Kalendarz ciąży: 19. tydzień ciąży. Rozwój dziecka, zmiany w organizmie przyszłej mamy

19. tydzień ciąży to już prawie połowa oczekiwań na nowego członka rodziny. Maluszek teraz rośnie i rozwija się w niesamowitym tempie. Sprawdź, co czeka ciebie i twoje maleństwo w najbliższych dniach!
19 tydzień ciąży

Maluszek szybko rośnie, ale cały czas ma sporo miejsca w macicy, dlatego jego ruchy mogą być jeszcze mało wyczuwalne. Z powodzeniem może on zmieniać swoją pozycję, wiercić się, koziołkować i bawić. W 19. tygodniu ciąży twój brzuszek z dnia na będzie się powiększał, a ty możesz odczuwać towarzyszące temu nieprzyjemne dolegliwości. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czego możesz się spodziewać w dziewiętnastym tygodniu ciąży!

Dziewiętnasty tydzień ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

Dziewiętnasty tydzień to połowa drugiego trymestru, a zarazem półmetek całej ciąży. Znajdujesz się teraz w piątym miesiącu ciąży. Maluszek swoją wielkością przypomina już dorodne mango i z dnia na dzień zwiększa swoją wielkość. Ciało dziecka mierzy teraz około 15 cm i waży ponad 200 g. Powoli wypełnia macicę przyszłej mamy, ale ma jeszcze na tyle dużo miejsca, że z powodzeniem może się poruszać. Możliwe jest, że kobieta będzie odczuwała ruchy płodu w postaci delikatnego mrowienia i bulgotania w brzuchu.

Rozwój dziecka w 19. tygodniu ciąży

Wygląd dziecka

W połowie ciąży maluch ma dobrze wykształcone paluszki, na których końcach zaczynają pojawiać się paznokcie. Jego ciało zaczyna być pokrywane mazią płodową, która ma uchronić maleństwo przed czynnikami infekcyjnymi znajdującymi się w wodach płodowych. Ma ona również zapobiegać wysuszeniu skóry oraz zapewnić jej prawidłowe zakwaszenie. Dodatkowo w przyszłości ułatwi poród naturalny (przejście dziecka przez kanał rodny). Ta mazista substancja posiada wysokie stężenie przeciwciał.

Ruchy dziecka

Ruchy maluszka w 19. tygodniu ciąży są już zazwyczaj bardzo dobrze wyczuwalne. Jego aktywność wyraźnie wzrasta. Delikatne mrowienie i poruszanie czuć zwłaszcza podczas odpoczynku oraz po posiłku. Podczas aktywności mamy, dziecko zazwyczaj jest mniej aktywne. Warto wykorzystywać tę wiedzę i pobudzać dziecko do aktywności poprzez regularne jedzenie odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Kopanie, przewracanie się i robienie fikołków pobudza układ nerwowy oraz stymuluje mięśnie, kości i stawy. Rozwój płodu następuje także w zakresie pracy mięśni twarzy. Malec wykonuje grymasy, uśmiechy i pokazuje język. Wszystko to, aby stymulować mięśnie i przygotować je do prawidłowej pracy po porodzie.

Bodźce zewnętrzne

Malec reaguje nie tylko na zjadane posiłki, aktywność lub jej brak ze strony mamy, ale również na inne bodźce odbierane ze świata zewnętrznego. Doskonale słyszy hałas oraz odczuwa uspokajające go delikatne gładzenie brzucha.

Układ regulacji temperatury

W 19. tygodniu ciąży powoli rozpoczyna się wykształcać układ regulacji temperatury ciała malca. Na tym etapie pomaga mu jeszcze maź płodowa oraz lanugo, ale po porodzie funkcje tę w pełni przejmie podskórna tkanka tłuszczowa, którą maluszek będzie skrupulatnie gromadził podczas trwania życia płodowego.

5. miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Wielkość brzucha

W 19. tygodniu ciąży brzuszek ciążowy powinien być już wyraźnie zaokrąglony. Poniżej pępka wyczuwalna stanie się powiększona macica, która świadczy o prawidłowym rozwoju płodu. W kolejnych tygodniach będzie stale wzrastać, co może powodować naciąganie jej więzadeł odczuwalne w postaci silnego bólu brzucha. Ulgę przyniesie delikatny masaż.

Linea negra

Połowa ciąży to również czas, kiedy na brzuchu pojawia się ciemna linia. Biegnie ona od pępka i kończy się na spojeniu łonowym. Nazywa się ja linea negra, a za jej pojawienie się odpowiadają zmiany hormonalne. Te będą również przyczyną występowania rozmaitych przebarwień, dlatego ciężarnym nie poleca się eksponowania ciała na promienie słoneczne. Przebarwienia powinny zniknąć na kilka miesięcy po porodzie.

Sprawdź, jakie dolegliwości ciążowe dotykają ciężarne w 2. trymestrze

Bóle brzucha

O bólach brzucha wspominaliśmy już powyżej. Są one spowodowane naciąganiem więzadeł macicy, która podczas ciąży musi wielokrotnie zwiększyć swoją objętość.

Bóle pleców

Ból pleców jest nieodłącznym towarzyszem przyszłych mam. Pojawia się w momencie, kiedy brzuszek zaczyna rosnąć i trwa aż do samego rozwiązania ciąży. Ból kręgosłupa około 19. tygodnia ciąży spowodowany jest jego obciążeniem przez brzuch oraz dodatkowe kilogramy. Ulgę może przynieść regularny odpoczynek.

Obrzęki

Obrzęki dotykają szczególnie łydek oraz kostek. Ich przyczynę stanowi ucisk macicy na żyły, których zadaniem jest transportowanie krwi z kończyn do serca. Niewielkie obrzęki są stanem naturalnym w ciąży, ale większa opuchlizna może świadczyć o zagrażających zdrowiu problemach z krążeniem. Kiedy zauważysz taki problem u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Pozostałe zmiany

W 19. tygodniu ciąży możesz odczuwać też zawroty głowy. Dodatkowo na twarzy mogą pojawić się drobne plamki. Przebarwienia na nosie, policzkach i czole nazywa się maską ciążową lub ostudą. Koloryt skóry wyrówna się po porodzie. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne wzmaga pigmentację, dlatego zaleca się stosować kremy z filtrem.

Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych są jedną z częstszych dolegliwości wśród ciężarnych kobiet. Odpowiadają za nie zmiany hormonalne dające bakteriom doskonałe warunki do rozwoju. Wśród ich objawów znajdują się: silne i częste parcia na pęcherz, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, krwiomocz, ból w podbrzuszu i podczas oddawania moczu. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieleczone mogą powodować liczne i groźne powikłania.

Wydzielina

Dziewiętnasty tydzień to czas, kiedy może wzrosnąć ilość wydzielin z ciała. Najważniejszą z nich jest męczący katar. Zwiększony przepływ krwi przez śluzówkę nosa powoduje produkowanie wodnistej wydzieliny. Spowodowane jest to zwiększaniem ilości estrogenu oraz progesteronu w organizmie ciężarnej.

Swędząca skóra

Swędząca skóra, szczególnie w obrębie brzucha, ale niekiedy także bioder, ud, piersi i pośladków to pierwszy z objawów ciążowych rozstępów. Są one uwarunkowane genetycznie i dotykają w szczególności panie, które drastycznie zwiększyły własną masę ciała. Aby im zapobiegać, można stosować dedykowane przyszłym mamom kremy na rozstępy.

Kalendarz ciąży – poznaj niezbędne badania w 19. tygodniu

Badanie USG połówkowe

Omawiany czas, czyli 19. tydzień ciąży, to doskonały moment, aby wykonać USG połówkowe. Pozwoli ono na ocenę ogólnego stanu zdrowia dziecka. Lekarz będzie miał możliwość obejrzenia wszelkich najważniejszych narządów oraz dowiedzenia się, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia. Dodatkowo ocenione zostanie położenie łożyska. Podczas połówkowego badania USG możliwe będzie również poznanie płci dziecka. Jeśli chcesz, możesz wykonać USG 3D. Wówczas obraz malca będzie bardziej wyraźny.

Badania dodatkowe

Połówkowe badanie USG jest najważniejsze, ale obok niego zaleca się wykonanie szeregu dodatkowych badań:

  • oceny pH wydzieliny pochwowej;
  • badanie położnicze w celu określenia wysokości dna macicy;
  • badanie masy ciała;
  • pomiar ciśnienia;
  • badanie moczu;
  • morfologię krwi;
  • badanie na obecność przeciwciał odpornościowych anty Rh;
  • badanie w kierunku wirusa HBV;
  • test PAPPA-A;
  • potrójny test HCG.

Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: