkt dla rodziców, którzy potrzebują niezawodnego urządzenia do monitorowania swojego dziecka.

Lionelo Niania Elektroniczna Babyline 8.1
Zalety
 • Łatwa obsługa i intuicyjny interfejs
 • Wysoka jakość dźwięku i czysta transmisja audio
 • Obszerne zasięgi i niezawodne połączenie
Wady
 • Niezbyt czytelny ekran dotykowy.
 • Skomplikowane menu i trudna obsługa.

Lionelo Niania Elektroniczna Babyline 8.1 to zaawansowane urządzenie do monitorowania dziecka. Zapewnia klarowny dźwięk, obraz w wysokiej rozdzielczości oraz bezpieczne połączenie z zasięgiem do 300 metrów, abyś zawsze mogła być blisko swojego malucha.

Xblitz Niania Kinder 500
Zalety
 • Łatwa w użyciu i intuicyjna w obsłudze
 • Długi zasięg transmisji sygnału dźwiękowego
 • Wyposażona w funkcję trybu nocnego
 • Duży ekran z czytelnymi wskaźnikami poziomu hałasu
Wady
 • Zasięg sygnału może być ograniczony w zależności od warunków przeszkód.
 • Brak funkcji nagrywania wideo.

Xblitz Niania Kinder 500 to zaawansowane urządzenie monitorujące dla rodziców, które umożliwia obserwację dziecka na żywo za pomocą kamery HD oraz komunikację dwustronną w czasie rzeczywistym.

Niania elektroniczna – kiedy kupić?

Niania elektroniczna to jeden z tych gadżetów, który możesz kupić bez względu na wiek dziecka. Wykorzystywana jest przede wszystkim, gdy maluch śpi, tak abyś nie musiał co chwilę zaglądać do jego łóżeczka. Pomoże monitorować wcześniaki, ruchliwe niemowlęta, a także nieco starsze dzieci.

Jest to urządzenie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu w ciągu dnia i zapewniające niezbędny spokój psychiczny. Jednocześnie elektroniczna niania z monitorem oddechu pozwala stale kontrolować najmłodsze maluszki narażone na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Jakie dodatkowe opcje może mieć niania elektroniczna?

Rynek parentingowy ma do zaoferowania różne rodzaje urządzeń do monitorowania najmłodszych dzieci. Te najbardziej podstawowe służą do podsłuchiwania, co dzieje się w otoczeniu malucha. Bardziej zaawansowane modele pozwalają nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć dziecko i jego otoczenie.

Dodatkowe opcje, w jakie wyposażone są nowoczesne nianie elektroniczne, to na przykład:

 • monitor oddechu, bicia serca, poziomu tlenu (jest to tak zwana niania monitorująca zdrowie dziecka);
 • pomiar temperatury pomieszczenia i wilgotności powietrza;
 • emisja światła;
 • projektor obrazków;
 • odtwarzacz melodii i kołysanek.

Co wziąć pod uwagę, wybierając elektroniczne nianie?

Niania elektroniczna to stosunkowo niewielkie urządzenie audio lub audio-video wyposażone w kamery i mikrofony, dzięki którym możliwe jest nieprzerwane monitorowanie otoczenia dziecka i samego maluszka. Na nianię składają się dwa urządzenia – nadajnik do umieszczenia w pobliżu malucha, na przykład w pokoju dziecięcym lub przy łóżeczku oraz przenośny odbiornik. Nadajnik służy do rejestrowania dźwięków, odbiornik wyświetla obraz w czasie rzeczywistym. Taka transmisja na żywo pozwala obserwować malucha i w razie potrzeby zareagować na płacz lub problemy z oddychaniem.

Najlepsza niania elektroniczna jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem o parametrach usprawniających monitoring dziecka. Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę na jego zasięg, liczbę obsługiwanych kanałów i częstotliwość sygnału. Zasięg określa odległość, na jaką działa niania. Większa liczba kanałów to szansa na wybranie tego z najmniejszymi zakłóceniami. Z kolei częstotliwość sygnału wpływa na działanie urządzenia – elektroniczna niania o częstotliwości 1,88 lub 2,44 GHz będzie działała lepiej niż ta o częstotliwości 446 MHz.

Jeśli planujesz zakup elektronicznej niani z funkcją video, sprawdź rodzaj kamery. Minimalna rozdzielczość zapewniająca wyraźny obraz to 1280x720p. Dodatkowe zalety to funkcja nocnego widoku, regulacja czułości mikrofonu i reakcji na dźwięki oraz aktywacja ruchem.

BabySense 7 V24R – wybór redakcji

Elektroniczne nianie BabySense są jednymi z najpopularniejszych modeli na świecie. Stanowią przetestowane klinicznie pewne i bezpieczne rozwiązanie z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Model BabySense 7 to bezdotykowy, przenośny monitor ruchów oddechowych niemowląt – jest niezwykle czuły, dzięki czemu spokojnie prześpisz całą noc – oraz monitorująca dziecko niania V24R.

Monitor oddechu kontroluje mikroruchy oddechowe alarmując o nieregularnym, płytkim oddechu albo jego ustaniu (alarm dźwiękowy). Wrażliwe płytki sensoryczne umożliwiają wykrywanie ruchów oddechowych przez materac. Nowa generacja został wyposażona we wskaźnik zasilania (zielona dioda). Zasilany jest przez bateria alkaliczne, które dla dziecka nie stanowią żadnego zagrożenia.

Niania BabySense 7 ma zasięg do 300 m (otwarta przestrzeń). W standardzie posiada dwie kamery o najwyższej jakości audio i video – dodatkowo można rozbudować ją do 4 kamer. Została wyposażona w duży ekran LCD (2,4”), na którym możesz obserwować malucha dniem i nocą. System na podczerwień wykrywa ciemność gwarantując wyraźny obraz bez względu na porę dnia.

Ta elektroniczna niania to wbudowane pomiar temperatury pomieszczenia, 4 kołysanki, nocna lampka, funkcja aktywacji głosem, możliwość ustawienia czasu i alarmu, tryb nocnego widzenia, cyfrowe sterowanie obrazem oraz sygnalizacja LED. Wydaje się, że jedyna wada BabySense 7 to dość wysoka cena (około 929 zł), która jednak ma uzasadnienie w jakości produktu.

Philips Avent SCD923/26 – gdy cena nie ma znaczenia

Jeśli nie ograniczają cię finanse, niania elektroniczna Philips Avent spełni wszystkie twoje wymagania. Jest to nadajnik w rozdzielczości Full HD z cyfrowym powiększeniem obrazu i z funkcją nocnego widzenia.

Na uwagę zasługuje wyjątkowo duży ekran (przekątna 4.3 cala) oraz możliwość komunikacji dwukierunkowej. Na czym to polega? W tym samym czasie możesz słuchać, co dzieje się w pokoju maluszka i do niego mówić lub śpiewać mu kołysanki. Niania Philips Avent korzysta z sieci Wi-Fi, a w razie braku połączenia także z fal radiowych. Dzięki temu stale pozostajesz w łączności z dzieckiem – zasięg w pomieszczeniach wynosi 50 m.

Co ważne, ta elektroniczna niania umożliwia wgrywanie własnych nagrań albo odtwarzanie jednej z 15 zaprogramowanych fabrycznie kołysanek lub białego szumu. Nadajnik mierzy temperaturę w pomieszczeniu, może też służyć jako lampka nocna. Z pewnością ucieszy cię fakt, że urządzenie jest gotowe do pracy niemal zaraz po wyjęciu z pudełka – konfiguracja odbywa się automatycznie.

Philips Avent to godny uwagi model w dość wysokiej cenie. Aby cieszyć się niezawodnością urządzenia, musisz zapłacić niemal 1300 zł. Sporym minusem jest także brak monitora oddechu, który przydaje się do kontrolowania niemowląt.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26
Zalety
 • Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości Full HD
 • Komunikacja dwustronna umożliwiająca rozmowę z dzieckiem
 • Czuła regulacja dźwięku i światła, aby nie przeszkadzać dziecku
 • Duża bateria o długim czasie pracy do 12 godzin
Wady
 • Znacznie wyższa cena niż w przypadku innych monitorów dla niemowląt.
 • Mniejsza trwałość baterii niż u niektórych konkurencyjnych modeli.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26 to wysokiej jakości monitor wideo do monitorowania dziecka, wyposażony w kamerę Full HD z trybem nocnym i technologią zapobiegającą zakłóceniom. Możliwość połączenia z aplikacją na smartfona oraz funkcja dwustronnej rozmowy umożliwiają stały kontakt z dzieckiem.

Neno Lui – kiedy liczy się marka

Wszystkie nianie elektroniczne wyglądają dla ciebie tak samo? Do gustu z pewnością przypadnie ci model Neno Lui, czyli niania w niecodziennej formie. Urządzenie w kształcie misia to nie tylko funkcjonalny, ale także ciekawy element wyposażenia dziecięcego pokoju.

Jest to sprzęt zintegrowany z aplikacją Tuya, którą zainstalujesz na swoim telefonie. Opcja dwukierunkowej komunikacji pozwoli ci nie tylko obserwować, ale też nawiązać z dzieckiem kontakt, a tryb nocny da możliwość monitorowania malucha w całkowitej ciemności.

Niania elektroniczna Lui może pełnić funkcję lampki nocnej, wbudowany czujnik temperatury będzie kontrolował jej poziom w pokoju maluszka, a biały szum i kołysanki ułatwią spokojne zasypianie. Urządzenie umożliwia także rejestrowanie obrazu i robienie zdjęć, które zapiszesz na karcie microSD (do 32 GB). Za to wszystko zapłacisz niewiele ponad 250 zł.

Początkowo problem może stanowić sposób łączenia – niania Lui nie obsługuje funkcji Bluetooth. Niektórym będzie także doskwierać krótki kabel do podłączenia niani do zasilania oraz brak monitora oddechu.

Neno Lui Niania Elektroniczna
Zalety
 • Zdalne sterowanie zasięgiem do 300m
 • Komunikacja dwukierunkowa
 • Podgląd na żywo na ekranie LCD
 • Funkcja nocna widoczność
Wady
 • Jakość dźwięku nie zawsze jest dobra.
 • Może być trudna do skonfigurowania dla niektórych użytkowników.

Neno Lui to elektroniczna niania z 2,4-calowym monitorem, który umożliwia monitorowanie dziecka w dzień i w nocy. Posiada funkcje jak tryb ECO, dwukierunkową komunikację i wibracje, co sprawia, że jest to doskonały produkt dla rodziców, którzy potrzebują niezawodnego urządzenia do monitorowania swojego dziecka.

Lionelo BabyLine 8.1 – dwukierunkowa komunikacja dla spokoju dziecka

Lionelo to marka znana z wysokiej jakości akcesoriów dla dzieci. Jedno z nich to elektroniczna niania BabyLine. Za model 8.1 zapłacisz około 490 zł – w zestawie otrzymasz nianię z kamerą CMOS o rozdzielczości 640x480p.

Zasięg BabyLine 8.1 w zamkniętych pomieszczeniach to 50 m, a na otwartym terenie nawet do 300 m. Dzięki systemowi VOX (oszczędzanie energii) bateria na jednym ładowaniu powinna wytrzymać do 9 godzin. Mimo zapewnień producenta użytkownicy wskazują na problemy z zasięgiem i krótki czas działania baterii.

Niania elektroniczna pozwala na sparowanie do czterech kamer jednocześnie, dzięki czemu możliwa jest pełna obserwacja malucha. Jakość i płynność obrazu gwarantują duży ekran, podwójny zoom i automatyczny tryb nocny. Niestety brak szerokokątnej kamery wymaga precyzyjnego ustawienia sprzętu.

BabyLine 8.1 ma czujnik temperatury, system alarmów i powiadomień oraz wbudowane kołysanki, które możesz puszczać dziecku. Niewątpliwym atutem jest funkcja dwukierunkowej komunikacji – możesz słuchać i mówić jednocześnie.

Lionelo Niania Elektroniczna Babyline 8.1
Zalety
 • Łatwa obsługa i intuicyjny interfejs
 • Wysoka jakość dźwięku i czysta transmisja audio
 • Obszerne zasięgi i niezawodne połączenie
Wady
 • Niezbyt czytelny ekran dotykowy.
 • Skomplikowane menu i trudna obsługa.

Lionelo Niania Elektroniczna Babyline 8.1 to zaawansowane urządzenie do monitorowania dziecka. Zapewnia klarowny dźwięk, obraz w wysokiej rozdzielczości oraz bezpieczne połączenie z zasięgiem do 300 metrów, abyś zawsze mogła być blisko swojego malucha.

Xblitz Kinder 500 – zaawansowana technologia z miłości do najmłodszych

Xblitz Kinder 500 to model dostępny od około 659 zł, który kompleksowo zadba o bezpieczeństwo twojego dziecka. Ta elektroniczna niania zapewnia podgląd audio-wideo oraz pomiar temperatury z pokoju maluszka.

Stały monitoring w czasie rzeczywistym to dwukierunkowa komunikacja i możliwość zdalnego odtworzenia jednej z ośmiu wgranych kołysanek. Zasilana akumulatorowo niania (wbudowany akumulator) z dwucalowym wyświetlaczem LCD oraz z czytelnym panelem obsługowym to wyraźny obraz także w nocy – urządzenie posiada tryb nocny. Na otwartej przestrzeni zasięg niani wynosi do 260 m.

Rodzice, którzy wybrali Xblitz Kinder 500, potwierdzają dobry stosunek ceny do jakości urządzenia. Wskazują jednak na drobne mankamenty, przez które niania elektroniczna jest mniej funkcjonalna: brak cyfrowego powiększenia obrazu, słabą baterię i jakość dźwięku.

Xblitz Niania Kinder 500
Zalety
 • Łatwa w użyciu i intuicyjna w obsłudze
 • Długi zasięg transmisji sygnału dźwiękowego
 • Wyposażona w funkcję trybu nocnego
 • Duży ekran z czytelnymi wskaźnikami poziomu hałasu
Wady
 • Zasięg sygnału może być ograniczony w zależności od warunków przeszkód.
 • Brak funkcji nagrywania wideo.

Xblitz Niania Kinder 500 to zaawansowane urządzenie monitorujące dla rodziców, które umożliwia obserwację dziecka na żywo za pomocą kamery HD oraz komunikację dwustronną w czasie rzeczywistym.

Najlepsze marki niań elektronicznych

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła marka BabySense od 1992 roku dostarczająca rodzicom rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Produkty BabySense posiadają certyfikat medyczny, dzięki czemu monitory oddechu stosowane są w szpitalach na całym świecie.

Na drugim miejscu znalazła się niania marki Philips kierującej się zasadą, że zawsze istnieje sposób, aby jeszcze bardziej poprawić jakość życia.

Trzecie miejsce to polska firma Lionelo wdrażająca najwyższe standardy bezpieczeństwa ułatwiające budowanie relacji na linii rodzice-dziecko. O jakości oferty tej marki świadczy dożywotnia gwarancja udzielana na wszystkie produkty.

Neno to polska marka produkująca nowoczesne akcesoria dla dzieci i niemowląt. Wszystkie produkty spełniają rygorystyczne normy.

Niania elektroniczna – najczęściej zadawane pytania

Na rynku znajdziesz wiele gadżetów, które z założenia mają ułatwiać życie rodziców. Jeden z bardziej przydatnych to niania elektroniczna, czyli urządzenie do podsłuchiwania i podglądania znajdującego się w innym pomieszczeniu dziecka.

Jaka elektroniczna niania będzie najlepsza? Na to pytanie odpowiedział nasz ranking niań elektronicznych. Twoje wątpliwości z pewnością zostaną rozwiane też przez odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które znajdziesz poniżej.

Jak działa niania elektroniczna?

Elektroniczna niania to użyteczny gadżet, dzięki któremu możesz w dowolnej chwili kontrolować poczynania malucha. Urządzenie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to sprzęt przypominający podsłuch – jest to nadajnik, który należy ustawić w niewielkiej odległości od łóżeczka dziecka. Drugi element to przenośny odbiornik pozwalający usłyszeć, co dzieje się w pobliżu malca.

Nowoczesne urządzenia z wyższej półki cenowej przy pomocy kamery poza nasłuchem pozwalają także obserwować, co dzieje się u dziecka. Dużą popularnością cieszą się urządzenia bezprzewodowe.

Czy warto kupić elektroniczną nianię?

Niania elektroniczna to prosty sposób, żeby zawsze być blisko dziecka, a jednocześnie móc bez przeszkód zajmować się codziennymi czynnościami. Dzięki temu ty zyskujesz więcej czasu dla siebie, a twój maluszek nadal pozostaje pod ścisłą kontrolą.

Stały podgląd na malucha zapewnia spokój psychiczny, pozwala przy tym na chwilę wytchnienia, zwiększa komfort życia i zapewnia wygodę.

Do jakiego wieku niania elektroniczna?

Elektroniczna niania to sprzęt, który odczuwalnie ułatwia sprawowanie opieki nad dzieckiem. Chociaż najczęściej gadżet ten wykorzystywany jest do kontrolowania poczynań niemowląt, można korzystać z niego niezależnie od wieku maluszka. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku wcześniaków, jak i wyjątkowo energicznych maluchów.

Co zamiast niani elektronicznej?

Elektroniczne nianie to nie jedyna opcja, aby móc sprawować kontrolę nad maluchem nie przebywając z nim w tym samym pomieszczeniu. Alternatywą jest zakup kamerki internetowej umożliwiającej podgląd na ekranie smartfonu.

Ciekawe rozwiązanie to aplikacja na telefon, tablet lub komputer. Po zainstalowaniu jej na dwóch odrębnych urządzeniach (jedno w trybie „dziecko”, a drugie w trybie „rodzic”) można w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się w pokoju malucha.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: