Płyn do baniek mydlanych – jak zrobić? Przepis na płyn do dużych baniek mydlanych

Ze względu na swoją wyjątkową popularność dla niektórych osób jest to nawet sposób na zarobek.
Płyn do baniek - jak zrobić?

Ze względu na swoją wyjątkową popularność dla niektórych osób jest to nawet sposób na zarobek. Niestety bańki w wielu wypadkach wiążą się ze sporym nakładem finansowym. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy płyn do baniek kupowany jest w sklepie. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być domowe bańki mydlane. Jak zrobić płyn do baniek?

Puszczanie baniek mydlanych

Szczęśliwie istnieje kilka sposobów, aby zagwarantować naszym dzieciom doskonałą zabawę i równocześnie nie zbankrutować. Aby bańki były duże, kolorowe oraz wytrzymałe na pękanie, konieczna będzie woda, płyn do naczyń, gliceryna. Należy jednak pamiętać, że jakość poszczególnych składników będzie miała bezpośredni wpływ na wytrzymałość i walory estetyczne stworzonych baniek.

Odpowiednia woda do płynu do baniek mydlanych

Pierwszym i podstawowym składnikiem jest woda, która jest konieczna, aby stworzyć bańki mydlane przepis najczęściej nie określa, jakiej jakości musi być woda, aczkolwiek powinna być ona czysta. Jeżeli taka nie będzie, banki mogą ulegać łatwemu zniszczeniu. Jeżeli woda w kranie nie ma najlepszej jakości, warto zakupić wodę destylowaną. Jej koszt to zaledwie kilka złotych za kilku litrowy baniak. Oznacza to, że tego rodzaju wydatek jest niewielki w stosunku do kwoty, którą trzeba wydać gotowy płyn do baniek. Jeżeli więc zastanawiasz się, z czego zrobić bańki mydlane to już wiesz od czego zacząć.

Płyn do baniek

Płyn do mycia naczyń – czy można go użyć?

Kolejnym niezbędnym elementem do stworzenia wysokiej jakości płynu do baniek jest płyn do naczyń. Należy jednak pamiętać, że różne płyny odznaczają się odmienną jakością. W praktyce oznacza to, że użycie jakiegokolwiek płynu do naczyń może nie być najlepszym rozwiązaniem i nie zawsze będą nam wychodzić porządne bańki. Osobom, którym zależy na najwyższej jakości bańkach, zaleca się eksperymenty z płynami od różnych producentów.

Oczywiście zawsze należy zacząć od tego płynu, który znajduje się w kuchni. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że jest to doskonały płyn do stworzenia domowego płynu do baniek. Najprostszym sposobem, aby przekonać się o jakości płynu do mycia naczyń, jest ilość piany, którą można z niego wytworzyć. Im więcej piany, tym lepiej!

Gliceryna

Kolejnym składnikiem domowego płynu do baniek jest gliceryna. To właśnie ten składnik sprawia, że banki są kolorowe wytrzymałe i sprężyste. Szczęśliwie glicerynę można zakupić w niewielkich opakowaniach Już za kilka złotych. Należy pamiętać, że do robienia wysokiej jakości baniek potrzebna jest jedynie odrobina gliceryny.

Mieszanie składników – przepis

płyn do baniek - mieszanie składników

Oczywiście składniki to nie wszystko. Aby stworzyć dobre bańki mydlane, trzeba zachować odpowiednie proporcje. Jeżeli chodzi o wodę i płyn do mycia naczyń, to na 1 litr wody dodajemy około 100 ml płynu do mycia naczyń. Następnie w czasie delikatnego mieszania stopniowo dodajemy niewielką ilość gliceryny. Na 1 litry mieszanki nie może przypadać więcej niż jedna łyżka gliceryny.

Wiesz już, jak samodzielnie zrobić płyn do baniek. Potrzebne będą jedynie podstawowe składniki, które najczęściej można znaleźć w każdej kuchni. Wypróbuj jeden z naszych przepisów, aby wraz z dzieckiem cieszyć się dużymi bańkami, które możecie razem łapać i przebijać.

Najczęściej zadawane pytania

Co zamiast gliceryny do baniek mydlanych?

Zamiennikiem gliceryny w płynie do baniek może być cukier puder, który tak samo jak gliceryna, nada trwałość bańkom mydlanym.

Jakie zjawisko fizyczne wykorzystujemy przy wytwarzaniu baniek mydlanych?

Detergent (np. płyn do mycia naczyń) zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i tworzy cienką trójwarstwową błonę na jej powierzchni. Kiedy błonę wypełni się powietrzem, powstaje bańka mydlana.

Jak powstają tęczowe barwy baniek mydlanych?

Tęczowe barwy bańki mydlanej powstają w wyniku zjawiska iryzacji, czyli zjawiska optycznego związanego z obecnością i zachowaniem światła. 

 


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: