5. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie kobiety, objawy ciąży w I trymestrze

5. tydzień ciąży to początek wielkich zmian w życiu i organizmie przyszłej mamy. Już niedługo u jej boku pojawi się maleńki człowiek. Sprawdź, czego możesz się spodziewać na początku drugiego miesiąca ciąży!
5 tydzień ciąży

Brak spodziewanej miesiączki, narastające nudności, tkliwość piersi i konieczność odbywania częstych wizyt w toalecie to sygnały, które zazwyczaj nakazują kobiecie wykonanie testu ciążowego. Początek drugiego miesiąca ciąży to najczęstszy czas, kiedy przyszła mama dowiaduje się o tym, że jej życie już niedługo przejdzie radykalną transformację. 5. tydzień ciąży to również okres wielkich niewiadomych i strachu, szczególnie dla pań, które spodziewają się pierwszego potomka. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą teraz w twoim ciele i jak przebiega rozwój maluszka!

Dziecko w 5. tygodniu ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

Piąty tydzień ciąży to początek jej drugiego miesiąca, a zarazem pierwszy jej trymestr. Już trzy tygodnie minęły od zapłodnienia i właśnie w takim wieku znajduje się rozwijający się w brzuszku przyszłej mamy płód. Na ten moment przybrał on formę zagnieżdżonego w macicy zarodka. Uformowany pęcherzyk ciążowy ma obecnie około 5-11 milimetrów, a jeśli rozwija się poprawnie, to w jego wnętrzu można zobaczyć pęcherzyk żółtkowy.

Kalendarz ciąży – rozwój Twojego dziecka w pierwszym trymestrze ciąży

Dziecko znajdujące się w macicy ma już kilka tygodni. W jego maleńkim ciałku tworzą się kręgi oraz zawiązku mózgu i układu nerwowego. Podczas przeprowadzanego badania USG może być widoczny pęcherzyk ciążowy o wielkości pomiędzy 5 a 11 milimetrów. W połowie piątego tygodnia widać też będzie pęcherzyk żółtkowy, który stanowi potwierdzenie, że struktura widoczna na obrazie z USG jest rozwijającą się poprawnie ciążą.

Zdarza się, że pod koniec 5. tygodnia ciąży dokładnie widać już zarodek oraz bijące w nim serduszko. Generowane przez nie tętno będzie teraz wynosić od 60 do 90 uderzeń na minutę i z dnia na dzień się powiększać.

Tarcza zarodkowa pierwotnie jest płaska i okrągła. W 5. tygodniu ciąży zmienia swój kształt i stworzona zostaje trójblaszkowa tarcza zarodkowa o kształcie walca o długiej szczelinie. Właśnie w niej będzie rozwijał się układ nerwowy. Taka budowa pozwala na szybsze namnażanie się komórek. Obok niej rozwija się trofoblast, który niebawem przekształci się w łożysko. W przyszłości będzie ono niezbędne dla wymiany gazów i substancji odżywczych pomiędzy ciałami matki i dziecka. Trofoblast jest też zaczątkiem dla błony kosmówkowej. Kosmki łożyskowe wrastają w głąb błony śluzowej. Tam ulegają połączeniu z naczyniami włosowatymi przyszłej mamy. Wśród nich kształtują się naczynia włosowate krążenia płodowego.

Następuje utworzenie endo-, ekto- oraz mezodermy. Endoderma jest początkiem dla płuc, wątroby oraz układu pokarmowego. Mezoderma to zaczątek dla kości, mięśni, nerek, serca i narządów płciowych. Ektoderma jest warstwą zewnętrzną. W przyszłych tygodniach ulegnie ona przekształceniu w skórę, włosy i układ nerwowy.

5. tydzień ciąży jest niezwykle istotnym etapem. To właśnie teraz rozpoczyna się proces tworzenia wszelkich narządów i układów, które będą niezbędnymi w przyszłym życiu płodowym i na świecie. Z tego też względu zdecydowanie odradza się odstawienie wszelkich substancji toksycznych: alkoholu, papierosów, narkotyków i innych używek oraz leków teratogennych.

Jak obliczyć datę porodu?

Od momentu zapłodnienia do momentu narodzin mija około 38 tygodni, co daje 265 dni. Mówi się, że ciąża trwa 40 tygodni, ponieważ przeciętnie właśnie tyle czasu mija od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Rozpoczęcie miesiączki jest jedyną pewną datą, ponieważ wielokrotnie niemożliwym jest dokładne określenie czasu owulacji i zapłodnienia.

Aby obliczyć przewidywaną datę porodu, do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się rok i siedem dni, a następnie odejmuje trzy miesiące. Przyjmuje się, że pociecha urodziła się w terminie, kiedy poród nastąpi do dwóch tygodni przed lub po wyznaczonym terminie.

Jak sama nazwa wskazuje, przybliżona data porodu jest jedynie oszacowaniem. W praktyce jedynie 5% kobiet rodzi właśnie w tych ramach czasowych. Kalkulator jest jednak potrzebny, aby przyszli rodzice mogli właściwie planować wykonywanie niezbędnych badań, wizyt u lekarza, czy przygotować pokoik i wyprawkę dla malca.

Piąty tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

Brzuch

5. tydzień ciąży to czas, kiedy brzuszek jeszcze zupełnie nie jest widoczny. Zarodek jest jeszcze zdecydowanie zbyt mały, aby jego obecność mogła wpłynąć na wygląd ciała czy figurę kobiety. Takie zmiany pojawią się dopiero za kilka tygodni. Niemniej jednak niektóre kobiety zauważają już w tym czasie pewne zmiany w swoim organizmie. We wczesnym rozpoznawaniu ciąży po objawach, jakie daje ciało zdecydowanie lepiej radzą sobie kobiety, które posiadają już dzieci.

Plamienie

Delikatne i krótkotrwałe plamienie jest naturalną oznaką wczesnej ciąży. Często jest ono mylone z miesiączką, przez co sama ciąża jest wykrywana na cztery tygodnie później. Plamienie na początku ciąży jest czysto fizjologiczne i nazywane implementacyjnym. To wynik zagnieżdżania się zarodka w ściance macicy.

Obfite plamienie połączone ze skurczami i silnymi bólami w podbrzuszu nie są dobrym objawem. Jeśli w takim wypadku przyszła mama chce utrzymać ciążę, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu uzupełnienia progesteronu. Jego przyjmowanie pomoże ochronić zarodek przed poronieniem.

Pierwsze objawy ciąży

Na tym etapie najczęściej nie są odczuwalne jeszcze żadne objawy ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, że już teraz przyszła mama może poczuć pierwsze oznaki rozwoju nowego życia w jej organizmie. Wśród najbardziej charakterystycznych z nich są mdłości i wymioty. Ich występowanie jest bardzo indywidualnie. Mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, o rozmaitych porach dnia i o różnym natężeniu. Kolejnymi objawami są:

  • senność;
  • brak okresu;
  • tkliwość piersi;
  • konieczność częstego oddawania moczu;
  • ból w dole brzucha;
  • zwiększona wydzielina z dróg rodnych.

Wśród rzadszych objawów wymienia się:

  • nietolerancję alkoholu;
  • zaburzenia snu;
  • objawy emocjonalne;
  • wzmożony apetyt;
  • zaparcia;
  • biegunkę;
  • zmiany skórne;
  • przypływ energii.

Aby w około 5. tygodnia ciąży czuć się możliwie najlepiej, warto regularnie nawadniać organizm. Pij nawet 3 litry płynów dziennie. Postaw na wodę oraz owocowe i ziołowe herbaty. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią dietę. Pamiętaj, że imbir i banany to sprawdzony sposób na nudności, a migdały to pogromcy zgagi. To dobry czas, aby rozpocząć suplementację kwasu foliowego.

Badania w 5. tygodniu ciąży

W 5. tygodniu ciąży możesz już wykonać pierwsze badanie USG. Będzie to szczególnie wskazane, kiedy domowy test ciążowy potwierdzi ciążę. Kiedy już wiesz, że jesteś w ciąży, warto skrupulatnie wybrać ginekologa. Będzie on opiekował się tobą przez kolejne kilka tygodni. Pierwsza wizyta powinna się odbyć nie później niż w 10 tygodniu, ponieważ w innym wypadku kobiecie nie będzie przysługiwać becikowe. Wśród podstawowych ciążowych badań, które należy wykonać możliwie szybko znajdują się:

  • badanie grupy krwi oraz jej odczynu Rh;
  • ogólna morfologia krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • badanie cytologiczne;
  • badanie stężenia glukozy we krwi na czczo;
  • badanie w kierunku kiły;
  • badanie stomatologiczne;
  • badanie w kierunku taksoplazmozy;
  • badanie w kierunku różyczki.

Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: