X

Jaki tornister wybrać dla pierwszoklasisty?

Wybór tornistra dla pociechy idącej po raz pierwszy do szkoły nie jest prosty. Jeśli plecak szkolny będzie nieodpowiednio dopasowany, może doprowadzić do rozwoju wad postawy. Sprawdź razem z nami, na co zwrócić uwagę, kompletując wyprawkę dla pierwszoklasisty!
jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty

Zanim wybierzesz się na zakupy w poszukiwaniu tornistra dla pierwszoklasisty, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Miej na uwadze, że szkolny plecak nie powinien być za ciężki. Musisz dopasować go do sylwetki i wzrostu dziecka. Jeśli w odpowiednich miejscach jest usztywniony, będzie to jego zaletą. Coraz częściej można zobaczyć świeżo upieczonych uczniów z plecakami na kółkach, jednak czy takie rozwiązanie będzie komfortowe dla dziecka? Który wariant można uznać za najlepszy i jak wybrać tornister, który dziecko będzie chętnie nosić? Oto garść najważniejszych informacji na temat dziecięcych tornistrów.

Jaki powinien być pierwszy tornister dla dziecka?

Pytasz swoją pociechę, która wybiera się do pierwszej klasy, o to, jaki tornister chce dostać? Na pewno usłyszysz odpowiedź, że powinien być kolorowy, z kieszonkami i wizerunkiem ulubionej postaci. Aspekt wizualny jest bardzo ważny dla małego ucznia jednak nie najważniejszy z punktu widzenia jego wygody. Najważniejsze cechy dla rodzica, który szuka tornistra dla pierwszoklasisty, to ergonomia, odpowiednio wyprofilowany i sztywny tył czy choćby miękkie, szerokie, regulowane szelki. Pamiętaj jednak, kto będzie nosić plecak – nie kupujesz go przecież dla siebie, więc koniecznie zabierz pociechę na zakupy.

Zobacz też:  Mata edukacyjna dla dzieci – niemowląt naturalne wsparcie prawidłowego rozwoju

Razem obejrzycie tornistry dla dzieci, a co najważniejsze będziecie mogli przymierzyć każdy model i ocenić, czy dobrze leży. Sprawdzicie, czy nie jest za duży lub szerszy niż ramiona. Zwróć także uwagę na pojemność. Wbrew pozorom pierwszoklasista musi sporo zmieścić w swoim tornistrze – książki, zeszyty, piórnik, śniadaniówkę, napój, a często także wiele innych akcesoriów. Warto zatem sprawdzić, czy tornister ma dodatkowe kieszonki zewnętrzne, w których można spokojnie wszystko pomieścić. Jest jeszcze jedna ważna kwestia – dopilnuj, by tornister był wyposażony w odblaski. Nawet jeśli odprowadzasz lub wozisz dziecko do szkoły, ten element zapewniający bezpieczeństwo wcześniej czy później na pewno się przyda.

Dlaczego wybór tornistra jest tak ważny?

Po co szukać i wybierać, skoro można kupić jakikolwiek kolorowy plecak, który przykuje uwagę? Wybór tornistra może mieć wpływ na zdrowie twojej pociechy, co jest wystarczającym powodem, by spędzić więcej czasu na poszukiwaniach idealnego modelu. Choć wiele szkół zadbało o szafki dla uczniów, dzieci wciąż noszą większość podręczników do domu. Ich plecaki są po prostu za ciężkie, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. 

Zobacz też:  Płytki do łazienki - przegląd trendów na 2022 rok

Zbyt mocno i nierównomiernie obciążony kręgosłup może ulegać deformacjom. Pojawiają się skrzywienia i wady, np. okrągłe plecy. Konsekwencjami takiego obciążenia mogą być w przyszłości nawet problemy z wentylacją płuc czy zmiany w układzie kostno-mięśniowym. Aby ograniczyć ryzyko, wybierz dobry tornister:

  • z wyprofilowanym i sztywnym tyłem;
  • niezbyt ciężki;
  • dopasowany do sylwetki;
  • z szerokimi szelkami, pasami naramiennymi o szerokości około 4 cm;
  • ze sztywniejszymi ścianami.

Wybór tornistra – kilka praktycznych wskazówek

Wiesz już, co podczas wyboru tornistra będzie najważniejsze. Pora teraz zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, których być może nawet nie wziąłeś pod uwagę. Jeśli tornister ma nóżki, dziecko nie stawia go bezpośrednio na podłodze, co uchroni go przed zbyt szybkim i nadmiernym zabrudzeniem. Niektóre modele wyposażone są także w pas biodrowy, który pomaga w przeniesieniu ciężaru na biodra. 

Pamiętaj także, by tornister dla pierwszoklasisty miał oddzielne kieszonki, w których mały uczeń będzie mógł przenosić drugie śniadanie i napój. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę, ale to nie jedyna zaleta. Taki podział pomaga utrzymać w czystości książki i zeszyty – prawdopodobieństwo, że dojdzie do kontaktu jedzenia z przyborami szkolnymi jest znikome. 

Inwestycja w tornister – czy sugerować się ceną?

Ceny tornistrów są bardzo zróżnicowane. Jeśli chcesz wybrać idealny dla swojego dziecka, zwróć uwagę na jakość wykonania, wszelkie detale (zapięcia, rączkę itp.). Zdarza się, że w parze z niższą ceną idzie słabsza jakość. Czy drogi produkt będzie jednak zawsze lepszym wyborem? Zastanów się, przez ile lat twój mały uczeń będzie chciał biegać do szkoły z podobizną niemodnego już bohatera z bajki. Być może uznasz, że lepszy będzie model tańszy, który w kolejnym roku zastąpisz innym. A może jednak zainwestujesz więcej w uniwersalny tornister służący dziecku przez kilka lat?

Zobacz też:  Pralka automatyczna - jaką wybrać?

Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonasz, pamiętaj o najważniejszych zasadach – zadbaj o zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę ciała młodego ucznia. Skorzystaj z powyższych wskazówek i postaw na ergonomiczny tornister, który będzie dopasowany do twojej pociechy!


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: