Gry i zabawy dla dzieci – 18 kreatywnych pomysłów

Zabawy dla dziećmi to coś więcej niż tylko rozrywka. To sposób na budowanie więzi, rozwijanie umiejętności i nauka przez zabawę. Odkryjmy razem, jak z maksymalnym pożytkiem wykorzystać ten czas!
zabawy dla dzieci

Chyba każdy rodzic ma świadomość tego, że nuda jest największym wrogiem maluchów. Dzieci, które się nudzą, zazwyczaj mają bardzo zły humor, który skutecznie potrafi zepsuć dzień. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką pomysły na gry i zabawy dla dzieci, które pozwolą kreatywnie spędzić czas i sprawić, że maluch się uśmiechnie. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bardzo dobrym pomysłem są te zabawy dla dzieci, które pozwalają spędzić czas wspólnie z rodziną.

Kreatywne zabawy dla dzieci

Wszelkiego rodzaju zabawy kreatywne polecane są przez specjalistów. Nie tylko rozwijają one wyobraźnię malucha, ale także doskonalą zdolności manualne oraz zmysł estetyczny. Do zabaw kreatywnych można zaliczyć własnoręczne robienie biżuterii – wcale nie trzeba mieć do tego koralików, czasem wystarczy makaron, który można nawlec na nitkę. Kolejną propozycją zabawy dla dzieci jest malowanie napompowanych balonów, tworząc piękne wzory. Ciekawym przykładem zabaw kreatywnych jest również dekorowanie szklanych butelek i słoiczków przy pomocy specjalnych farb. W ten sposób można otrzymać naprawdę efektowne wazony, lampiony i świeczniki. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się z możliwości układania swoich własnych obrazków z drobnych koralików. Można układać je na specjalnie przygotowanej do tego kratce, bądź też przyklejać na kartkę. Taka zabawa zapewni maluchowi zajęcia na dwie godziny, a otrzymany obrazek można powiesić na ścianie.

Aktywność fizyczna – bogactwo gier i zabaw do wyboru

zabawy dla dzieci - aktywność fizyczna

Dzieci uwielbiają się ruszać i zazwyczaj mają na tyle energii, że przeraża to ich rodziców. Dlatego bardzo dobrym pomysłem na zabawy dla dzieci, są różnego rodzaju ćwiczenia i aktywności. Pozwalają one nie tylko wyrobić w maluchu zamiłowanie do sportu, ale także spożytkować nadmiar buzującej w nim energii. Warto zadbać o to, by aktywność fizyczna była podejmowana wspólnie. Rodzinny wypad na rolki czy hulajnogi to naprawdę wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Można również wybrać się na basen, czy też wspólne pograć w piłkę nożną w ogrodzie. Specjaliści alarmują, że współczesne maluchy bardzo mało czasu poświęcają aktywności fizycznej. Warto to zmienić i podsuwać dzieciom takie gry i zabawy, które zachęcają i skłaniają ich do ruchu (biegania, skakania, pływania, chodzenia).

Zabawy sensoryczne – różnego rodzaju masy plastyczne

Dzieciaki z reguły uwielbiają lepić figurki z plasteliny. W internecie znaleźć można bardzo dużo przepisów na domowe masy plastyczne, które zachwycą niejednego malucha. Można je wykonać z podstawowych produktów posiadanych w domu – takich jak mąka, sól, pianka do golenia, mąka ziemniaczana czy też brokat. Wcale nie trzeba wydawać fortuny na kolejne opakowania plasteliny – wystarczy odrobina barwnika spożywczego, by nadać domowej masie dowolny kolor. Bardzo ciekawą propozycją jest masa solna, którą po ulepieniu figurek można wypiekać w piekarniku, by nadać wyrobom trwałość.

Wspólne gotowanie

zabawy dla dzieci - wspólne gotowanie

Zabawy dla dzieci – wielu rodziców zdecydowanie woli przygotować posiłek własnoręcznie, niż angażować w jego wykonanie dzieci. Prawdą jest, że gotowanie razem z maluchem z reguły zajmuje więcej czasu, jednak jest to dla dziecka doskonała zabawa i nauka dobrych nawyków. Wspólne przygotowanie pizzy może zamienić się w cudownie spędzony rodzinny czas, pełen żartów i śmiechu. Maluchy, które pomagają swoim rodzicom w kuchni, z reguły traktują to jako dobrą zabawę. Pieczenie ciasteczek, wycinanie ich i późniejsze dekorowanie to zajęcie, które potrafi zająć na naprawdę długie godziny i z pewnością będzie to czas bardzo przyjemnie spędzony.

Gry planszowe

azabawy dla dzieci - gry planszowe

Ostatnimi czasy gry planszowe stają się na nowo bardzo popularne. W sklepach nie brakuje bardzo ciekawych propozycji, które umożliwiają zabawy dla dzieci i spędzanie czasu razem z rodziną. Nowoczesne gry planszowe dostarczają wielu godzin rozrywki pełnych śmiechu, rywalizacji i żartów. Jeśli chodzi o gry planszowe, to warto wypróbować zarówno nowe na rynku propozycje, jak i te, które są popularne od wielu lat. Ogromną zaletą gier planszowych jest ich niewygórowana cena, przez co można zgromadzić w domu całkiem pokaźną kolekcję, zapewniającą zajęcie na długie, deszczowe popołudnia. W sklepach nie brakuje gier planszowych zarówno dla przedszkolaków, jak i dla starszych dzieci, dlatego każdy z pewnością będzie w stanie wybrać taką propozycję, która najbardziej będzie odpowiadała jego dziecku.

Zabawy wspierające rozwój – układanie historyjek i opowiadań

To doskonały pomysł na zabawy dla dzieci, które można przeprowadzić tak właściwie wszędzie. Układanie opowiadań pozwoli zabić czas zarówno na domowej kanapie, jak i podczas długiej, męczącej podróży. W układaniu ciekawej historii może wziąć udział cała rodzina, prześcigając się w wymyślaniu coraz to nowszych pomysłów i zwrotów akcji. Warto pomyśleć o tym, by stworzone opowiadanie zapisać – być może będzie to początkiem tworzenia rodzinnej, własnoręcznie stworzonej książki? Wymyślanie opowiadań z pewnością rozbudza wyobraźnię malucha i pozwala popuścić wodze fantazji. To zabawa doskonała zarówno dla starszych dzieci, jak i tych nieco młodszych.

Seans filmowy

Seans ulubionej bajki lub filmu to doskonały pomysł na czas, kiedy pogoda nie pozwala wyjść na dwór. Można przygotować ulubione przekąski i napoje, po czym zasiąść na kanapie w salonie i oddać się oglądaniu. Miska popcornu, gorąca herbata i towarzystwo bliskich osób – wspólny seans filmowy może dla malucha być naprawdę wspaniale spędzonym czasem, zwłaszcza jeśli na ekranie pojawi się jego ulubiona bajka.

Tworzenie przedstawienia

Domowy teatrzyk to doskonały pomysł zabawy dla dzieci najmłodszych. Co ciekawe, można wykorzystać do niego właściwie wszystko. Wystarczy stare pudełko, by stworzyć prawdziwą scenę oraz kilka maskotek, które staną się bohaterami przedstawienia. Można także pokusić się o samodzielne przygotowanie pacynek, które można nałożyć na palce. Z domowego teatrzyku można stworzyć prawdziwe wydarzenie – maluchy muszą obmyślić akcję, stworzyć i wręczyć bilety oraz zaprezentować rodzicom efekty swoich starań.

Praca w ogrodzie

zabawy dla dzieci - praca w ogrodzie

Rodzice, którzy są szczęśliwymi właścicielami własnego ogrodu, mogą zaangażować maluchy w prace ogrodowe. Grabienie liści, sadzenie roślin, podlewanie grządek, koszenie trawy czy też dekorowanie ogrodu to wspaniały sposób na spędzenie czasu całą rodziną. W ten sposób można spędzić czas na świeżym powietrzu, a w efekcie – cieszyć się wspaniałym, zadbanym ogrodem.

Tworzenie albumu ze zdjęciami

To wspaniałe zajęcie na długie popołudnia i wieczory. W stworzenie rodzinnego albumu ze zdjęciami można zaangażować już najmniejsze dzieci, które z pewnością chętnie zajmą się jego ozdabianiem. Można wykorzystać gotowe, dostępne w sklepach albumy lub też pokusić się o przygotowanie własnego zupełnie od podstaw. Niezależnie od dokonanego wyboru, warto zachęcić dziecko, by ozdobiło album własnymi rysunkami, obrazkami czy też cytatami. W ten sposób można tworzyć wspaniałą pamiątkę rodzinną, która po latach z pewnością wywoła uśmiech na niejednej twarzy.

Tor przeszkód

Jeśli chodzi o zabawy dla dzieci w domu, to tor przeszkód można stworzyć nawet w małym salonie. Do jego wykonania można wykorzystać praktycznie wszystko – poduszki z kanapy, krzesła, sznurki i tego typu przedmioty użytku codziennego. Oczywiście, trzeba koniecznie zadbać o to, był stworzony tor przeszkód był bezpieczny dla dzieci. Można także zorganizować coś w rodzaju rodzinnych zawodów – oczywiście z odpowiednią nagrodą – przykładowo, wygrana osoba będzie zwolniona ze zmywania naczyń przez kolejny tydzień. Wspaniały tor przeszkód można też stworzyć w przydomowym ogrodzie – będzie on stanowił okazję nie tylko do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także zaznania odrobiny aktywności fizycznej.

Rodzinny piknik lub biwak

zabawy dla dzieci - rodzinny biwak

Wcale nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, by zorganizować wspaniały piknik lub biwak. Koc piknikowy lub namiot rozłożyć można nawet w przydomowym ogrodzie. To doskonała okazja do tego, by spędzić czas z całą rodziną, porozmawiać, pośmiać się, pożartować. Piknik lub biwak wieczorową porą to doskonała okazja do opowiadania rodzinnych historii przy ognisku i przygotowywania przekąsek na świeżym powietrzu.

Zabawy dla dzieci z czasów młodości

Gdyby zapytać współczesne maluchy, czym jest gra w gumę lub gra w klasy, na pewno nie każdy potrafiłby udzielić odpowiedzi. Tymczasem jest to aktywność, która z pewnością spodobałaby się nie jednemu dziecku i na pewno warto ją sobie przypomnieć. Gra w popularną gumę wymaga nie lada sprawności i może być doskonałą okazją do wspólnego spędzania czasu. Warto także zaopatrzyć się w skakanki, kiedyś bardzo popularne, obecnie coraz rzadziej używane.

Wspólne spacery

zabawy dla dzieci - wspólne spacery

Rodzinne spacery to coś, co uwielbia każde dziecko. Są one doskonałą okazją nie tylko do wspólnych rozmów, ale także poznawania przez malucha otaczającego go świata. Spacer po lesie czy łące może być świetną okazją do poznania różnych gatunków roślin, drobnych zwierząt oraz obcowania z przyrodą i podziwiania pięknych widoków. Warto zadbać o to, by przynajmniej raz w tygodniu wybrać się na długi spacer, który nie tylko pozwoli dotlenić organizm, ale przede wszystkim – wspólnie spędzić czas.

Basen

azabawy dla dzieci - basen

Rodzinne wyjście na basen to okazja do aktywności fizycznej oraz dobrej zabawy. Nie ma chyba na świecie malucha, którego nie cieszyłaby czysta woda i możliwość oddania się szaleństwom w basenie. Z rodzinnymi wypadami na basen wiąże się także kolejna korzyć, a mianowicie fakt, że maluch obeznany z wodą od najmłodszych lat szybko nauczy się pływać i będzie potrafił się odpowiednio zachować w sytuacji zagrożenia. Basen znajduje się praktycznie w każdej średniej miejscowości, przez co jest dostępny dla większości rodzin.

Poszukiwanie skarbów

Jest to zabawa, którą przygotować można zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Wystarczy ukryć gdzieś drobny przedmiot, po czym udzielać dziecku wskazówek, dzięki którym ma szansę go odnaleźć. Można także pokusić się o przygotowanie mapy skarbów, na której zaznaczona będzie lokalizacja przedmiotu. Poszukiwanie skarbów to aktywność, która zapewni zabawę zwłaszcza młodszym dzieciom. Ukrytym skarbem może być drobna zabawka, albo nawet słodki upominek.

Zabawa w chowanego i ciuciubabka

azabawy dla dzieci - zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego to absolutny klasyk, jeśli chodzi o gry i zabawy dla dzieci. Nie ma chyba malucha, którego nie cieszyłoby wyszukiwanie coraz to nowszych kryjówek. Zabawa w chowanego wciąż cieszy się dużą popularnością, warto ją urządzić, jeśli w domu przebywa duża ilość dzieciaków. W chowanego można także bawić się całą rodziną – to okazja do naprawdę sporej ilości śmiechu i wygłupów. Podobnie jest z zabawą w ciuciubabkę.

Ciuciubabka 

Ciuciubabka to popularna zabawa dla dzieci, której głównym celem jest ukrywanie się i wyszukiwanie. Jedna osoba, zwana „ciuciubabką”, zasłania oczy i liczy do określonej liczby, podczas gdy inni uczestnicy ukrywają się. Po odliczeniu, „ciuciubabka” zaczyna szukać ukrytych osób. Kiedy znajduje kogoś, ta osoba dołącza do niej w poszukiwaniu pozostałych graczy. Gra kończy się, gdy wszyscy uczestnicy zostaną odnalezieni.

Eksperymenty naukowe

zabawy dla dzieci - eksperymenty naukowe

Wystarczy zajrzeć do internetu, by znaleźć bardzo wiele pomysłów na różnego rodzaju eksperymenty naukowe, które wykonywać można w domu. Młodsze dzieci z reguły są bardzo ciekawe świata, więc tego rodzaju zabawa z pewnością powinna je zaciekawić i zaintrygować. Tego rodzaju zabawy dla dzieci mają jeszcze jedną korzyść – a mianowicie, rozbudzają one w maluchu chęć do nauki i przekonują go, że świat można poznawać w bardzo ciekawy sposób. Eksperymenty naukowe uczą dziecko kreatywności, chęci poznania oraz czasem – cierpliwości, jeśli na efekt trzeba nieco poczekać.

Podsumowując, warto zadbać o to, by dziecko kreatywnie i aktywnie spędzało czas. Różnego rodzaju zabawy i gry dla dzieci to doskonała okazja do rodzinnego spędzania czasu, która pomaga zacieśnić więzi oraz poznawać siebie nawzajem. Planując gry i zabawy dla dzieci i ich rówieśników, warto zadbać o to, by był to czas spędzony aktywnie. Posadzenie malucha przed ekranem komputera lub telewizora to pójście na łatwiznę, przed czym zdecydowanie ostrzegają lekarze i naukowcy. Niepozorna gra w zagadki, gra w szachy, czy też zwyczajne majsterkowanie, będzie nieporównywalnie lepsze, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to właśnie przez różnego rodzaju zabawy i gry, poznają one świat i uczą się nowych czynności.


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: