X

Pierwszy plecak do szkoły – jaki wybrać?

Pójście do szkoły to ogromne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Nowi koledzy i koleżanki, nauczyciele, obowiązki, nauka. Wszystko wydaje im się nowe i obce. W szybkiej aklimatyzacji pomoże na pewno idealnie dobrany plecak szkolny, jest on bowiem ich własnością, poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?
Pierwszy plecak do szkoły – jaki wybrać?

Tornister czy plecak?

Dla dziecka zaczynającego przygodę z nauką tornister jest teoretycznie lepszym wyborem. Jego konstrukcja zapewnia rozłożenie ciężaru na plecach, łatwiej do niego włożyć książki, które nigdy się nie zgniotą i łatwo w nim wszystko znaleźć. Jednak tornistry mają dużą wadę. Dzieci szybko z niego rezygnują. Po roku chodzenia z tornistrem na plecach, chcą go zamienić na klasyczny plecak. Pamiętajmy, że tornister to niemały wydatek i kupując dziecku chcemy, aby posłużył co najmniej 2-3 lata. Warto zatem zainwestować w lepszej jakości plecak.

Tornister czy plecak?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka?

Plecak do szkoły dla ucznia czy uczennicy pierwszej klasy powinien spełniać funkcje ergonomiczne. Najważniejszym elementem decydującym o wyborze to waga plecaka. Należy pamiętać, że dodatkowe obciążenie w postaci książek, śniadania, czy przyborów szkolnych sprawi, że waga bagażu z pewnością się podwoi. Lekki plecak gwarantuje wysoki komfort użytkowania i nie obciąża kręgosłupa. Istotnym elementem jest usztywnienie tylnej ścianki, która przylega do pleców. Wystarczy dobrej jakości gąbka czy pianka w anatomicznym kształcie. Nie bez znaczenia są także szelki. Powinny być szerokie – co najmniej 4-centymetrowe, dobrze wyprofilowane i regulowane. Plecak do pierwszej klasy dla dziecka nie może być za duży. Przyjmuje się, że jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości barków dziecka.

Zobacz też:  Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Wybór pierwszych butów

Nie tylko funkcjonalność

Pamiętajmy, że plecak powinien podobać się dziecku. To bardzo ważne, gdyż pomoże mu oswoić się z nową sytuacją. Plecak do pierwszej klasy z wizerunkiem konia czy kotka może spodobać się miłośnikom zwierząt. Mały fan klocków Lego ucieszy się z funkcjonalnego plecaka do pierwszej klasy ozdobionego tymi klockami. Dziewczynki natomiast będą zachwycone postaciami z bajek. Bez względu na kolorystykę czy bohatera na plecaku pierwszoklasisty nie może zabraknąć elementów odblaskowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka?

Plecak na kółkach czy tradycyjny?

Część rodziców zastanawia się też nad zakupem plecaka na kółkach. Teoretycznie jest to sposób na odciążenie pleców, jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie się nie sprawdza. Plecaki na kółkach są zazwyczaj cięższe, a jeśli zajęcia odbywają się na piętrze, a w szkole nie ma windy, dziecko musi dźwigać spory bagaż. Dziecięca wyobraźnia co do zastosowania tego typu plecaka też jest bardzo bogata, dlatego wielu rodziców świadomie rezygnuje z kółek na rzecz lekkiego plecaka czy solidnego tornistra.


Sprawdź także:
Zobacz też:  Rowery trekkingowe do 3000 zł - czy warto kupić?
Może Cię także zainteresować: