X

Piasek kinetyczny jak zrobić?

Piasek kinetyczny jak zrobić?

Wykonanie piasku kinetycznego jest bardzo proste, a sama zabawa nim przynosi dzieciom wiele dobrego. Warto więc samodzielnie przygotować masę i patrzeć jak nasze dzieci spędzają godziny podczas świetnej zabawy domowym piaskiem. Jak się za to zabrać?

Zalety z zabaw przy użyciu piasku kinetycznego

Poza tym, że sama radość podczas zabawy piaskiem już sama w sobie jest jego ogromną zaletą, to nie możemy pominąć innych dobrych stron płynących z używania przez dzieci piasku. Nie obędzie się bez stwierdzenia faktu, iż zabawa przy użyciu piasku kinetycznego to idealne ćwiczenie manualne.

Ćwiczenie takie usprawni ruchy precyzyjne dłoni naszej pociechy. Owocuje to w późniejszym czasie, podczas chociażby nauki pisania. Podczas, gdy inne ćwiczenia mające na celu usprawnienie motoryki małej mogą szybko znudzić się naszym dzieciom, tak wykorzystując do tego piasek kinetyczny możemy mieć jedynie problem z odciągnięciem od niego dzieci.

Zobacz też:  Jakie zalety ma malowanie po numerach?

Zabawa z wykorzystaniem piasku kinetycznego ma również działanie relaksujące. Dzięki czemu nasze dziecko w o wiele łatwiejszy sposób pozbędzie się nieprzyjemnego napięcia, które może mu towarzyszyć w ciągu dnia. Dodatkowo podczas zabawy piaskiem nasz maluch zaczyna ćwiczyć swoją cierpliwość oraz koncentrację uwagi. Co również będzie przydatną umiejętnością w dalszych etapach życia.

Piasek kinetyczny jak zrobić?

W domu możemy przygotować dwa rodzaje piasku: kinetyczny oraz
księżycowy (moon sand). Głównym składnikiem piasku kinetycznego jest zwykły piasek. Bazą piasku księżycowego jest z kolei mąka. Dla najmłodszych dzieci lepiej sprawdzi się piasek księżycowy, jak wiadomo maluchy czynnie poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów, w tym smaku.

Z dwojga złego lepiej spróbować odrobiny mąki niż prawdziwego piasku.Warto również zaangażować dzieci w sam proces przygotowania piasku, ponieważ już to może być dla nich świetną zabawą. Dodatkowo pomoże w nauce wykonywania poleceń. Oczywiście jest to również forma spędzenia czasu z dzieckiem, co jest ważne dla rozwoju emocjonalnego.

Moon sand- przygotowanie

Na samym początku musimy zaopatrzyć się w następujące produkty:

– 4 szklanki mąki, najlepsza będzie mąka pszenna, jednak można użyć
również mąki kukurydzianej,
– pół szklanki oleju,
– kilka kropel barwnika spożywczego,
– duży plastikowy pojemnik (dostępne są w wielu sklepach).

Zobacz też:  Domowy plac zabaw

Przygotowanie:

Cztery szklanki mąki należy dokładnie wymieszać z połową szklanki oleju w naszym pojemniku. Powstałą masę można podzielić na kilka równych części ( w zależności od tego ile kolorów barwnika mamy zamiar użyć). Do każdej części dodać kilka kropel barwnika i dokładnie wymieszać. Masa jest gotowa do zabawy!

Piasek kinetyczny

Potrzebne produkty:

– 1 szklanka piasku (może być z piaskownicy),
– odrobina skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej,
– łyżeczka płynu do mycia naczyń,
– barwniki spożywcze,
– plastikowy pojemnik,
– odrobina wody.

Przygotowanie:

Piasek trzeba dokładnie wymieszać razem ze skrobią kukurydzianą lub mąką ziemniaczaną. W tym samym czasie łączymy ze sobą płyn do mycia naczyń razem z wodą (do momentu powstania bąbelek). Następnie obie mieszanki łączymy razem ze sobą i mieszamy, aż do uzyskania masy o odpowiedniej konsystencji.

Warto podzielić powstałą masę na kilka części i dodać do każdej z nich po kilka kropel barwnika spożywczego. Pamiętaj! Gdy cała masa wydaje się być zbyt sucha i nie lepi się dobrze, można dodać kilka kropel wody.

Zobacz też:  Gry dla dzieci – propozycje dla maluchów, przedszkolaków i starszaków

Teraz po przygotowaniu piasku nie pozostaje nic innego jak zabrać się do świetnej zabawy. Najlepiej całą rodziną!


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: