Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Pomysły na prezent na Dzień Dziecka i święta

Wiele osób zastanawia się, co kupić na prezent dla nowonarodzonego dziecka lub szuka inspiracji podczas wyboru prezentu na roczek. Nie mniejszym wyzwaniem jest też zakup upominku na święta lub prezentu na Dzień Dziecka. Sprawdź, jak wybrać idealny prezent dla dziecka.
Jak wybrać idealny prezent dla dziecka?

Nie wiesz, jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Być może myślisz, że maluch ma już wszystko, a może po prostu zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać. Dobrze wiemy, że wybór idealnego prezentu często jest trudnym zadaniem, dlatego przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek i listę inspiracji z pomysłami na prezent.

Idealny prezent dla dziecka – od czego zacząć?

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Na początku zacznij od określenia budżetu, który możesz przeznaczyć na ten cel. Kwota na podarunek najczęściej podyktowana jest okazją – prezent na święta dla dziecka czy urodziny zazwyczaj jest droższy. Pamiętaj też, że nie każdy prezent dla dziecka musi być bardzo drogi, żeby sprawił maluchowi mnóstwo radości. Kolejną ważną kwestią jest wiek maluszka. Nie każda zabawka edukacyjna będzie odpowiadała rozwojowi roczniaka lub dwulatka.

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Klocki, hulajnogi i inne

 • upodobania i zainteresowania malucha;
 • pora roku;
 • informacje przekazane od rodziców dziecka;
 • bezpieczeństwo i jakość prezentu.

Pamiętaj, że prezent ma sprawić przyjemność dziecku. Ważne, więc aby dostał coś, co jest w kręgu jego zainteresowań. Jeśli maluch nie lubi rysować, nie ma sensu kupować mu ogromnego zestawu kreatywnego. Lepiej postawić na klocki Lego lub inne, które uwielbia układać godzinami. Nie bez znaczenia jest też opinia rodziców, która często rozwiewa wiele wątpliwości. Zdziwiło Cię to, że należy zwrócić uwagę na porę roku? Prezent dla dziecka idealny na wiosnę to np. rowerek lub hulajnoga, ale jeśli maluch dostanie go w grudniu, a mieszkanie nie jest za duże, będzie mu trudno z niego korzystać. Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Ostatnią kwestią jest jakość i bezpieczeństwo – to niezwykle ważne, aby prezent dla pociechy spełniał te wymagania.

kitchen helper_namioty dla dzieci_Bibo

Zabawki Montessori jako prezent dla dziecka

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? Prezent dla dziecka nie powinien być tylko plastikową, grającą zabawką, która tylko chwilowo przyniesie dużo entuzjazmu. Po pierwsze jej jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, po drugie nie zawsze dobrze wspiera rozwój dziecka. Jeśli chcesz podarować dziecku coś wyjątkowego, możesz wybrać zabawkę Montessori.

Podstawą tej popularnej teorii jest wspieranie potencjału dziecka, bez ograniczania go sztywnymi zasadami. Zabawki Montessori rozwijają zdolności społeczne, podnoszą sprawność fizyczną i koordynację ruchową, a także skupiają się na sferze emocjonalnej. Dzięki odpowiednim warunkom maluch może lepiej się rozwijać.

Czym są zabawki Montessori?

Zabawki Montessori aktywnie wspierają rozwój dziecka, aby tak było powinny charakteryzować się pewnymi cechami. Ich celem jest:

 • stymulacja zmysłów – dotyku, słuchu, wzroku, węchu,
 • pobudzanie aktywności – wsparcie wyobraźni, ćwiczenie motoryki małej i dużej,
 • estetyka – jasne, stonowane i optymistyczne kolory oraz naturalne materiały,
 • izolowanie bodźców – nie rozpraszają dziecka głośnymi dźwiękami lub migającymi światełkami, pozwalają skupić się na zabawie i mogą być różnorodnie wykorzystywane,
 • realizm – przypominają przedmioty ze świata dorosłych.

Sprawdź zabawki i meble Montessori od BIBO >>

Pomysły na prezent dla dzieci (TOP 10)

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? W zależności od budżetu, wieku i zainteresowań dziecka, można wskazać różnorodne pomysły na prezent. Zacznijmy od tych, które posłużą przez długie lata, ale kosztują nieco więcej.

 1. Stoliczek i krzesełko dla dziecka – pozwolą wygodnie tworzyć dzieła sztuki i umożliwiają naukę samodzielnego jedzenia.
 2. Kitchen helper (pomocnik kuchenny) – idealny prezent dla dziecka, które lubi gotować razem z rodzicami.
 3. Namiot tipi – może być bezpieczną przystanią do czytania książeczek lub bazą małych odkrywców.
 4. Rowerek biegowy – wspiera koordynację ruchową i pomoże dziecku w nauce jazdy na prawdziwym rowerku.
 5. Tablica manipulacyjna – rozwija wyobraźnię i wspiera rozwój sensoryczny dziecka.

Poznaj inne pomysły na prezent dla dziewczynki i chłopca >>

hustawka domowa_sorter_lampka dla dziecka_BIBO

Jeśli interesują Cię prezenty dla dziecka na roczek lub pod choinkę o niższym budżecie, możesz postawić na:

 1. sorter na kredki i inne przybory,
 2. zestaw kreatywny dla dziecka,
 3. huśtawkę domową,
 4. baldachim dla dzieci,
 5. dziecięcą lampkę nocną.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie prezenty są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku?

Wybierając prezent dla dziecka, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiek dziecka. Dzieci w różnym wieku mają różne potrzeby i zainteresowania. Na przykład, dla niemowląt odpowiednie będą zabawki sensoryczne i interaktywne, dla przedszkolaków zabawki edukacyjne i kreatywne, a dla starszych dzieci – gry planszowe i gry komputerowe.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze prezentu dla dziecka?

Przy wyborze prezentu dla dziecka należy wziąć pod uwagę jego zainteresowania, preferencje i wiek. Przydatne mogą okazać się rozmowy z rodzicami dziecka, którzy mogą pomóc w wyborze odpowiedniego prezentu. Warto również pamiętać, że prezenty edukacyjne i kreatywne są zawsze dobrym wyborem, ponieważ rozwijają umiejętności dziecka.

Jak wybrać prezent dla dziecka, którego nie znam dobrze?

Jeśli nie znasz dziecka dobrze, najlepiej skonsultuj się z rodzicami, aby dowiedzieć się, co lubi, jakie ma zainteresowania i w jakie zabawy lubi się bawić. Możesz też zwrócić uwagę na wiek dziecka, jego płeć i popularne zabawki w danym wieku.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: