Instrumenty dla dzieci – sprawdź, jakie zabawki muzyczne polecamy

Odkryj świat muzyki z dzieckiem dzięki zestawowi instrumentów muzycznych! Oferujemy szeroki wybór narzędzi rytmicznych, idealnych dla małych dzieci. Zobacz, jakie instrumenty dla dzieci są najlepsze.
Instrumenty dla dzieci

Czy warto kupować instrumenty dla dzieci? Muzyka jest ważna w życiu każdego dziecka już od mniej więcej ósmego miesiąca ciąży. Stopniowo maluch zaczyna przyswajać coraz więcej dźwięków, a melodie pomagają mu w prawidłowym rozwoju. Aby narodzone już dziecko mogło trenować poczucie rytmu, potrzebuje do tego odpowiednich, zabawkowych instrumentów muzycznych. Wiele przydatnych zabawek można znaleźć na stronie internetowej sklepu www.ekomaluch.pl.

Zabawki muzyczne dla niemowlaka – drewniane czy plastikowe?

instrumenty dla dzieci - zabawki muzyczne

Drewniane instrumenty dla dzieci zdecydowanie górują nad tymi zrobionymi z plastiku. Są dużo lepiej wykonane, dlatego posłużą dziecku dłużej. Ponadto, decydując się na zabawki z drewna zapewniamy dziecku kontakt z naturalnymi materiałami. Bardzo często można spotkać się z informacją od producenta, że takie instrumenty dla dzieci są ręcznie malowane farbami ekologicznymi, dzięki czemu mamy pewność, że dbamy o środowisko naturalne. Warto też pamiętać, że drewniane elementy są dużo bezpieczniejsze, gdyż nie posiadają ostrych krawędzi. Nie używa się w nich również baterii, co daje pewność, że dziecko ich nie połknie. Co więcej, drewno jest surowcem, który prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Zatem taka zabawka to doskonały pomysł na prezent dla dziecka.

Instrumenty dopasowane do wieku dziecka

Każda zabawka powinna być dopasowana do wieku pociechy. Dotyczy to również instrumentów muzycznych. Tylko dzięki odpowiedniemu doborowi, zabawka spełni swoją funkcję, a rodzic nie będzie musiał zastanawiać się, czy dziecko nie wyrządzi sobie nią krzywdy. Na szczęście na każdego producenta nałożony jest pewien obowiązek. Musi on umieścić na opakowaniu zabawki wiek dziecka. Dzięki temu nikt nie ma wątpliwości, czy przedmiot sprawdzi się u konkretnego malucha. To duże ułatwieniu podczas wyboru instrumentu.

Instrumenty dla najmłodszych

Instrumentem, który od razu kojarzy się na myśl o małym dziecku, jest grzechotka. To słuszne skojarzenie, gdyż można ją dawać dziecku już w momencie, w którym dobrze opanuje chwytanie. Lekkie potrząsanie przedmiotem powoduje przyjemny dźwięk. Taki gest dobrze rozwija umiejętności manualne niemowlaka. Ponadto górna część grzechotki zazwyczaj jest kolorowo ozdobiona, co dodatkowo ma na celu przykuć uwagę rocznego dziecka. Aby oswajać dziecko z różnymi dźwiękami już od pierwszych dni życia, dobrze jest zamontować nad łóżeczkiem karuzelę. Różnego rodzaju pozytywki dla niemowląt mogą być przydatne podczas usypiania dziecka, a dodatkowo zamontowane figurki pobudzają zmysły.

nauka gry na instrumencie dla dziecka

Zabawki dla dziecka do 2. roku życia

Wraz z rozwojem dziecka, rodzic może mu podarować coraz więcej instrumentów. W chwili ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia można spróbować zaciekawić je np. mini pianinem. Natomiast półtoraroczny maluch z powodzeniem będzie bawił się już mikrofonem na baterie. Świetnym pomysłem dla pociechy w tym wieku jest bębenek. Dziecko będzie także zachwycone, gdy otrzyma lekką gitarę z przyciskami w ciekawym kształcie.

Instrumenty dla dzieci do 3. roku życia

Jakie instrumenty dla dzieci odrobinę starsze? Dwa lata to idealny wiek, aby wprowadzić w życie dziecka cymbałki. Metalowe elementy w kolorach tęczy dobrze sprawdzą się dla wymagającego, młodego muzyka. Zaletą tej zabawki jest to, że wydaje kilka różnych dźwięków. Dwuletnie dziecko z przyjemnością zainteresuje się również zabawką o nazwie tamburyn. To instrument, który pozwoli stworzyć ciekawe melodie.

Instrumenty dla trzylatka

W wieku 3 lat słuch dziecka jest już na tyle dobrze rozwinięty, że poradzi sobie ono z większością zabawkowych instrumentów. W takim wieku dobrze jest zaznajamiać dziecko z nazwami instrumentów, kupując im mniejsze wersje gitar, trąbek czy fletów prostych. Dziecko ma na tyle rozwinięte płuca, że dmuchanie w drewniane instrumenty nie sprawi mu większego problemu. Frajdę mogą przynieść różnego rodzaju gwizdki i inne podobne instrumenty dla dzieci. Gra na instrumencie, jakim jest miniperkusja też przyniesie wiele radości. Oprócz tego warto zastanowić się nad grami muzycznymi lub matami wydającymi dźwięki i zachęcającymi dzieci do większej aktywności (np. marakasy czy kastaniety). W ten sposób poprawia się nie tylko słuch muzyczny dziecka, ale również cała zdolność manualno-ruchowa.

instrumenty dla dziecka

Instrumenty muzyczne dla dzieci podstawą rozwoju

Dzieci przez zabawę się uczą. Obecność muzyki w życiu dziecka przynosi wiele korzyści. Oczywiste jest, że instrumenty muzyczne dla dzieci wspierają zmysł słuchu. Ale to nie wszystko. Rozwijają też zdolności motoryczne, umiejętność dyscypliny, a także koncentracji uwagi. Zabawa z dzieckiem instrumentami może pomóc mu rozwinąć kompetencje społeczne. Korzystanie z instrumentów poprawia sprawności manualne, które w przyszłości będą niezwykle pomocne w nauce pisania. Zapamiętywanie prostych melodii i próba ich odtworzenia to doskonały trening pamięciowy. Maluszek, dorastając w otoczeniu muzyki, uczy się wielozadaniowości, której w przyszłości będą od niego wymagać.

Instrumenty muzyczne pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Dodatkowo instrumenty dla dzieci zapewniają dużo zabawy i satysfakcji. Dlatego właśnie powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoiku. To również dobry pomysł na prezent zarówno urodzinowy, jak i świąteczny. Zastanawiasz się, jaki instrument wybrać? W szybkim podjęciu decyzji może pomóc odwiedzenie sklepu internetowego Ekomaluch. Można w nim znaleźć wiele zabawek muzycznych dla dzieci w różnym wieku. Solidne wykonanie i piękne zdobienia wywołają uśmiech na twarzy nawet najbardziej wymagającego dziecka. Ponadto każda zabawka w naszej ofercie zawiera szczegółowy opis, dzięki któremu można szybko poznać wszystkie funkcje instrumentów. Rozpocznij muzyczną przygodę swojego dziecka już dziś! Nigdy nie wiadomo, czy maluch nie zechce w przyszłości grać na prawdziwym instrumencie dla szerszego grona odbiorców. Nie warto odbierać mu tej szansy.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: