Smoczek dla noworodka – jaki wybrać?

Jesteś rodzicem noworodka? Dowiedz się, czy Twój maluch jest odpowiednim kandydatem do smoczka. Instynkt ssania jest jedną z pierwotnych cech, które każde dziecko powinno wykazywać już po urodzeniu. Jednakże nie zawsze wynika on z potrzeby karmienia, a może być związane po prostu z psychologiczną potrzebą bliskości.

Jak wybrać smoczek?

Jeśli wiesz już, że Twoje dziecko ma duży instynkt ssania, to z pewnością wiesz również, że nie zawsze fizycznie jest taka możliwość. W takich sytuacjach rozwiązaniem są smoczki dla dzieci. Smoczek to najlepszy produkt, który  może sprawić, że dziecko poczuje ulgę i zaspokoi swoje psychologiczne potrzeby. Jednocześnie ilość produktów na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego smoczka nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że ten artykuł znacznie ułatwi podjęcie dobrej decyzji.

Rodzaje smoczków dla noworodka

Kiedy zaczynasz szukać odpowiedniego smoczka, możesz pogubić się w różnorodności dostępnych produktów. Choć wielu osobom wydaje się, że zakup takiego produktu jest prosty, sprawa może okazać się skomplikowana, ponieważ smoczki mają różne rozmiary, kształty i są wykonane z różnych materiałów.

W tym przeglądzie przyjrzymy się smoczkom, które są zarówno bezpieczne, jak i najwyższej jakości. Produkty te zostały wybrane, ponieważ można je podawać naszym dzieciom bez obaw o ich bezpieczeństwo. Są one zaprojektowane zgodnie z fizjologią i wykonane z bezpiecznych materiałów.

Natursutten okrągły smoczek kauczukowy

Okrągły smoczek dla noworodka wykonany jest z naturalnego kauczuku z kauczukowca (czyli drzewa hevea). Zaletą smoczka jest to, że z łatwością dostosowuje się do ruchu ust dziecka. Posiada odpowiednią twardość i doskonale sprawdzi się już dla najmniejszych maluszków. Smoczek nie pozostawia odcisków na buzi i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Jest to produkt naturalny i ekologiczny, a kiedy przestaniesz go używać możesz – w 100% biodegradowalny. Smoczek dla noworodka wykonany jest z materiału naturalnego, który w przeciwieństwie do smoczków z tworzyw niskiej jakości nie zawiera parabenów, PVC ani ftalanów. Marka Natursutten proponuje dwie wersje tarczy smoczków – smoczek okrągły lub smoczek anatomiczny.

tomiczny z tarczą motyl S
Natursutten smoczek anatomiczny z tarczą motyl S

Smoczek Bibs Dark Oak uspokajający

Smoczek  Bibs został wykonany z naturalnego kauczuku. To wytrzymały produkt, który odwzorowuje pierś mamy. Osłonka smoczka jest skonstruowana tak, aby nie dotykać ust ani brody dziecka, co ma zapobiegać powstawaniu otarć i zaczerwienień. Rozmiar S przeznaczony jest dla noworodków. Smoczek Bibs to smoczek uspokajający, który ma uspokoić maluszka poprzez zapewnienie mu poczucia bliskości.

Smoczek ortodontyczny Hevea MSC Gorgeous 

Smoczek ortodontyczny jest wykonany z naturalnego kauczuku, odlanego w tak doskonały sposób, aby bakterie i brud nie mogły się ukryć w zagłębieniach i połączeniach produktu. Ten smoczek ortodontyczny jest idealny do uspokajania dziecka i przynoszenia mu ulgi w ząbkowaniu. Smoczek ma średnią twardość, ergonomiczny kształt i jest bardzo trwały, mimo swojej delikatności.

Hevea smoczek ortodontyczny kauczukowy 3-36 m GORGEOUS GREY
Hevea smoczek ortodontyczny kauczukowy 3-36 m GORGEOUS GREY

Okrągły smoczek Hevea MSC Korony

Wspaniałe smoczki Havea są wykonane z kauczuku. Stanowią jedną całość, co całkowicie wyklucza gromadzenie się brudu i bakterii w zakamarkach. Podobnie jak poprzednie produkty tej firmy, mogą być używane jako gryzaki podczas ząbkowania. Smoczki te posiadają oryginalne otwory w kształcie korony. Pełnią one zarówno funkcję wentylacyjną, jak i dekoracyjną. Są odpowiednie dla dzieci, które ukończyły co najmniej 3 miesiące.

Smoczek okrągły firmy Frigg Daisy Baby Pink

Ten wykonany z gumy naturalnej (czyli kauczuku) smoczek jest przeznaczony dla niemowląt w wieku od sześciu miesięcy. Jego pofalowane krawędzie sprawiają, że smoczek przypomina kształtem kwiat. Smoczek jest zakrzywiony na zewnątrz, co pozwala utrzymać go z dala od skóry dziecka i uniknąć podrażnień, a jednocześnie zachować czystość.

Frigg smoczek kauczukowy okrągły Daisy Baby 6m+
Frigg smoczek kauczukowy okrągły Daisy Baby 6m+

Silikonowy smoczek anatomiczny Suavinex SX PRO

Niemowlęta uwielbiają używać tego zielonego smoczka anatomicznego. Smoczek został zaprojektowany w taki sposób, aby język dziecka pozostawał w naturalnej pozycji podobnej do tej jaką ma podczas karmienia piersią. Nie zawiera on ftalanów ani BPA. Ten fantastyczny smoczek został zarekomendowany przez Hiszpańskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz Włoskie Stowarzyszenie Specjalistów Ortodontycznych.

Suavinex smoczek fizjologiczny SX PRO silikonowy
Suavinex smoczek fizjologiczny SX PRO silikonowy

Który smoczek jest najlepszy? Każdy z nich ma coś wyjątkowego do zaoferowania, ale najważniejsze jest to, że każdy z nich jest dopasowany do wieku i wymagań dziecka, a także ma ergonomiczny kształt, jest wykonany z bezpiecznych materiałów i jest łatwy do czyszczenia.

Najlepsze materiały, z których powstają smoczki

Kauczuk i silikon to najbezpieczniejsze materiały, z których wykonuje się smoczki. W niektórych smoczkach niskiej jakości stosuje się zbyt dużo plastiku, co powoduje podrażnienia w okolicy ust u niektórych dzieci. Można wtedy również wywołać przykre dolegliwości u dzieci, takie jak swędząca wysypka, a nawet bolesne zaczerwienienia.

Jak kupić smoczek idealny?

Nie ma smoczka idealnego, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci, powinniśmy szukać najbardziej optymalnych wyborów. Szukając smoczka dla noworodka, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

• materiał, z którego wykonany jest smoczek i jego tarcza,
• kształt smoczka i wyprofilowanie tarczy,
• smoczki, w których tarcza ma kontakt ze skórą wokół ust, powinny mieć otwory wentylacyjne.

Choć rzeczy tych nie jest dużo, to są one niezwykle istotne i bardzo często mają wpływ na samopoczucie maluszka, który dopiero przystosowuje się do nowego życia. Dzieci karmione piersią bez wątpienia powinny mieć smoczek, który będzie imitował pierś matki, w ten sposób ułatwimy maluszkowi proces przyzwyczajania. Ważne jest również wykonanie z bezpiecznego materiału i odpowiedni kształt. Chcą zapewnić swojemu dziecku zdrowie nie warto iść na kompromisy 😊

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: