X

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka? (pomysły na prezent TOP 10)

Jak wybrać idealny prezent dla dziecka?

Szukasz prezentu dla dziecka, ale nie masz pojęcia, co kupić? Być może myślisz, że maluch ma już wszystko, a może po prostu zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać. Dobrze wiemy, że wybór idealnego prezentu często jest trudnym zadaniem, dlatego przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek i listę inspiracji z pomysłami na prezent.

Prezent dla dziecka – od czego zacząć

Wiele osób zastanawia się, co kupić na prezent dla nowonarodzonego dziecka lub szuka inspiracji podczas wyboru prezentu na roczek. Nie mniejszym wyzwaniem jest też zakup prezentu na święta. Jak w takim razie podejść do tego zadania i na co zwrócić uwagę?

Na początku zacznij od określenia budżetu, który możesz przeznaczyć na ten cel. Kwota na podarek najczęściej podyktowana jest okazją – prezent na święta dla dziecka czy urodziny zazwyczaj jest droższy. Pamiętaj też, że nie każdy prezent dla dziecka musi być bardzo drogi, żeby sprawił maluchowi mnóstwo radości. Kolejną ważną kwestią jest wiek dziecka. Nie każda zabawka edukacyjna będzie odpowiadała rozwojowi roczniaka lub dwulatka.

Zobacz też:  Zabawki edukacyjne dla dzieci - rodzaje i charakterystyka

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

 • upodobania i zainteresowania malucha
 • pora roku
 • informacje przekazane od rodziców dziecka
 • bezpieczeństwo i jakość prezentu

Pamiętaj, że prezent ma sprawić przyjemność dziecku. Ważne, więc aby dostał coś, co jest w kręgu jego zainteresowań. Jeśli maluch nie lubi rysować, nie ma sensu kupować mu ogromnego zestawu kreatywnego. Lepiej postawić na klocki, które uwielbia układać godzinami. Nie bez znaczenia jest też opinia rodziców, która często rozwiewa wiele wątpliwości. Zdziwiło Cię to, że należy zwrócić uwagę na porę roku? Prezent dla dziecka idealny na wiosnę to np. rowerek, ale jeśli maluch dostanie go w grudniu, a mieszkanie nie jest za duże, będzie mu trudno z niego korzystać. Ostatnią kwestią jest jakość i bezpieczeństwo – to niezwykle ważne, aby prezent dla dziecka spełniał te wymagania.

kitchen helper_namioty dla dzieci_Bibo

Zabawki Montessori, jako prezent dla dziecka

Prezent dla dziecka nie powinien być tylko plastikową, grającą zabawką, która tylko chwilowo przyniesie dużo entuzjazmu. Po pierwsze jej jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, po drugie nie zawsze dobrze wspiera rozwój dziecka. Jeśli chcesz podarować dziecku coś wyjątkowego, możesz wybrać zabawkę Montessori.

Zobacz też:  Tablica manipulacyjna DIY - jak zrobić?

Podstawą tej popularnej teorii jest wspieranie potencjału dziecka, bez ograniczania go sztywnymi zasadami. Zabawki Montessori rozwijają zdolności społeczne, podnoszą sprawność fizyczną i koordynację ruchową, a także skupiają się na sferze emocjonalnej. Dzięki odpowiednim warunkom, maluch może lepiej się rozwijać.

Czym są zabawki Montessori?

Zabawki Montessori aktywnie wspierają rozwój dziecka, aby tak było powinny charakteryzować się pewnymi cechami. Ich celem jest:

 • stymulacja zmysłów – dotyku, słuchu, wzroku, węchu,
 • pobudzanie aktywności – wsparcie wyobraźni, ćwiczenie motoryki małej i dużej,
 • estetyka – jasne, stonowane i optymistyczne kolory oraz naturalne materiały,
 • izolowanie bodźców – nie rozpraszają dziecka głośnymi dźwiękami lub migającymi światełkami, pozwalają skupić się na zabawie i mogą być różnorodnie wykorzystywane,
 • realizm – przypominają przedmioty ze świata dorosłych.

Sprawdź zabawki i meble Montessori od BIBO >>

Pomysły na prezent dla dzieci (TOP 10)

W zależności od budżetu, wieku i zainteresowań dziecka, można wskazać różnorodne pomysły na prezent. Zacznijmy od tych, które posłużą przez długie lata, ale kosztują nieco więcej.

 1. Stoliczek i krzesełko dla dziecka – pozwolą wygodnie tworzyć dzieła sztuki i umożliwiają naukę samodzielnego jedzenia.
 2. Kitchen helper (pomocnik kuchenny) – idealny prezent dla dziecka, które lubi gotować razem z rodzicami.
 3. Namiot tipi – może być bezpieczną przystanią do czytania książeczek lub bazą małych odkrywców.
 4. Rowerek biegowy – wspiera koordynację ruchową i pomoże dziecku w nauce jazdy na prawdziwym rowerku.
 5. Tablica manipulacyjna – rozwija wyobraźnię i wspiera rozwój sensoryczny dziecka.
Zobacz też:  Figurki Super Things – fenomen zabawek dla dzieci

Poznaj inne pomysły na prezent dla dziewczynki i chłopca >>

hustawka domowa_sorter_lampka dla dziecka_BIBO

Jeśli interesują Cię prezenty dla dziecka na roczek lub pod choinkę o niższym budżecie, możesz postawić na:

 1. sorter na kredki i inne przybory,
 2. zestaw kreatywny dla dziecka,
 3. huśtawkę domową,
 4. baldachim dla dzieci,
 5. dziecięcą lampkę nocną.

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: