Do rozwiązania bardzo daleko, ale od tego momentu obecność stałej opieki lekarsko-położniczej jest ci niezbędna. 6 tydzień ciąży pozwala na potwierdzenie jej obecności podczas badania USG i ustalenie przewidywanego termin porodu i wielku ciąży na podstawie badania CRL płodu (długość ciemieniowo-siedzeniowa) . Ryzyko poronienia jest znacznie mniejsze, ciąża zaczyna się stabilizować. Najwyższa pora skupić się na swoich potrzebach i wspierać prawidłowy rozwój płodu. Jak on wygląda, czego możesz się spodziewać? Czy to już czas, żeby podzielić się tą wiadomością z najbliższymi?
Test ciążowy
To najwyższy czas na wykonanie testu ciążowego. W domowych warunkach możesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży, zanim potwierdzisz ten stan u lekarza. Zapewne zapyta cię o jego wynik podczas wizyty. Domowe testy ciążowe są bardzo czułe i dają raczej prawidłową diagnozę. Tylko w niektórych przypadkach wynik może zostać zafałszowany przez przyjmowane leki, choroby, lub kiedy zostanie zrobiony zbyt wcześnie. Wykrywa on poziom beta hCG (stężenie gonadotropiny kosmówkowej), hormonu obecnego w moczu wytwarzanego przez łożysko w czasie ciąży. Są łatwe i szybkie w zastosowaniu.
Co w przypadku, gdy test okazał się pozytywny a nie posiadasz umowy o pracę? Sprawdź: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza
Czego możesz spodziewać się podczas wizyty u ginekologa
Ginekolog potwierdzi ciążę badaniem USG dopochwowym. Może określić wiek ciąży na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego. Określa przewidywany termin porodu na podstawie powszechnie stosowanego kalkulatora ciąży. Metoda Naegelego oblicza go biorąc pod uwagę datę ostatniej miesiączki i długość cyklu kobiety.
Zakłada kartę ciąży, w której na kolejnych wizytach będą zapisywane zmieniające się parametry twoje (wzrost, masa, ciśnienie) i twojego dziecka. Zaleci suplementację z kwasem foliowym. Zleci także szereg badań kontrolnych. Zapyta o choroby przewlekłe i leki, które stale przyjmujesz.
Pierwsze badania pierwszego trymestru ciąży, które powinnaś wykonać do 10 tygodnia
To przede wszystkim badania laboratoryjne, których przez cały okres ciąży możesz spodziewać się w regularnych odstępach.
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- stężenie glukozy na czczo,
- grupa krwi i czynnik Rh, jeżeli nie masz takich badań wykonanych wcześniej,
- badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy,
- wykluczenie chorób zakaźnych jak kiła, HIV, wirusowe zakażenie wątroby typu C.
Niezbędne będzie też wykonanie cytologi. Jeżeli chorujesz przewlekle, zleci konsultacje ze specjalistą także po to by określić bezpieczną dawkę stale przyjmowanych leków.
Płód szybko rośnie – jak rozwinął się zarodek do szóstego tygodnia ciąży
Zarodek jest niewielki, mierzy niewiele ponad 4 mm. W tej fazie rozwoju przypomina kijankę z dużą głową i ogonkiem. Wydłużona grzbietowa część zarodka, niebawem przekształci się w kręgosłup. Zarodek otoczony jest pęcherzykiem ciążowym. Widoczne są już zawiązki rączek i nóżek. Rozwija się ośrodkowy układ nerwowy z cewą nerwową i rdzeniem kręgowym. To niezwykle ważny etap. Tworzy się układ pokarmowy i wydalniczy. Zaczyna bić serce dziecka. Na razie funkcje życiowe zapewnia płodowi pęcherzyk żółtkowy, który zaniknie pod koniec 1 trymestru.
Objawy w szóstym tygodniu ciąży, co możesz odczuwać, czego się spodziewać
Pierwsze zmiany w swoim organizmie odczujesz właśnie na poziomie fizjologicznym. Większość z nich będzie zdecydowanie uciążliwa. Możesz odczuwać je wszystkie albo tylko niektóre:
- zmiany nastroju spowodowane hormonami,
- mdłości,
- zmęczenie i ciągłą senność,
- ból piersi i ich nadmierna tkliwość,
- zwiększona mikcja.
Odkąd doszło do zapłodnienia, twoje ciało się zmieniło i pierwsze symptomy możesz już zauważyć, zwłaszcza gdy na co,dzień wsłuchujesz się w jego potrzeby.
Co może cię niepokoić? Ból brzucha w ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie
Objawy w 6 tygodniu ciąży, które mogą cię zaniepokoić to ból w podbrzuszu i plamienia z dróg rodnych. Ich przyczyną mogą być zmiany hormonalne w organizmie lub rozwijanie się ciąży pozamacicznej. Niewielki ból brzucha może być spowodowany powiększającą się macicą i jej naturalnymi czynnościami skurczowymi. Mimo że twój wygląd nie uległ większej zmianie, fizjologicznie następuje ogromny przeskok, który objawia się zmęczeniem. Jeżeli coś cię niepokoi powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie bagatelizuj objawów, ale też nie wpadaj od razu w panikę. Stres nie jest pomocny.
Hormony w ciąży
Kobieta w całym swoim życiu jest pod wpływem mieszanki hormonów, które przy właściwym stężeniu pozwalają jej na zdrowe funkcjonowanie organizmu. W czasie ciąży nieznacznie zwiększa się ich ilość i produkowane są nowe, które odpowiedzialne są za prawidłowy przebieg ciąży. Ta nagła zmiana ma niestety uboczne skutki, które odczuwasz m.in. w postaci wahań nastroju. Za prawidłowy przebieg ciąży i poród są odpowiedzialne;
- hCG,
- prolaktyna,
- estrogen,
- oksytocyna,
- progesteron,
- relaksyna.
Dieta, która pomaga w prawidłowym rozwoju płodu
Na tym etapie ciąży wiele kobiet skarży się na nudności i wymioty. Jedzenie schodzi często na drugi plan. Niektóre kobiety cierpią wręcz na jadłowstręt, drażnią je wszelkie zapachy i wybiórczo spożywają tylko niektóre pokarmy. A tymczasem potrzebujesz dużo energii i sił do tego co właśnie dzieje się w twoim ciele. Postaraj się więc znaleźć zdrowe produkty, na które masz ochotę i zadbaj o zapotrzebowanie twojego organizmu na dobre kalorie, witaminy i minerały. Unikaj nadmiaru cukru, zrezygnuj z fast foodu. Nie jedz surowego mięsa, ryb i jajek.
Płyny i nawadnianie
W tym okresie woda będzie i niesłodzone soki owocowo-warzywne będą najzdrowsze. Pamiętaj o stałym nawadnianiu organizmu. Nie rezygnuj z picia w nadziei na zmniejszenie częstotliwości wizyt w toalecie. Twoje organy powinny być regularnie przepłukiwane i oczyszczane przez płyny. Ogranicz kawę i czarną herbatę. Uważaj na zioła. Działanie niektórych jest niekorzystne dla przebiegu ciąży. Unikaj słodkich napojów gazowanych i energetyków, a także dosładzanych soków.
Czego powinnaś unikać, żeby nie zaszkodzić rozwojowi swojego dziecka
Stres
Lekarze wciąż przestrzegają przed nadmiarem stresu, który niekorzystnie na nas wpływa. Nie inaczej jest teraz. Ciąża to czas wzmożonego wysiłku organizmu, potrzebuje spokoju i wyciszenia. Wyeliminowanie źródeł stresu nie zawsze jest możliwe, ale ich redukcja z pewnością pozytywnie wpłynie na przyszłą mamę. Wystarczająco dużo niepokojów przyniesie ci w najbliższych miesiącach myślenie o tym, czy dziecko prawidłowo się rozwija i jak będzie wyglądać codzienność po porodzie z opieką nad noworodkiem i karmieniem piersią włącznie.
Dźwiganie i noszenie
W ciąży zagrożonej lub wysokiego ryzyka dźwiganie (np. starszego dziecka), noszenie ciężkich zakupów nie wchodzi w grę. W ciąży, która przebiega prawidłowo a ty jesteś sprawna fizycznie, nie powinnaś przekraczać 5-10 kg podnoszonego ciężaru. Jednorazowy wysiłek nie powinien zaszkodzić. Znacznie bardziej niebezpieczne będzie ciągłe dźwiganie ciężarów w ciągu dnia (np. w pracy).
Używki
Od momentu zapłodnienia zapewne minie trochę czasu nim uświadomisz sobie, że jesteś w ciąży. Nie zamartwiaj się, jeżeli w tym okresie zdarzyło ci się pić alkohol, lub palić papierosy. Jednak w momencie, gdy dowiedziałaś się o swoim stanie koniecznie zrezygnuj z wszelkich używek jak alkohol, papierosy, narkotyki, leki niezlecone przez lekarza przez cały okres ciąży i karmienia piersią. Tak alkohol, jak i dym papierosowy przenikają przez łożysko, powodują komplikacje w przebiegu ciąży, wady rozwojowe i uszkodzenia płodu.
Zabiegi kosmetyczne
U ciężarnej wiele zabiegów medycyny estetycznej i zabiegów kosmetycznych takich jak głębokie peelingi, usuwanie przebarwień, wybielanie zębów w ogóle się nie wykonuje. Zwłaszcza tych z użyciem lasera, czy silnie działających preparatów. Mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Zdecydowanie unikaj nadmiernego opalania w tym także korzystania z solarium. Niewskazane są także gorące kąpiele i korzystanie z sauny.
Sporty ekstremalne
Sporty obarczone wysokim ryzykiem utraty zdrowa w tym momencie lepiej odłożyć na dalszy plan, jesteś teraz odpowiedzialna nie tylko za siebie. Jednak zwykła aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana dla przyszłych mam. Jeżeli do tej pory nie uprawiałaś sportu nie zaczynaj nagle ciężkich i obciążających treninów, ale zwiększona ilość ruchu i spokojne ćwiczenia rozluźnią ciało, wzmocnią mięśnie przed porodem i przyspiesza powrót do formy po porodzie.
6 tydzień ciąży to czas, gdy zalążek już na dobre zadomowił się w macicy i rozwija w kosmicznym tempie. Tydzień po tygodniu ciało zarodka i twoje zmieniają się. Masz ogromny wpływ na to, jak będzie przebiegać ta ciąża i od teraz powinnaś swoimi działaniami dbać nie tylko o siebie. Zacznij od wizyty u lekarza i badań w 6 tygodniu zaleconych przez niego. Każdy kolejny etap ciąży będzie niesamowitą podróżą przed spotkaniem z dzieckiem.
Sprawdź także:
- Czego się spodziewać na półmetku ciąży? 18. tydzień ciąży – co czuje przyszła mama?
- 9 tydzień ciąży – zmiany w organizmie i rozwój twojego dziecka
- 10 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie
- 15 tydzień ciąży – jakie objawów i dolegliwości możesz odczuwać? Jak przebiega rozwój dziecka
- 18 tydzień ciąży – zmiany w organizmie są nieuniknione. Możesz poczuć wyraźne kopnięcia
- Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży? Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu przyszłej mamy
- 13 tydzień ciąży rozpoczyna drugi trymestr. Jakie zmiany w organizmie możesz zauważyć?