Pierwszy plecak do szkoły – jaki wybrać? Tornister czy plecak dla pierwszoklasisty?

Pierwszy plecak do szkoły to nie tylko niezbędny element wyposażenia, ale także ważny symbol rozpoczęcia nowego etapu w życiu twojego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie cechy powinien mieć idealny plecak dla pierwszaka i jak go dobrze dobrać.
Pierwszy plecak do szkoły – jaki wybrać?

Pierwszy plecak do szkoły – pójście do szkoły to ogromne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Nowi koledzy i koleżanki, nauczyciele, obowiązki, nauka. Wszystko wydaje im się nowe i obce. W szybkiej aklimatyzacji pomoże na pewno idealnie dobrany plecak szkolny, jest on bowiem ich własnością, poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Sprawdź, jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty.

Tornister czy plecak dla pierwszoklasisty?

pierwszy plecak do szkoły - tornister czy plecak

Dla dziecka zaczynającego przygodę z nauką tornister dla pierwszoklasisty jest teoretycznie lepszym wyborem. Jego konstrukcja zapewnia rozłożenie ciężaru na plecach, łatwiej do niego włożyć książki, które nigdy się nie zgniotą i łatwo w nim wszystko znaleźć. Jednak tornistry mają dużą wadę. Dzieci szybko z niego rezygnują. Po roku chodzenia z tornistrem na plecach chcą go zamienić na klasyczny plecak. Pamiętajmy, że tornister to niemały wydatek i kupując dziecku, chcemy, aby posłużył co najmniej 2–3 lata. Warto zatem zainwestować w lepszej jakości plecak.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka szkolnego?

Pierwszy plecak do szkoły dla ucznia czy uczennicy pierwszej klasy powinien spełniać funkcje ergonomiczne. Najważniejszym elementem decydującym o wyborze to waga plecaka. Należy pamiętać, że dodatkowe obciążenie w postaci książek, śniadania, czy przyborów szkolnych sprawi, że waga bagażu z pewnością się podwoi. Lekki plecak gwarantuje wysoki komfort użytkowania i nie obciąża kręgosłupa. Istotnym elementem jest usztywnienie tylnej ścianki, która przylega do pleców. Wystarczy dobrej jakości gąbka czy pianka w anatomicznym kształcie. Nie bez znaczenia są także szelki. Powinny być szerokie – co najmniej 4-centymetrowe, dobrze wyprofilowane i regulowane. Dobry plecak dla uczniów klas pierwszych nie może być za duży. Przyjmuje się, że jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości barków dziecka.

Jak wybrać pierwszy plecak dla dziecka? Nie tylko funkcjonalność się liczy

pierwszy plecak do szkoły - jak wybrać

Pamiętajmy, że pierwszy plecak do szkoły powinien podobać się dziecku. To bardzo ważne, gdyż pomoże mu oswoić się z nową sytuacją. Tornister lub plecak do pierwszej klasy z wizerunkiem konia czy kotka może spodobać się miłośnikom zwierząt. Mały fan klocków Lego ucieszy się z funkcjonalnego plecaka do pierwszej klasy ozdobionego tymi klockami. Dziewczynki natomiast będą zachwycone postaciami z bajek. Bez względu na kolorystykę czy bohatera na plecaku pierwszoklasisty nie może zabraknąć elementów odblaskowych.

Plecak na kółkach czy tradycyjny?

pierwszy plecak do szkoły - tradycyjny czy na kółkach

Pierwszy plecak do szkoły – część rodziców zastanawia się też nad zakupem plecaka na kółkach. Teoretycznie jest to sposób na odciążenie pleców, jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie się nie sprawdza. Plecaki na kółkach do 1. klasy są zazwyczaj cięższe, a jeśli zajęcia odbywają się na piętrze, a w szkole nie ma windy, dziecko musi dźwigać spory bagaż. Dziecięca wyobraźnia co do zastosowania tego typu plecaka też jest bardzo bogata, dlatego wielu rodziców świadomie rezygnuje z kółek na rzecz lekkiego plecaka czy solidnego tornistra.

Wybór plecaka dla pierwszaka – podsumowanie

Wiesz już, jaki powinien być pierwszy plecak do szkoły. Wybór plecaka to nie lada wyzwanie, które stoi przed każdym uczniem. Najważniejsze, aby wybierać taki, aby był on dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, by nie obciążał zbytnio kręgosłupa i wspierał prawidłową postawę. Przemyślany plecak szkolny powinien mieć kilka komór i przegródek, które pomogą zorganizować miejsce na zeszyty, książki i inne przybory szkolne. Dobra przegródka jest na tyle duża, że możesz w niej wygodnie rozkładać zeszyty i książki, a jednocześnie nie jest tak wielka, by cały plecak ważył zbyt dużo. Ciekawym dodatkiem może być specjalna kieszeń na piórnik czy śniadaniówkę. Pamiętaj też o miejscu na bidon – wiele pojemnych plecaków ma specjalne przegrody z boku, dzięki którym łatwo dostępny jest napój.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: