Kiedy chrzest dziecka? Jaki okres będzie najlepszy?

Przyjęcie dziecka do wspólnoty kościoła to ważne wydarzenie i okazja do spotkania się z najbliższymi. Kiedy chrzest dziecka będzie odpowiednim pomysłem? Na jaki wiek dziecka i okres roku warto się zdecydować? Sprawdź, o czym warto pamiętać.
Kiedy chrzest dziecka

Czy są twarde ramy czasowe odnośnie wieku do chrzcin dziecka?

Nie ma jednoznacznych ram czasowych ani zasad odnośnie wieku, biorąc pod uwagę to kiedy chrzest dziecka powinien się odbyć. Według przyjętej tradycji, takie przyjęcie odbywa się zazwyczaj kiedy maluch jest jeszcze w okresie niemowlęcym, przed osiągnięciem pierwszego roku życia.

Termin chrztu dziecka to dosyć ciekawy temat. Jedni uważają, że chrzest powinien się odbyć po miesiącu od narodzin, inni uzależniają tę uroczystość od jakiegoś większego święta a jeszcze inni czekają, aż dziecko zacznie chodzić a nawet decydować samo o sobie. Ja skłaniałabym się do drugiej opcji i wyprawiła chrzciny w dniu innego ważnego święta np. Bożego Narodzenia na które i tak musimy posprzątać i coś tam ugotować.

– mówi Basia, mama pięcioletniego Krzysia.

O czym warto pamiętać kiedy chrzest dziecka będzie potrzebny?

Poza przyjęciem i wspólnie spędzonym czasem zostają oczywiście formalności, których muszą dopilnować rodzice bądź opiekunowie. Dlatego też, poniżej znajduje się instrukcja o czym pamiętać i co zrobić z wyprzedzeniem kiedy chrzest dziecka jest w trakcie przygotowań.

Formalności wymagane bezpośrednio od rodziców

Przede wszystkim, to właśnie opiekunowie muszą dostarczyć akt urodzenia dziecka, a także być aktywnymi członkami wspólnoty. Dodatkowo, jeżeli rodzice chcą zorganizować chrzest w innym miejscu niż parafia, np. z powodu przeprowadzki, być może będą musieli dostarczyć potwierdzenie i podpis proboszcza, że są aktywnymi członkami wspólnoty parafialnej.

Najważniejsze informacje odnośnie rodziców chrzestnych

Zastępczy rodzice to jedno z głównych wymagań kiedy chrzest dziecka jest już pewny. Formalności i wymagania, które muszą spełnić rodzice chrzestni to między innymi : 

  • aktywność i uczestnictwo w życiu kościoła, ewentualnych kandydatów na rodziców chrzestnych
  • uczestnictwo w sakramentach świętych takich jak chrzest, komunia, bierzmowanie
  • brak nałożonych w przeszłości kar kościelnych i tym podobnych

Dlaczego kładzie się na to duży nacisk? Decyzja o wprowadzeniu dziecka do wspólnoty Kościoła to też zobowiązanie się do wychowywania go w wierze. Osoby spełniające warunki i szczere w tym co przysięgają podczas ceremonii, będą starać się również o odpowiedni sposób prowadzenia tego dziecka przez życie.

Wybór rodziców chrzestnych to często trudna decyzja ze względu na wybór odpowiednich osób. Jednak prawa katolickie, ułatwiają to przez pozwolenie na to aby byli to rodzeństwo, przyjaciele, wujostwo, a nawet dziadkowie. Te osoby muszą jedynie spełniać warunek, przystąpienia do wspomnianych wcześniej sakramentów. Warto w tym momencie pamiętać o narzuconym przez kościół warunku odnośnie płci, ponieważ dziecko musi posiadać jedną matkę chrzestną i jednego ojca chrzestnego.

Formalności związane z sakramentem ślubu rodziców dziecka

Czy brak ślubu to problem? Jak można to rozwiązać? Wbrew pozorom i wszechobecnej opinii brak ślubu nie oznacza kategorycznej odmowy ze strony Kościoła. Oczywiście może zdarzyć się tak, że proboszcz będzie sugerował zawarcie sakramentu małżeństwa i zwracał uwagę na to jak istotna jest to sprawa w kwestii chrztu. Nie mniej jednak, nadal jest to sugestia, a nie kategoryczny obowiązek rodziców.

Rzeczy do przygotowania kiedy chrzest dziecka ma ustalony termin

Oprócz formalności pozostają jeszcze symbole, o których należy pomyśleć i przygotować je przed przyjęciem. Do tych elementów należą biała szata i świeca. Te przedmioty nie są przypadkowe i mają swoje określone znaczenie grającą ogromną rolę w trakcie chrztu świętego.

Biała szata symbolizuje czystość duszy i zgładzenie grzechu pierworodnego przez przyjęcie sakramentu. Biała szata to też nawiązanie do dawnej tradycji, kiedy chrzest otrzymywały osoby dorosłe.

Świeca to oznaka Jezusa Chrystusa – poprzez rozpalenie płomienia w duszy dziecka, który stanie się członkiem wspólnoty parafialnej. Symbolicznie odpala się ją pod koniec ceremonii zaznaczając, że od tego momentu to rodzice jak i chrzestni mają opiekować się dzieckiem i utrzymywać w nim duch wiary katolickiej.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: