Zabawy sensoryczne, które rozwijają, uczą oraz bawią

Od pewnego czasu sensoryka jest bardzo popularnym tematem wśród rodziców posiadających małe dzieci.
Zabawy sensoryczne

Od pewnego czasu sensoryka jest bardzo popularnym tematem wśród rodziców posiadających małe dzieci. Dziś bowiem coraz głośniej mówi się o tym, jak ważna w życiu każdego malucha jest potrzeba stymulowania jego zmysłów, co w ogromnym stopniu wpływa na odpowiedni rozwój dziecka. Jakie zatem warto stosować zabawy sensoryczne wobec swoich dzieci?

Sensoryka a rozwój dziecka

Dziś polecane są dla małych dzieci różnorodne zabawy, które to dostarczają im takie bodźce, które wpływają na prawidłowy rozwój zmysłów oraz znaczne poszerzanie różnorodnych doznań.

I co najważniejsze do przeprowadzania tego typu zabaw rodzice wcale nie muszą wyposażać swego malucha w skomplikowane i drogie zabawki, bowiem do tego celu można z powodzeniem wykorzystywać różnorodne przedmioty codziennego użytku oraz różne produkty spożywcze, które znajdą się na wyposażeniu każdego domu.

Warto zatem zadbać o to, aby od czasu do czasu dostarczać swemu ukochanemu maluchowi niezapomnianych wrażeń i wspólnie z nim uczestniczyć w poszczególnych zabawach sensorycznych, które to wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Jakie zatem zabawy warto wdrożyć, aby dziecko nie tylko prawidłowo się rozwijało, ale także dobrze się bawiło?

Zabawy z piaskiem kinetycznym

Piasek kinetyczny jak zrobić?

Aby dziecko mogło bawić się w tę zabawę potrzebny będzie piasek kinetyczny, do przyrządzenia którego potrzebna jest: mąka kukurydziana, olej spożywczy oraz opcjonalnie wybrany barwnik spożywczy. W celu przyrządzenia tej mieszanki do mąki należy stopniowo dolewać cienkim strumykiem olej i mieszać ją w celu uzyskania masy o odpowiedniej konsystencji.

Oprócz piasku najważniejszym elementem podczas tej ciekawej zabawy jest rączka dziecka, której zadaniem jest przesypywanie oraz ugniatanie piasku. Powstałe tym sposobem budowle warto ozdobić zebranymi wcześniej na dworze kamykami czy listkami. Doskonałą ozdobę będą także z pewnością stanowić muszelki przywiezione niegdyś znad morza.

Co prawda po zakończeniu tej zabawy jest trochę sprzątania, ale potrafi ona sprawić mnóstwo radości każdemu dziecku.

Pudło rozmaitości i poszukiwanie skarbów

Zabawa z udziałem pudła rozmaitości w ogromnym stopniu wpływa na rozwój zmysłów każdego malucha. Do zabawy tej potrzebne jest pudełko, do środka którego rodzic wkłada różnorodne materiały, które to znajdują się w domu. Mogą to być na przykład niepotrzebne już ścinki kolorowych tkanin, wstążki, piórka czy też kawałki futerka, filcu lub folii bąbelkowej.

W pudełku przeznaczonym do zabawy należy schować wszystkie zgromadzone przedmioty i dołożyć do nich dodatkowo ciekawe skarby w postaci ulubionych figurek dziecka lub niewielkich, plastikowych samochodzików. Kolejnym krokiem jest odnajdowanie przez malucha ukrytych w pudle skarbów.

Zabawa z bańkami mydlanymi

Zabawa z bańkami mydlanymi

Do zabawy tej potrzebna jest miska z wodą, w której to należy zrobić z pomocą mydła lub szamponu mocno wzburzoną pianę. Jeśli chcemy dziecku sprawić jeszcze więcej radości, to zabawę warto przeprowadzić w wannie z kłębami piany, do której to należy wrzucić kolorowe piłeczki czy też wcześniej zgromadzone plastikowe zakrętki od różnorodnych butelek.

Podczas tej zabawy zadaniem dziecka jest odnalezienie umieszczonych w wodzie z pianą przedmiotów i wyłowienie ich ręką czy też z pomocą kuchennego sitka. Zabawę w wannie można również połączyć z łapaniem puszczanych przez rodzica baniek. Zabawa ta potrafi nie tylko sprawić każdemu maluchowi mnóstwo radości, lecz także doskonale ćwiczy jego spostrzegawczość, refleks oraz równowagę.

Czarodziejskie, barwne woreczki

Dzięki tej wesołej zabawie dziecko może zostać nie tylko czarodziejem, lecz także przekonać się w jaki sposób powstają barwy. Do tego niezwykle zabawnego zajęcia potrzebnych jest kilka plastikowych woreczków, które to są wyposażone w zamknięcia strunowe oraz farby o podstawowych kolorach taki jak: żółty, niebieski oraz czerwony.

Do każdego przygotowanego woreczka rodzić wlewa niewielką ilość wcześniej przygotowanej farb, w dwóch kolorach. Czynność tę należy wykonać w taki sposób, aby kleksy z farb znajdowały się w przeciwległych rogach woreczka. Kolejną czynnością jest jego szczelne zamknięcie. I właśnie wówczas dla każdego malucha rozpoczyna się niesamowita frajda oraz dobra zabawa. Otóż jego zadaniem jest ugniatanie woreczka, dzięki czemu włożone wcześniej, kolorowe farby mieszają się i w ten sposób na oczach naszego malucha dzieją się prawdziwe czary – mary.

Zabawa ta nie tylko doskonale bawi, lecz także pokazuje każdemu dziecku związki przyczynowo – skutkowe. Ponadto przy okazji pozwala doskonale ćwiczyć mięśnie dłoni oraz wpływa pozytywnie na koordynację ręka – oko.

Woda a barwny lód

Do przeprowadzenia tej niezwykle interesującej dla każdego malucha zabawy potrzebne jest kilka domowych naczyń o różnorodnych wielkościach oraz kształtach. Do zabawy doskonale posłużą z pewnością kuchenne kubeczki, lejki czy też różnorodne miarki.

Podczas tego ćwiczenia zadaniem każdego dziecka jest przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego oraz porównywanie w którym naczyniu znajduje się jej więcej. Natomiast poprzez wrzucenie do poszczególnych pojemników z wodą zabarwione spożywczymi barwnikami kostki lodu, każdy maluch ma doskonałą okazje do tego, aby zapoznać się z przeciwieństwami takimi jak: ciepło – zimno czy też ciało stałe – płynne. Ponadto może on obserwować jak lód rozpuszcza się i na kolorowo zabarwia wodę w poszczególnych naczyniach.

Ciekawe obrazki z soli kuchennej

W celu przeprowadzenia tej interesującej, dla każdego malucha zabawy sensorycznej należy przesypać sól kuchenną do kilku kubeczków, a następnie energicznie ją mieszać przy pomocy kawałka kolorowej kredy. Podczas wykonywania tej czynności sól zabarwi się na kolor kredy.
Wówczas to z kolorowego pyłu solnego warto zacząć tworzyć ciekawe obrazki. W tym celu należy nasmarować kartkę papieru klejem, a następnie dziecko powinno usypywać z kolorowego pyłu na kartce ciekawe wzory oraz obrazki.

Jeśli rodzic chce sprawić dziecku jeszcze większą radość, to wówczas powinien urozmaicić tę zabawę. W tym celu powinien na kartce papieru narysować grubym flamastrem wybrany kontur, na przykład w postaci ulubionego przez dziecko zwierzątka czy owocu. Warto pamiętać o tym, aby kształty nie były zbyt trudne, bowiem wówczas maluch może mieć problem z ich pokolorowaniem z pomocą solnego pyłu.

Wypełnienie konturów poszczególnymi kolorami soli uczy każde dziecko ogromnej precyzji oraz koncentracji uwagi.

To tylko niektóre z niezwykle ciekawych zabaw sensorycznych, które to warto od czasu do czasu przeprowadzać ze swoim maluchem. Tego typu zajęcia są niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju każdego dziecka bowiem pobudzają zmysły, uczą koncentracji a przy okazji pozwalają na doskonałą frajdę i zabawę.


Sprawdź także:

Archiwum: kwiecień 2020
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: