X

Noworodek nie chce spać – 10 najczęstszych przyczyn

Noworodek nie chce spać

Gdy noworodek nie chce spać ani w ciągu dnia, ani nocą, warto poszukać przyczyny jego bezsenności. Co najczęściej odpowiada za problemy ze snem u najmłodszych dzieci?

Małe dzieci większość dnia spędzają na spaniu. Szacuje się, że sen u noworodka powinien trwać od 16 do 20 godzin na dobę. W rzeczywistości u niektórych maluchów sen trwa krócej, a u innych dłużej, co jest kwestią indywidualną. Dodatkowo, pory snu przerywane są okresami aktywności, które niekoniecznie pokrywają się z godzinami snu rodziców.

Zdarza się jednak, że dziecko ma trudności z zasypianiem. Może długo zasypiać, często się budzić, płakać. Takie problemy mogą posiadać różnorodne powody. Oto lista najczęstszych przyczyn, gdy noworodek nie chce spać!

Głód

Głód jest jednym z najczęstszych powodów, dla którego dziecko nie chce zasypiać. Małe dzieci powinny jeść regularnie i w małych porcjach. Gdy dziecko jest głodne, sygnalizuje to płaczem. Głód może pojawić się także w czasie przeznaczonym na sen.

Gdy noworodek karmiony jest piersią, wówczas może budzić się w nocy nawet co 2 godziny. Wtedy, gdy dziecko karmione jest mieszanką z butelki, wtedy może budzić się rzadziej – co 3-4 godziny. Wynika to z faktu, że mieszanki te trawione są wolniej niż mleko mamy.

Zobacz też:  Czereśnie w ciąży - czy można jeść?

Jeśli przychodzi pora karmienia nocą, najlepiej karmić malucha bez zapalania światła, a także bez hałasowania, aby mógł łatwo powrócić do snu.

Jest za ciepło albo za zimno

Kolejnym powszechnym powodem problemów ze snem u noworodków jest nieprawidłowa temperatura panująca w sypialni. Małe dzieci nie posiadają jeszcze tak dobrze rozwiniętego systemu termoregulacji jak starszaki, dlatego też gorzej reagują na zbyt niskie i wysokie temperatury.

Najlepiej, aby w sypialni panowała temperatura około 20 stopni Celsjusza. Dziecka nie należy przy tym nadmiernie przykrywać. Gdy jest spocone i ma rozgrzany kark, oznacza to, że jest mu zbyt ciepło. Gdy kark jest chłodny, wtedy dziecku może być zbyt zimno i należy lepiej go okryć.

Pełna pieluszka

Maluch nie będzie też spał wtedy, gdy ma pełną pieluszkę. Większość noworodków reaguje wtedy płaczem, dlatego trzeba zmienić pieluszkę na świeżą.

Jeśli problem przydarzył się w nocy, najlepiej przewijać malucha przy słabym świetle, aby nadmiernie go nie rozbudzić.

Dziecko słyszy hałas lub jest zbyt cicho

Zarówno dzieci, jak i dorośli mają trudności w zasypianiu wtedy, gdy jest zbyt głośno. W porze snu warto zatem przyciszyć radio, telewizor, ciszej rozmawiać.

Z drugiej jednak strony dziecku może przeszkadzać również duża cisza. W tym przypadku można pozostawić w sypialni cicho grające radio, ale można także zastosować specjalne aplikacje oraz przytulanki generujące cichy szum. Taki szum uspokaja i sprzyja zasypianiu.

Zobacz też:  Banan w ciąży - czy można jeść?

Kolka

Także noworodek nie chce spać wtedy, gdy ma kolkę. Kolki bardzo często zdarzają się u małych dzieci. Dolegliwość tę można rozpoznać po twardym brzuszku oraz podkurczaniu nóżek.

Jeśli dziecko ma kolkę, najlepiej podać mu antykolkową herbatkę oraz wymasować mu brzuszek lub położyć na niego ciepły okład. Aby zapobiegać kolkom, można stosować także specjalne butelki ze smoczkami antykolkowymi.

Zaparcie

Zaparcia u małych dzieci są powszechnie występującym problemem. Mogą również powodować trudności w zasypianiu.

Gdy pojawia się zaparcie, maluszkowi można pomóc przez zastosowanie czopków glicerynowych. Aby zapobiegać zaparciom, zaleca się podawanie odpowiednich herbatek wspierających prawidłowe trawienie.

Leżenie w niewygodniej pozycji

Leżenie w niewygodniej pozycji

Przyczyna problemu ze snem może być także prozaiczna – niewygodne łóżeczko. Wtedy dziecko może często zmieniać swoją pozycję w trakcie snu.

Aby maluchowi było wygodniej, najlepiej wyjąć materacyk z łóżeczka, przełożyć go górą do dołu, a także ułożyć pościel na nowo. Zdarza się, że powodem są za twardy materacyk albo też niewygodna poduszka.

Dziecko widzi za dużo światła

Chociaż małe dzieci nie posiadają problemów z zasypianiem w ciągu dnia, to jednak problemem może być nadmierne oświetlenie sypialni.

W takim przypadku najlepiej zastosować rolety, żaluzje albo zasłony, które ograniczą dostęp światła do pokoju, a tym samym pomogą w zaśnięciu.

Zobacz też:  Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

Noworodek jest za bardzo pobudzony

Próbowanie ukołysać maluszka do snu wtedy, gdy niedawno bawił się czy raczkował, także może być trudne. Noworodek powinien być odpowiednio wyciszony, ponieważ w przeciwnym przypadku po prostu nie zaśnie.

Przed snem warto przygotować dla niego relaksującą kąpiel w ciepłej wodzie, wykonać masaż ciała z oliwką, ściemnić światło w pokoju.

Zatkany nosek

Katar u małych dzieci jest powszechny i nie musi wcale oznaczać infekcji. W nosku cały czas osadzają się różne zanieczyszczenia, na przykład drobinki kurzu, które mogą przeszkadzać w oddychaniu. Podrażnieniu błon śluzowych nosa może towarzyszyć też katar.

Zaleca się, aby przed położeniem noworodka do łóżka, delikatnie oczyścić jego nosek. Do tego celu można zastosować także aspirator lub wodę morską w sprayu.

Gdy jednak maluszek często nie chce spać, głośno płacze i nie można go uspokoić, warto rozważyć konsultację z lekarzem, ponieważ problemy ze snem mogą także oznaczać pojawienie się schorzenia wymagającego interwencji specjalisty.

https://youtu.be/hZ3VOUYGT1Q


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: