Czkawka u noworodka – jaka jest przyczyna?

U noworodków czkawka może pojawiać się bardzo często i nie musi to być powodem do niepokojów.
Czkawka u noworodka

U noworodków czkawka może pojawiać się bardzo często i nie musi to być powodem do niepokojów. Zdarzają się dzieci, u których będzie ona pojawiała się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że jest ona stanem fizjologicznym, który jest związany z niedojrzałością układu nerwowego u noworodka.

Przyczyny czkawki u noworodka

Czkawka u noworodka musi być przez rodziców odbierana jako normalne zjawisko. Wraz z dorastaniem czkawka u noworodka będzie pojawiała się coraz rzadziej, aż do momentu, gdy będzie występowała okazjonalnie. Natomiast rodzice wcześniaków muszą zdawać sobie sprawę, że czkawka będzie pojawiać się u ich dzieci znacznie częściej.
Niemowlęta reagują czkawką na bardzo wiele sytuacji. W wielu sytuacjach bardzo trudno stwierdzić jaka jest konkretna przyczyna wystąpienia czkawki. Pojawiać się może ona między innymi z powodu:

  • odczuwania zimna,
  • radości,
  • zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu,
  • zbyt szybkiego jedzenia,
  • połknięcia dużej ilości powietrza.

Oczywiście najczęstsze przyczyny występowania czkawki u niemowlaka są związane z jedzeniem. Jednym z powodów jej występowania może być to, że dziecku się nie odbiło po jedzeniu. Innym powodem występowania czkawki jest sytuacja, gdy dziecko połknęło zbyt dużo powietrza, co może być związane ze spożywaniem pokarmu, ale również długim okresem śmiania się. Z takich powodów występuje również czkawka u niemowlaka. Nadmierne podekscytowanie również jest w stanie prowadzić u dziecka do czkawki. Bardzo często podekscytowanie jest połączone u maluchów z okresami wzmożonego śmiania. Dobrze jest również dbać, aby dziecko nie jadło zbyt szybko oraz zbyt wiele. Wówczas znacznie częściej może dochodzić do sytuacji, w której pojawiać się będzie czkawka.

Czkawka pojawiająca się po jedzeniu

Najczęściej czkawka pojawia się u maluchów po jedzeniu. Dotyczyć to będzie zarówno noworodków jak też niemowlaków. Natomiast znacznie częściej będzie się to zdarzało u dzieci, które nie mają jeszcze miesiąca. Podczas jedzenia bardzo łatwo dochodzi do sytuacji, w której dziecko może się zachłysnąć powietrzem lub połknąć duże ilości powietrza. Do takich sytuacji będzie dochodziło znacznie częściej, gdy dziecko chwyci butelkę lub pierś w nieodpowiedni sposób. Spożywanie pokarmu przez dziecko w sposób łapczywy również może prowadzić do zapowietrzenia się.

Warto jest zwrócić uwagę na smoczek, który wybierany jest do butelki. Jeśli smoczek nie jest dobrze dopasowany wówczas może częściej dochodzić do czkawki po karmieniu. Jeśli podejrzewamy, że do czkawki dochodzi w wyniku nieodpowiedniego smoczka warto go zmienić. Dobrze jest również zadbać o to, aby dziecko znajdowało się w odpowiednie pozycji podczas karmienia.

Po zjedzeniu nadmiernie dużej ilości pokarmu również może dochodzić do czkawki. Wypełniony brzuch może sprawić, że przewód pokarmowy małego dziecka nie będzie w stanie poradzić sobie z odpowiednim trawieniem. Warto jest z tego powodu uważać, aby nie przekarmiać dziecka. Nie jest to korzystne dla układu pokarmowego małego dziecka, jak też zdrowia. Dziecko jest w fazie rozwoju, a co za tym idzie możliwości układu trawiennego rozwijają się stopniowo.

Co można zrobić, gdy czkawka u dziecka się pojawi?

Gdy pojawi się czkawka u noworodka warto znać sposoby na czkawkę u noworodka. Korzystać można z bardzo wielu sposobów radzenia sobie z czkawką u małego dziecka. Natomiast wybór konkretnego sposobu wymaga dokładnej obserwacji dziecka. Pozwala to zorientować się jaka jest przyczyna wystąpienia czkawki. Zdarza się, że czkawka pojawia się przy spożyciu nadmiernej ilości pokarmu, ale ustąpi ona dość szybko, gdy układ pokarmowy zacznie trawić jedzenie, a pokarm będzie docierał do dalszych części układu trawiennego. Natomiast przy pojawieniu się czkawki podczas karmienia można zdecydować się na noszenie dziecka w pozycji pionowej do momentu, gdy dziecku się odbije. Wówczas czkawka ustąpi. Podobnie jest w przypadku, gdy u dziecka pojawiła się czkawka po głośnym śmiechu.

Noszenie dziecka w pozycji pionowej powinno szybko sprawiać, że czkawka minie.
Nieco inną sytuacją jest pojawienie się czkawki w związku z wychłodzeniem dziecka. Wówczas konieczne jest przede wszystkim przykrycie dziecka. Wykorzystać można do tego kocyk. Warto jest sprawdzić również pieluchę, gdyż jeśli jest mokra może to prowadzić do wyziębienia organizmu. Zawsze można dodatkowo podać dziecku ciepłą wodę w butelce, co może przyśpieszyć moment, w którym wychłodzenie organizmu minie.

Kiedy niezbędne jest skonsultowanie czkawki z lekarzem?

Gdy obserwujemy dziecko i widzimy, że czkawka pojawia się niespodziewanie i bez przyczyn związanych ze śmiechem czy też po jedzeniu wówczas konieczne jest rozważenie wizyty u lekarza. Oczywiście warto obserwować dziecko przez jakiś czas, co pozwala uzyskać pewność, że czkawka jest uporczywa. Zdarza się również, że występująca u dziecka czkawka nadmiernie się przedłuża. W takim przypadku wówczas warto to skonsultować z lekarzem. Zgłoszenie się do lekarza pediatry pozwala na dokładne określenie powodów występowania takiej czkawki.

Niepokojące mogą być sytuacje, gdy pojawiająca się szczególnie u niemowlaka czkawka traw ponad godzinę. Wówczas może to być wynikiem rozwijania się refluksu. W takich przypadkach bardzo często dziecko może mieć trudności już podczas jedzenia. Zdarza się również, że dziecko miewa trudności ze snem oraz jest rozdrażnione. Obite ulewanie się podczas jedzenia czy wypluwanie jedzenia również może wskazywać na problemy z układem trawiennym, które są powodem czkawki. Natomiast przy braku występowania takich objawów nie należy niepokoić się czkawką.


Sprawdź także:

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: