Piasek kinetyczny – jak zrobić piasek kinetyczny i księżycowy?

Piasek kinetyczny to specjalny rodzaj zabawki, którą można samodzielnie zrobić. Posiada on wiele właściwości, dzięki którym stanowi ciekawe wyzwanie dla dzieci. Co ważne, taki piasek jest bezpieczny i wykonany z plastycznych materiałów. Piasek kinetyczny – jak zrobić go samodzielnie?
Piasek kinetyczny jak zrobić?

Piasek kinetyczny – jak zrobić? Wykonanie piasku kinetycznego jest bardzo proste, a sama zabawa nim przynosi dzieciom wiele dobrego. Warto więc samodzielnie przygotować masę i patrzeć jak nasze dzieci spędzają godziny podczas świetnej zabawy domowym piaskiem. Jak się za to zabrać i zrobić piasek w pełni bezpieczny dla dzieci?

Czym jest piasek kinetyczny? Rodzaje piasku kinetycznego

piasek kinetyczny - czym jest

Kinetic sand to specjalny rodzaj sypkiego, przyjemnego w dotyku piasku, który cechuje się wyjątkowymi właściwościami. Dzięki temu, że piasek ten jest w stanie trzymać kształt, umożliwia on łatwe formowanie i tworzenie różnych kształtów. W zależności od producenta możemy znaleźć różne rodzaje piasku kinetycznego, np. piasek metaliczny, piasek fluorescencyjny, piasek z brokatem czy piasek termiczny. Każdy rodzaj daje inne wrażenia podczas zabawy piaskiem kinetycznym, a także pozwala na tworzenie różnych kształtów.

Zalety zabaw przy użyciu piasku kinetycznego

Poza tym, że sama radość podczas zabawy piaskiem już sama w sobie jest jego ogromną zaletą, to nie możemy pominąć innych dobrych stron płynących z używania przez dzieci piasku. Nie obędzie się bez stwierdzenia faktu, iż zabawa przy użyciu piasku kinetycznego to idealne ćwiczenie manualne.

Ćwiczenie takie usprawni ruchy precyzyjne dłoni naszej pociechy. Owocuje to w późniejszym czasie, podczas chociażby nauki pisania. Podczas gdy inne ćwiczenia mające na celu usprawnienie motoryki małej mogą szybko znudzić się naszym dzieciom, tak wykorzystując do tego piasek kinetyczny, możemy mieć jedynie problem z odciągnięciem od niego dzieci. Sprawdź też: maty edukacyjne.

Zabawa z wykorzystaniem piasku kinetycznego ma również działanie relaksujące. Dzięki czemu nasze dziecko w o wiele łatwiejszy sposób pozbędzie się nieprzyjemnego napięcia, które może mu towarzyszyć w ciągu dnia. Dodatkowo podczas zabawy piaskiem nasz maluch zaczyna ćwiczyć swoją cierpliwość, wyobraźnię i koncentrację uwagi. Co również będzie przydatną umiejętnością w dalszych etapach życia.

Piasek kinetyczny – jak zrobić?

piasek kinetyczny - jak zrobić

W domu możemy przygotować dwa rodzaje piasku: kinetyczny oraz księżycowy (moon sand). Głównym składnikiem piasku kinetycznego jest zwykły piasek. Bazą piasku księżycowego jest z kolei mąka. Dla najmłodszych dzieci lepiej sprawdzi się piasek księżycowy, jak wiadomo, maluchy czynnie poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów, w tym smaku.

Z dwojga złego lepiej spróbować odrobiny mąki niż prawdziwego piasku. Warto również zaangażować dzieci w sam proces przygotowania piasku, ponieważ już to może być dla nich świetną zabawą. Dodatkowo pomoże w nauce wykonywania poleceń. Oczywiście jest to również forma spędzenia czasu z dzieckiem, co jest ważne dla rozwoju emocjonalnego. Przeczytaj też, jak wybrać zabawki edukacyjne i zabawki edukacyjne na roczek.

Moon sand – przepis na piasek kinetyczny księżycowy

Na samym początku musimy zaopatrzyć się w następujące produkty:

 • 4 szklanki mąki, najlepsza będzie mąka pszenna, jednak można użyć
 • również mąki kukurydzianej,
 • pół szklanki oleju,
 • kilka kropel barwnika spożywczego,
 • duży plastikowy pojemnik (dostępne są w wielu sklepach).

Przygotowanie:

Cztery szklanki mąki należy dokładnie wymieszać z połową szklanki oleju w naszym pojemniku. Powstałą masę można podzielić na kilka równych części (w zależności od tego ile kolorów barwnika mamy zamiar użyć). Do każdej części dodać kilka kropel barwnika i dokładnie wymieszać. Masa jest gotowa do zabawy! Sprawdź też: zabawy z niemowlakiem.

Plastyczny piasek kinetyczny – jak przygotować?

piasek kinetyczny - plastyczny piasek

Potrzebne produkty:

 • 1 szklanka piasku (może być z piaskownicy),
 • odrobina skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej,
 • łyżeczka płynu do mycia naczyń,
 • barwniki spożywcze,
 • plastikowy pojemnik,
 • odrobina wody.

Przygotowanie:

Piasek trzeba dokładnie wymieszać razem ze skrobią kukurydzianą lub mąką ziemniaczaną. W tym samym czasie łączymy ze sobą płyn do mycia naczyń razem z wodą (do momentu powstania bąbelek). Następnie obie mieszanki łączymy razem ze sobą i mieszamy, aż do uzyskania masy o odpowiedniej konsystencji.

Warto podzielić powstałą masę na kilka części i dodać do każdej z nich po kilka kropel barwnika spożywczego. Pamiętaj! Gdy cała masa wydaje się zbyt sucha i nie lepi się dobrze, można dodać kilka kropel wody. Sprawdź też: zabawki dla półrocznego dziecka.

Piasek kinetyczny dla dzieci – podsumowanie

Wiesz już, jak zrobić piasek kinetyczny. Do stworzenia takiego paska potrzebny jest zestaw do samodzielnego tworzenia zabawek, który zawiera polimer i różne dodatki. Aby zrobić piasek, należy wybrać odpowiednią foremkę, w której chcemy stworzyć naszą budowlę. Następnie należy dodać odpowiednią ilość polimeru i zacząć tworzyć. Zabawa polega na rzeźbieniu, modelowaniu i tworzeniu różnych kształtów i figur. Przy okazji nie trzeba się martwić, że zabawa będzie brudzić ręce, ponieważ specjalny polimer nie klei się do dłoni. Po skończonej zabawie wystarczy pozwolić na wysychanie tworzywa.

Teraz po przygotowaniu piasku nie pozostaje nic innego jak zabrać się do świetnej zabawy. Najlepiej całą rodziną!


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: